Rekonstrukce koupelny

Rekonstrukce koupelnyKdyž jsme před dvěma lety v Brně kupovali byt, rozhodli jsme se raději než pro menší nový v některém ze vznikajících developerských projektů pro starší rozumně velké 3+1 na hezkém místě, ale ve stavu, který ne úplně odpovídal aktuálním představám moderního bydlení. Výhoda takového přístupu je, že si člověk může byt v následujících letech zrekonstruovat podle svých představ a na konci cesty bude mít opravené 3+1 stále na hezkém místě. Nevýhodou pak je, že to skutečně dřív nebo později zrekonstruovat musí. Což znamená čas, starosti a další peníze navíc.

První po koupi přišla na řadu nejnutnější oprava – okna. Původní dřevěná byla z padesátých let a přesně podle toho jimi profukovalo. Nechal jsem zálohy za teplo ve stejné výši jako měla předchozí majitelka a po prvním roce s novými okny jsem na vyúčtování viděl, že se vyplatilo. Takže okna by byla. Co dál? Kuchyně, vestavěné skříně, podlahy, dveře – to vše je na seznamu, ale první místo v pořadníku po oknech vyhrála koupelna, protože v té jediné šlo o život.

Původní stav před rekonstrukcí

KarmaJak možná víte z jednoho mého předchozího článku, máme malá dvojčata. A vychovávat je v bytě, kde vám na zdi v koupelně visí plynová karma, je hazard se zdravím, který jsme řešili tím, že jsme si komplikovali každodenní logistiku – karma byla jednoduše neustále vypnutá a my klidní. Každý večer jsme ji pak páčkou zapnuli, sirkami zapálili plamínek, počkali až začne za minutu téct teplá voda, napustili vaničku a karmu znovu vypnuli. Stejný proces jsme opakovali před vlastním sprchováním. Za jak dlouho by to přestalo bavit vás?

Nejen způsob ohřevu vody, celá koupelna byla totálně retro a navíc nepraktická. Žádný odvod odpadu pro pračku, v podlaze další relikvie z let minulých – kanálek, díky kterému se celá podlaha svažovala jako trychtýř do jednoho místa. Ve zdi dráty s nápisem „pod proudem“. A do toho ona karma, na níž nelze sehnat při poruše ani v Brně žádného instalatéra, protože s tím tichým zabijákem nechce mít z principu nikdo nic společného. Takže z celé koupelny se mi líbily vlastně jen kachličky.

Inspirace

Ok, bylo jasné, že budeme rekonstruovat koupelnu. Teď stačí vymyslet, v jakém stylu bude ta nová. Najít inspiraci by v dnešní informační době neměl být problém, nabízí se celá řada zdrojů pro nápady:

 • katalogy společností, které prodávají obklady, dlažbu nebo vybavení koupelen – Siko, Ptáček, RakoSapho nebo Ikea
 • koupelnová studia – jen v Brně jich je přes deset
 • hobbymarkety a jejich ukázky interiérových instalací koupelen
 • interiérové hobby časopisy
 • internet

Já jsem sáhl pochopitelně po internetu. Jako nejlepší zdroj inspirace se mi osvědčil Pinterest. Používám ho pro sledování nejen trendů v mé vlastní práci, takže to byla první volba i pro novou koupelnu. Pokud nevíte, o co jde, jedná se o sociální síť, kde si uživatelé vytvářejí něco jako obrázkové nástěnky se vším možným. Každý příspěvek má štítky, takže vzhledem k množství uživatelů a přidaného obsahu dostanete na skoro libovolný dotaz ohromné množství výsledků. Jen s češtinou moc nepochodíte. My jsme věděli, že chceme mít v nové koupelně bílé obdelníkové kachličky, protože se nám líbí britský styl. Proto jsem dal na Pinterestu vyhledat kombinaci „bathroom white tiles“ a získal tak fotogalerii nápadů, z níž se lze inspirovat.

Pinterest

Výhodou Pinterestu je, že po otevření libovolného obrázku se pod ním zobrazují obrázky podobné (sdílející stejné štítky), můžete tak díky tomu listovat ve stylu, který se vám líbí.

Řemeslníci, materiál a průběh rekonstrukce

Bourací práce koupelnaDokud si prohlížíte obrázky koupelen, je to ještě zábava, ale pak přichází na řadu sehnat někoho, kdo novou koupelnu udělá. Historky o řemeslnících, které jsem slýchával, mne také nenechávaly chladnými. Skončit u soudu a bez koupelny není výsledek, o který jsme stáli (přesně to se stalo kamarádovi).

Elektrikář, instalatér a zedníci

Průběh rekonstrukceBrzy jsem zjistil, že budeme celkem potřebovat čtyři různé profese, a to elektrikáře, revizního technika, instalatéra a zedníky. Naštěstí elektrikáři jsou často sami revizními techniky, takže stačí shánět jen tři lidi.

Šli jsme cestou doporučení a ptali se známých. Ukázalo se, že kamarádka manželky stavěla nedávno blízko Brna a elektřinu ji tam dělal spolehlivý elektrikář a revizní člověk v jednom. Výborně. Přišel, podíval se na koupelnu, vysvětlil mi, co vše budeme muset udělat (výměna karmy za elektrický bojler si žádá silnější jistič, jiný tarif a především vysekání starých drátů a vyvedení nových, protože ty hliníkové z padesátých let by to nezvládly).

Instalatérské práceMimoto nám doporučil instalatéra a zedníky, se kterými už pracoval na jiných koupelnách a znali se. To mě uklidnilo.

Zedníci mě potěšili tím, že bourání staré koupelny a odvoz suti zajistí oni, instalatér zase tím, že má možnost koupit veškeré vybavení koupelny včetně bojleru levněji (vážně, bylo to levnější).

Obklady a dlažba

TrubkyJediné, co jsem si tedy nechal pro sebe, byla koupě obkladů a dlažby. Obklady jsem našel přesně takové jaké jsem chtěl v Hornbachu. Byly tam dokonce o dvě třetiny levnější než podobné na internetu. Brzy jsem zjistil proč. Měli je ve výprodeji a zbývalo posledních 10 metrů. Já potřeboval 25 metrů. Brno ale není jediný Hornbach na Moravě, že. Malý výlet do Olomouce vše vyřešil. Mimochodem, tam jich měli posledních 15 metrů.

Dlažba na rozdíl od kachliček neměla být bílá, nýbrž šedá, chtěli jsme ji tedy nejprve vidět u nás na místě, než ji koupíme. Máme koupelnu s oknem, takže barva vypadá trochu jinak než pod umělým osvětlením nebo ještě hůře na monitoru obrazovky. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem objednal z internetu po metru tři různé dlažby, vyskládali jsme je na zem v koupelně a vybrali nejlepší. Ostatní dvě jsem vrátil a od vítězné doobjednal zbývající metry. Uf.

Dlažba e-shop
Jak asi budou vypadat na denním světle?

Průběh rekonstrukce

No a pak to začalo. Odvezl jsem manželku s dvojčaty k rodičům a řemeslníci přišli, jak jsme se dohodli. Měli jsme hrubý časový harmonogram a ten se podařilo dodržet. Asi jsme měli fakt štěstí, ale vše proběhlo bez problémů. Zajímá-li vás, jak dlouho rekonstrukce koupelny trvá, tady je časový plán a návaznost jednotlivých profesí:

 • 1. denZedníci – Bourání staré koupelny a odvoz suti
 • 2-5. denInstalatér – Příprava cest pro trubky, instalace trubek
 • 6-7. denElektrikář – Sekání starých kabelů, přivedení nových, rozvody
 • 8-13. denZedníci – Vyzdění kolem vany, obklady, dlažba
 • 14-15. denInstalatér – Zapojení bojleru, připevnění skříněk, sprchy atd.
 • 16. denElektrikář – Zásuvky, spínače, světla, kryty

Fotogalerie rekonstrukce koupelny

Výsledek je takový, jaký jsme chtěli. Nic moc ozdobného, decentní bílá, šedá a chromové doplňky.  Podívejte se sami.

Rekonstrukce koupelny

Cena rekonstrukce koupelny

Asi vás zajímá, kolik to celé stálo (alespoň mě by to zajímalo). Sepsal jsem všechny výdaje (kromě pračky a sušičky) do tabulky níže. Můžete tak orientačně zjistit, s čím je potřeba počítat, přičemž asi ne každý musí při rekonstrukci řešit přechod z plynového ohřevu vody na elektrický bojler a nemá tedy tak vysoké náklady spojené s prací elektrikáře. Ještě doplním, že naše koupelna má rozměry 2,2 x 2,6 metru.

Práce zedníků včetně materiálu + bourání a odvozu suti 40 000 Kč
Práce elektrikáře včetně materiálu a vypracování revizní zprávy 23 000 Kč
Práce instalatéra včetně instalačního materiálu 35 000 Kč
Změna jističe a tarifu u E.on 6 000 Kč
Dlažba 2 500 Kč
Obklady 9 000 Kč
Světla 1 500 Kč
Bojler 125L 5 600 Kč
Vana 3 000 Kč
Vanová zástěna skleněná 4 500 Kč
Dvojumyvadlo 4 700 Kč
Baterie pro dvojumyvadlo + sprchový set 7 800 Kč
Skříňka pod umyvadlo
(na skříňkách bychom více než polovinu ušetřili v Ikey, ale na denním světle by nám za dva roky zežloutly)
7 500 Kč
Vysoká postranní skříňka 5 700 Kč
Poličky, rohové mýdelníky do sprchy, háčky na ručníky 3 000 Kč
Doplňky (koš, dávkovač mýdla, koše na prádlo, odkládací židle) 2 500 Kč
Zrcadlo 1 200 Kč
Barvy pro vymalování, štětky, apod. 2 000 Kč
CELKEM 164 500 Kč

To byla tedy rekonstrukce koupelny. Byla to na rekonstrukci nejnáročnější místnost v bytě, dobře tedy, že je hotová. A za rok něco jednoduššího. Třeba ty vestavěné skříně.

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

3 thoughts on “Rekonstrukce koupelny”

 1. Chválím předběžnou opatrnost! Synovce odvezli 2x do nemocnice, než se švagr rozhoupal k rekonstrukci.
  Přeji ať Vám elán vydrží,
  V.K.

 2. Já nevím – nepřipadá mi normální, když si zedníci za 7 dní práce vezmou 40 000 a instalatér 35 000 (byť včetně materiálu).. Nedávno jsme si prošli tím samým a pěkně jsem skřípala zuby. A to se nás zedník snažil obrat o cca 10 000, tak jsme mu to spočítali podle http://www.cenikyremesel.cz/ceniky/zednici. Bylo to nepříjemné, ale musel to uznat.
  Rekonstrukce znamenala spoustu hledání na internetu, v e-shopech, návštěv kamenných obchodů, rozhodování, váhání, kompromisů, nervů – a samozřejmě peněz. Je dobré si pohlídat kvalitu práce a neustoupit – každá křivá kachlička vám vždycky padne jako první do oka, kdykoli tam vstoupíte a bude vás nekonečně štvát..
  Vaše koupelna je pěkná!

 3. Dobrý den, zajímá mne, kterou dlažbu jste nakonec zvolili, byla to šedá form od Raka? Díky Monika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *