Pivní šalina

Já v pivní šaliněOd vynálezu kola ušla civilizace v oblasti pozemní dopravy dlouhou cestu – přes železné oře tlačené párou, auta se spalovacími motory, elektřinou poháněné soupravy až ke stroji, který se tyčí na vrcholu pyramidy a je nejlepším dopravním prostředkem známým lidem – pivní šalině.

Pivní šalina je spojení Dopravního Podniku Města Brna (DPMB) a pivovaru Starobrno. Je to unikátní souprava, která vyjíždí každý pátek v šest hodin odpoledne z brněnského náměstí Svobody a následně každou celou hodinu až do desáté večer. Lístky je možné zakoupit na místě nebo na prodejně DPMB, přičemž hodinová jízda stojí 50 Kč.

Lístek do pivní šaliny

O pivní šalině mi řekl kamarád Míra, který má odjakživa rád vše, co souvisí s kolejemi. Já mám zase rád pivo, proto jsme spolu jednoho pátku vyrazili na dvě okružní hodinové jízdy spojit příjemné s nevšedním.

Pijte s Mírou
Kamarád Míra

Na Svoboďáku postával už před šestou hlouček lidí čekající na grafikou Starobrna potisknutý speciál. Ten dorazil na čas, průvodčí zkontroloval lístky a vyjeli jsme. Jak správně tušíte, nejen exteriér, ale i interiér se liší od standardní brněnské tramvaje (ehm, šaliny).  Úplně vepředu jsou čtyři stolky (dva pro dva, dva pro čtyři lidi), které se zaplnily nejrychleji. Následuje klasické sezení ve dvou řadách čelem proti sobě. Prostřední části dominuje výčep se třemi pípami následovaný kabinkou s WC (!!!), několika místy na stání a opět sedačkami.

Pivní šalina - interiér
Interiér

Držáky na pivní kelímky jsou přilepeny ke stolkům nebo uchyceny jako zelené ležící čtyřlístky na všech vnitřních tyčích. I tak doporučuji si svůj „škopek“ hlídat, protože se tak při přejezdu drkotavějších pasáží možná vyhnete tomu, abyste nějakou ze spolucestujících nepolili pivem jako já (omlouvám se).

Nevím, na kolik cestujících je omezen maximální počet, ale na našem okruhu bylo ještě pár míst volných, díky čemuž nemáte pocit, že by byla šalina nějak příliš přeplněná. A co se týče samotné jízdy, tak je to zhruba takové, jak si to představujete. Pijete pivo a při tom se díváte z oken na ruch města. Okruhy nebyly dvakrát po sobě úplně stejné, ale pokaždé jsme zastavili v polovině trasy na pár minut před pivovarem na Mendlově náměstí. To aby se mohl řidič protáhnout a kuřáci si splnili jednu venku.

Pivní šalina
Pivní šalina na Mendlově náměstí

Pivní šalina je zajímavý počin, jehož nejlepší využití mě napadá pro případnou návštěvu, která za vámi přijede do Brna a chtěli byste ji ukázat během hodiny město a jeho důležitá místa v centru z netradiční perspektivy a s vychlazeným pivem v ruce.  Ostatně, v kterém jiném městě se vám podobný zážitek naskytne?

 

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *