V Berlíně jsem byl poprvé, můžu vám tedy s čerstvými zážitky napsat své pocity z města, které bylo v minulosti vybombardováno, aby bylo znovu postaveno a rozděleno, aby bylo znovu spojeno.
Jak do Berlína
Přestože je možností několik, největší smysl dává, jet do Prahy (jste-li z Prahy, tento bod přeskočte) a z ní pokračovat do Berlína vlakem. Za prvé je to oproti busu pohodlné, za druhé je na palubě slušná wi-fi zdarma a za neposlední, byla by škoda nevidět berlínské hlavní nádraží (Hauptbahnhof) – moderní budovu z kovu a skla, v níž se na třech patrech nad sebou střetává metro, vlaky a S-bahn (nadzemní dráha).
Pozor, v bistro voze z Prahy neplatí „happy hours“ jako mezi trasou Brno → Praha, proto se mu buď vyhněte, nebo počítejte s drastickými cenami.
Kde bydlet
Oproti Londýnu je Berlín levnější, proto není problém sehnat kvalitní hotel za normální cenu blízko nádraží. Bydlet u nádraží je výhodné, protože je kousek od centra (lze do ně dojít pěšky) a pro delší výlety se zde zase setkává hodně linek veřejné dopravy.
Jak se dopravovat po Berlíně
V Berlíně mají prakticky vzato dvě metra. To tradiční podzemní – U-bahn a nadzemní S-bahn. Oboje má více linek, takže to může být na mapě trochu matoucí. Mimo toho zde také jezdí tramvaje a městské autobusy. Všechny dopravní prostředky MHD jsou žluté.
Jednorázová jízdenka stojí 2.8 euro, což se nevyplatí, protože jednodenní lístek na celou síť koupíte za 7 eur. Platnost je ale skutečně jen na daný den (do tří do rána), nikoliv tedy na 24 hodin, jak tomu někdy bývá.
Co navštívit
Bundestag (dříve Reichstag)
Budova spolkového sněmu, která má přístupnou prosklenou kopuli od Normana Fostera (ten, co nechal velkou stopu v moderní architektuře Londýna). Vstup je po rezervaci předem zdarma a zdarma je také audio průvodce v několika jazycích.
Braniborská brána (Brandenburger Tor) a památník holokaustu
Pár kroků od Bundestagu je Braniborská brána, hlavní památka Berlína, k níž přiléhá povinnost pro všechny návštěvníky Berlína – památník holokaustu – „moře“ kvádrů, mezi něž můžete vstoupit a „propadat“ se pod jejich hladinu, čím více do středu památníku půjdete.
Alexanderplatz
Něco přes tři kilometry za Braniborskou bránou najdete Alexandexplatz. Hlavní náměstí Berlína, jemuž vévodí dominanta Televizní věže (Fernsehrturm) s obří kopulí. Věž slouží jako záchytný bod, pokud byste zabloudili ve městě, protože jde vidět doslova odkudkoli.
Karl-Marx-Allee
Za Alexanderplatzem začíná Karl-Marx-Allee, široký a dlouhý bulvár s obytnými domy postavenými dle vzoru z Moskvy v letech 1952 až 1960. Je to zajímavější, než to zní.
Muzeum počítačových her (Computerspielemuseum)
Na Karl Marx Alee jsme také náhodou objevili muzeum počítačových her. A to nejen jako suchou výstavu, ale s mnoha a mnoha hratelnými exempláři. Pong, Mario, Morhuhn, Pac-Man, Donkey Kong a mnoho dalších si můžete hrát do zblbnutí za vstupné 9 euro.
East Side Gallery
Nenechte se zmást názvem, nejedná se žádnou obrázárnu, ale o 1316 metrů berlínské zdi, která posloužila jako plátno a upomínka historie.
Židovkské muzeum (Judisches Museum)
Klasická budova muzea s výstavou o historii židovského národa je doplněna o netradiční moderní přístavbu z roku 2011, skrývající tři kapitoly spojené s válečným obdobím – exil, holokaust a kontinuita. Atmosféru vám lépe než krátký popis předá díl dokumentu „Gebrian Versus“ o této stavbě.
Trentpower Park
Místo odpočinku tisíců sovětských vojáků, kteří padli při dobývání Berlína. Rusky obrovské, vhodné pro procházku mimo centrum.
Co jíst
Německá kuchyně je podobná té rakouské. V gasthausech mají zpravidla vepřové koleno s bramborovým knedlíkem a saurkrautem, několik druhů pečení s bramborovu kaší a saukrautem, flamkuchen (německá obdoba pizzy z místních surovin), špetzle a hodně druhů klobás (würstl).
Příjemným standardem je možnost objednat si v mnohých restauracích tuplák.
Samotnou kapitolou jsou pak curry wursty, které mají stánky různě po městě. Byli jsme podle Tripadvisoru v tom údajně nejlepším, ale popravdě mi příliš výjimečný nepřišel. Jde o standardní klobásu přelitou kari kečupem s hranolkami.
V Berlíně je také mnoho etnických restaurací a fast-foodů, takže není problém sehnat na každé druhé ulici Döner Kebab, asijské jídlo nebo pizzu.
Jaký je Berlín
Prvním dojmem z Berlína je jeho rozlehlost. Vše je zde velké, a to nejen budovy, ale i prostranství mezi nimi. Po válečném bombardování bylo nutné postavit celé čtvrti znovu a postavili je tak, aby působily monumentálně. Vídeňské malé uličky a zákoutí tu nenajdete. Stejně tak tu nenajdete podobný pocit historičnosti. Pokud se ve Vídni tváří, že město nikdy úplně neopustilo éru Mozarta, Berlín zůstal duší v osmdesátých a na začátku devadesátých let.
Retro. I architektura je retro. Všudypřítomné jsou paneláky, které jsou i v úplném centru. V bývalém západním Berlíně jiné než ve východním, ale jsou tu. V Berlíně jsou grafitti, a to hodně. I lidé se retro oblékají. Je to město, kde máte pocit, že pokud byste potkali punkáče s čírem na hlavě, tak je to vlastně úplně logické. A abych nezapomněl, celý Berlín je jedna velká rovina, takže si příště musíme vzít kola.
Na závěr nezapomeňte na slova Gilberta Keitha Chestertona: „Hlavním důvodem cestování není navštívit cizí země, ale mít možnost podívat se na tu svou očima cizince.“