Rekonstrukce kuchyně

Rekonstrukce kuchyněRok po rekonstrukci koupelny se nachýlil čas (a taky peníze) k pokračování v postupné modernizaci našeho původně ne úplně moderního bytu. Nebylo těžké vymyslet, co rekonstruovat. Museli jsme pokračovat podlahou v chodbě, která navazuje na koupelnu, protože jsem z iracionálního strachu, že se přestane vyrábět, koupil před oním rokem tolik metrů dlažby, že bychom jí mohli vydláždit celý byt. Tím pádem už dvanáct měsíců dvě palety zabíraly místo v garáži.

Dlažba kuchyně
Dostupnost dlažby letos

A protože myšlenka byla, že podlaha bude jednolitá, bez prahů, stejná v koupelně, chodbě a kuchyni, bylo potřeba z těchto místností všechno odstranit, aby se mohla podlaha položit. V chodbě byly jen staré skříně, které lze vyhodit a nahradit prozatímními. Kuchyně naproti tomu byla…

Stav kuchyně před rekonstrukcí

Hnusno-hnusně-hnusná. Tak bych ji popsal. Sektorová stará kuchyně složená z navzájem rozdílných částí s nestejnou linkou, nedoléhajícími panty, starým sporákem značky Mora, rozbitou digestoří, válečkem na zdech a linem na zemi. Navíc bez soklu, jen na nožičkách, takže s nikdy nekončícím zdrojem nepořádku na podlaze.

To, že nám přišla před čtyřmi lety při koupi bytu relativně pěkná, plynulo spíše z její velikosti a skutečnosti, že jsme se sem stěhovali z nájmu, kde byla kuchyně velká zhruba jako stůl, na němž píšu tento článek.

Inspirace

Volba stylu kuchyně byla letos o hodně jednodušší. Chtěl jsem, aby ladila s již hotovou koupelnou. S bílými reliéfními kachličkami překládanými v anglickém stylu, minimalistickými bílými lesklými skříňkami a keramickým umyvadlem. Bílým. Uděláme tedy kuchyni stejnou.

Rekonstrukce koupelny
Koupelna

Podle Pinterestu, který mi přijde pro inspiraci lepší než tištěné katalogy kuchyní, vypadá tento minimalistický styl dobře s pracovní deskou ze dřeva. Takže to by bylo. Zbývalo zjistit, odkud kuchyni koupit.

Pinterest inspirace
Pinterest inspirace

Dodavatelé

V naší cenové relaci se nabízely v zásadě tyto možnosti dodavatelů:

Hledal jsem na internetu recenze a zkušenosti s výše uvedenými a zjistil, že je v zásadě jedno, jestli vezmeme kuchyni z IKEY nebo některého z kuchyňských studií. U obou variant byly podobné počty spokojených a nespokojených zákazníků. Co někteří chválili na studiích, jiní na kuchyni z IKEY a opačně.

Ikea

V případě stavby truhlářem jsem se bál hlavně toho, zda bychom byli schopni najít někoho, kdo udělá výsledek kvalitně a za slušnou cenu. Rozpočet už byl poměrně velký díky ostatní položkám, jako jsou zedníci, spotřebiče, elektrikář atd. a nechtěl jsem se dostat do situace, že by se následně začala cena za kuchyni nečekaně zvyšovat v průběhu prací.

Jak asi tušíte, šli jsme nakonec do IKEY.

IKEA kuchyně

Máte-li zkušenosti jen s nejlevnějším nábytkem ze skandinávského království, vězte, že skříňky pro kuchyně jsou vyrobeny z kvalitnějšího materiálu. Ostatně, na šatní skříň Dombås za 1790 Kč, kterou zničíte ještě dřív než ji dostavíte, Ikea z pochopitelných důvodů záruku 25 let nedává – na kuchyně ano. Pojezdy a panty jsou pak v kvalitě, kterou by vám truhlář stejně lepší pravděpodobně nenainstaloval (značka Blum).

 

Ringhult kuchyně
Krycí panely skříněk v lesklé bílé, kterou hledáme – Ringhult kuchyně

 

Další výhodou je jejich parádní 3D plánovač. Kuchyni jsme si celou navrhli a skříňky několikrát přeskládávali. K tomu se generuje automaticky aktuální seznam korpusů včetně jejich osvětlení s celkovou cenou.

Ještě praktická poznámka, pokud byste někdy chtěli stavět kuchyni na míru z Ikey a potřebovali uříznout pracovní desku v atypickém rozměru, je dobré vědět, že to trvá čtyři až pět týdnů, než vám ji dodají.

Pracovní deska Karlby
Pracovní deska Karlby

Řemeslníci a průběh prací

Měli jsme vloni šťastnou ruku na výběr zedníků a elektrikáře, oslovil jsem tedy letos s dostatečným předstihem ty stejné. Dostatečný předstih jsou v tomto případě dva měsíce.

Zbývalo sehnat někoho, kdo kuchyni sestaví, protože z IKEY si dovezete asi dva milióny krabiček a nechcete-li nad sestavováním strávit dva týdny a přesto to zkazit, bude lepší najít někoho, kdo má s montáží IKEA kuchyně zkušenosti. Kuchyni vám mohou sestavit přímo lidé z IKEY, ale rozumnější je sehnat si někoho, kdo se tím zabývá jako OSVČ.

Šel jsem tedy na web nejremeslnici.cz a zadal poptávku s popisem a obrázky z 3D plánovače. Ozvalo se mi pár řemeslníků, z nichž jsem vybral pana Šibora, který měl 56 pozitivních referencí a několik galerií hotových Ikey kuchyní mezi realizovanými zakázkami. To byla trefa do černého. Pan Šibor mi nejen poradil dopředu s řešením zádrhelů, které by mě nenapadly, že budou zádrhely, ale také při montáži kuchyně vyřešil obratně nečekané problémy (například instalaci myčky od jiného výrobce než těch podporovaných Ikeou). Jednoznačně doporučuji.

Samotné práce od začátku bourání staré kuchyně do předání té nové trvaly tři týdny, což bylo ale ovlivněno zmíněnou realizací nové podlahy. Kdybychom měli podlahu hotovou, samotná kuchyně by byla za týden hotova. Pan Šibor skládal skříňky, instaloval spotřebiče a napojoval rozvody tři dny.

Výsledek

Jak to dopadlo vidíte v následující fotogalerii. Za nás dobré.

Nová kuchyně

Cena rekonstrukce kuchyně

Pro orientaci uvádím stejně jako před rokem cenu jednotlivých prací a vybavení. U práce zedníků jsem započítal jen dvě třetiny jejich ceny, protože dělali celkově větší plochu, ale v kuchyni se museli zabývat i zednickými pracemi mimo podlahy.

Zednické práce  35 000 Kč
Dlažba a obklady  6 000 Kč
Skřínky kuchyně  45 000 Kč
Ostatní nábytek kuchyně
(servírovací stolek, stůl, židle)
 10 000 Kč
Pracovní deska + deska na servírovací stolek  13 000 Kč
Indukční deska, vestavěná trouba, lednice a odpadkové koše (z Nakupka.cz) 46 000 Kč
Digestoř  6 000 Kč
Elektrikář
(rozvody pro nové zásuvky, zapojení indukční desky, nové kryty atd.)
6 000 Kč
Malířské potřeby  3 000 Kč
 Montáž kuchyně  7 000 Kč
 Závěsný systém nad desku  2 000 Kč
Vybavení kuchyně
(hrnce na indukci, nože, rozdělovače do šuplíků, nádobí atd.)
19 000 Kč
CELKEM 198 000 Kč

Jsme rádi, že je hotovo. Stejně jako před rokem. A teď zbývají ještě vestavěné skříně. Ty už se bez truhláře neobejdou.

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

22 thoughts on “Rekonstrukce kuchyně”

 1. Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat, v několika diskusích jsem narazil na to, že lidé popisovali problém s instalací myčky jiné něž od Ikeii jako píšete vy, v čem byl problém u Vás?

 2. Dobrý den,
  máme myčku Whirlpool starou dva roky a problémy byly dva.

  Za prvé výrobce počítá se soklem 16 cm, zatímco IKEA má u systému kuchyně Metod 8 cm a stejný sokl mívá u svých myček. Díky tomu dole v linii krycích panelů vznikl zub nahoru (v článku v galerii to jde vidět – myčka je vedle elektrické trouby) a pro zakrytí celých nožiček myčky se musely použít dva sokly nad sebou.

  Druhý problém souvisí s prvním, a to je otevírání dveří. IKEA má u svých myček dveře zpracovány tak, že se při otevírání nejprve předvysunou a následně vyklopí, díky čemuž nevadí nízký sokl. Naše myčka má jen výklopné otevírání, čímž se při použití standardně vysokého krycího panelu z IKEY stalo, že ve spodní části narážel hranou do soklu a tím nešly dveře otevřít. Bylo potřeba tento panel zaříznout.

 3. Dobrý den,

  krásná kuchyně :-). Moc se mi líbí styl obkladu. Chtěla jsem se zeptat, jak jste řešili roh a ukončení obkladu? Máte tam lišty a nebo ne? A obkládali jste před instalací kuchyňské linky nebo až po?

 4. Dobrý den, moc se mi líbí vaše kuchyně a ráda bych se vás zeptala, kde se dají sehnat kachle požité mezi horními a dolními skříňkami a jak se tyto kachle jměnují. Děkuji za odpověď.

 5. Diky moc a zkusim se poptat, ale moc se mi vase kuchyn prave s temi obklady moc libi.

 6. Dobrý den,
  Chtěla jsem se zeptat, píšete, že pojezdy a panty IKEA dodává značky Blum, ale v katalogu je UTRUSTA. Váš článek je rok starý, ale nemyslím, že IKEA něco měnila. Blum jste měl v klasické nabídce nebo na vyžádání? Děkuji za odpověď!

 7. Dobrý den, Hanko, UTRUSTA je název výrobku v katalogu Ikea, ale pro Ikeu tyto panty vyrábí a dodává společnost Blum. Tak to bylo i myšleno v článku.

 8. Aha, tak to je dobrá zpráva 😊
  Díky moc, H.

 9. Dobrý den,
  Jak se osvědčila odolnost pracovní desky? Kuchyň máte delší dobu, již s ní máte zkušenosti. Budu kupovat ikea, mám jí na chatě a jsem s ní spokojená, ale tam mám lamino. To je od pohledu odolné. Můžu na něm krájet, postavit na chvíli hrnec apod. Zajímalo by mi jak se chová tato dřevěná. Zda tam zůstávají vrypy, lehce se poškodí atd. Děkuji za odpověď. Tereza Sovová

 10. My jsme taky museli rekonstruovat. Pouze kuchyňskou linku jsme ponechali a přelepili jiným vzorem. Z podlahy šel pryč koberec, který zůstal po předchozích majitelích (což trochu nechápu – drobky ve vláknech a tak dále). Zdi stačilo nahodit nanovo. Nejobtížnější bylo vymyslet řešení prostoru, tak, aby se vše vešlo a také výběr digestoře.

 11. Terezo, přijde mi, že linka je jako nová, jen tedy na krájení nebo postavení používáme prkénka. Postavit horký hrnec na linku nebo na ní krájet bych nedělal, zas až tak odolná mi nepřijde.

 12. vasa kuchyna sa mi páči , dik za typ na umyvacku , povodne som chcel kupit Whirlpool WBO 3T333 DF I , ale asi kupim od IKEA komplet vstavanu . P.S. ten retro radiator model 1970 mi tam nepasuje 🙂 hodil by sa nejaky biely doskový radiátor 🙂

 13. Nádhera! Vypadá to úžasně! 🙂 Zaujala mě volba desky. Uvažovali jste i nad jinou nebo byla tato první volba? Mně přijde že by se Vám tam hrozně hodil nějaký světlý mramor, ale tisíc lidí, tisíc chutí. Kuchyň je překrásná i tak! 🙂

 14. Dobrý den,

  mohu se zeptat, jak jste vyřešil úchyty od skříněk? Nevypadají, že by byly od IKEA. Pokud vím, tak se tento styl úchytů musí nějak narazit nebo dokonce vyfrézovat do čela dvířek. Tento styl se nám líbí, ale nepřišli jsme na to, jak to udělat. Vzpomenete si na výrobce a cenu?

  Díky!

 15. Taky máme konečně novou kuchyni a jsem z ní opravdu nadšená. A musím velice ocenit pomoc firmy, která se na montáže kuchyní a kuchyňských linek specializuje-
  https://zrealizujeme.cz/nase-sluzby/
  Manžel se taky zapojil a celá realizace byla hotová nečekaně brzy a to za pár dní, ikdyž se jedná o docela členitou a velkou kuchyni..

 16. Dobrý den,
  mohu se zeptat, odkud je ten servírovací stolek? Přesně takový sháním a chtěla bych právě také na kávovar a další věci. Bohužel v nynější nabídce na internetu jsem nic podobného pevnějšího nenašla. Snad nebude z Ikey 😀 Teď tam mají něco podobného ale ne tak hezkého. Moc děkuji za případnou odpověď a přeji pěkný den.

  PS: kuchyně je naprostá nádherná a dokonalá 🙂

 17. Dobrý den, Dano,

  děkuji za milou reakci. Odkládací stolek byl skutečně tehdy z IKEY, jen jsme na něm vyměnili horní desku za stejnou jako je ta na lince.

  Hezký den,
  Ondřej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *