Můj ultimátní dietní plán

Dietni planJedno z mých novoročních předsevzetí je zhubnout do konce roku 10 kilo. Myslím, že tipuji dobře, když napíšu, že předsevzetí  zhubnout patří k těm nejčastějším, které si lidé dávají a také hádám, že nebudu daleko od pravdy v tom, že většina z nich ve skutečnosti nezhubne.

Hlavní problém s hubnutím je totiž v tom, že trvá hooodně dlouho.  Není to jako dát si předsevzetí, že začnete kouřit. To proti tomu vypadá až dětsky snadno – stačí, když 31. prosince nekouříte, 1. ledna si dáte svou první cigaretu a pak kouříte zbytek roku. Jednoduché.

Hubnutí proti tomu vyžaduje disciplínu. Je to proces a chcete-li zvýšit svou šanci na úspěch, je dobré mít nějaký plán. Seznam pravidel, kterých se budete držet a díky nimž zhubnete. Bez plánu je to celé jen mlhavé přání, které velmi pravděpodobně skončí tak, že naopak přiberete a nebo ještě hůře …tím, že zhubnete náhodou.

Než vám osvětlím můj zázračný recept na úspěch, podívejme se, jaké jiné více či méně fungující metody se nabízejí:

Operace žaludku

Fascinující záležitost, připomínající, jak dlouhou cestu lidstvo ušlo od vynálezu skalpelu. Jíte rádi guláš s osmi a potřebujete zhubnout bez pohybu? Není problém. Pod narkózou vám v jednom místě svážou žaludek, takže bude připomínat tvarem přesýpací hodiny. Když guláš doputuje dolů, vejdou se tam tentokrát místo osmi knedlíků jen čtyři a tělo bude mít přitom pocit, že je nasyceno. Geniální! Máte-li pocit, že to píšu lehce ironicky, pletete se. Tohle je na Nobelovku. Jen ještě nejsem v takové situaci, abych musel nevyhnutelně hubnout zrovna takto.

Bandáž žaludku

Zdravě jíst a více se hýbat

Osvědčený způsob, který doporučují například mediálně známější „kolegové“ Petr Havlíček, doktorka Cajthamlová a obecně lidé, kteří se hubnutím zabývají na placené úrovni a přitom neprodávají zázračně pilulky, které za vás spalují ve spánku. Zařaďme sem klidně i různé krabičkové diety.

Je s podivem kolik knih a článků lze napsat a kolik reality show s nakukováním do cizích ledniček natočit jen okolo jednoho dokola se opakujícího primitivního pravidla: Přijímejte méně kalorií než kolik spálíte. To je celé. A samozřejmě, že to funguje. Je to fyzika. Konkrétně zákon zachování energie. Když nezhubnu svou metodou, tohle je jistota.

Zdravé jídlo a pohyb

Bizár diety – ketonová, dělená strava, pravěká apod.

Krvácí mi klávesnice jen co jsem dopsal titulek. Odvrácená strana síly, pro kterou na mém blogu není místo. Při dodržování některé z uvedených diet asi lze zhubnout, ale neslučuje se to absolutně s moji představou kvalitního gastro života. Za mě velké ne-e.

Můj hubnoucí plán

Pojďme tedy na to. Na tomto místě bych měl dát motivační text o tom, jak jsem se v minulosti pokoušel mnohokrát zhubnout a nikdy se mi to nepodařilo, až jsem přišel na tu správnou kombinaci vlákniny a zkvašeného ječmene, která mě udržuje svěžím, hubeným, plným energie a zaručuje navíc pevná hovínka.

Nic takového tady nečekejte. Hubnul jsem zatím v 2x životě, pokaždé jsem něco shodil a pak se to pokazilo. Vím přesně proč, proto jsem do plánu zahrnul body, jak se tomu podruhé vyhnout:

1. Dietní jídla, která mi chutnají

Základní stavební kámen mého plánu. Měli jsme dříve knížku, kde byly dietní jídelníčky vždy na týden dopředu, takže člověk dle seznamu nakoupil potraviny a pak jen vařil a vše bylo dietní. Problém nastal, když se na středeční oběd po sérii vcelku normálních jídel objevil „Kuskus s pomerančem“ a ve čtvrtek nějaký Tofu-nesmysl.

Pokud chce člověk hubnout, je jasné, že nemůže dál holdovat pizze a jen přejít z šunkové na margharitu, také ale nemusí hned spadnout do podobných jídel přímo z pekla.

Není nejmenší problém zjistit, kolik má která potravina kalorií. Tudíž stačí objevit taková jídla, která jsou nejen dietní, ale ještě vám navíc chutnají. Vám osobně.

Přesně tak jsem to udělal. Sepsali jsme si seznam asi 10-15ti obědových jídel, které lze střídat každé dva až tři týdny a ty jíme. Příklady ze seznamu:

  • Kuře s rýží
  • Hustá hrstková polévka s chlebem
  • Vepřové plátky s fazolkami
  • Caesar salát
  • Čocka s vejcem

Dietní jídla

 

2. Víkendové korekce

Druhý bod, kde jsem dříve selhal. Sice jsem hubnul pár týdnů, ale pak přišla nevyhnutelná víkendová pivní akce, k tomu třeba svíčková a přibral jsem polovinu toho, co jsem ve všední dny shodil.

Protože si nemá smysl nalhávat, že se něčemu podobnému vyhnu (obzvlášť, když ani nechci), je lepší s tím počítat a do plánu to zahrnout. Říkám tomu kulantně víkendová korekce. Pomyslný graf zmenšující se hmotnosti tedy nejde dolů po rovné úsečce, ale spíše špičatými schody – ty vrcholky jsou právě víkendy.

Dieta graf

3. Plán A a Plán B

Protože ne vše může být růžové, je dobré počítat nejen s ideálním plánem, a to že zhubnu 10 kilo za rok, ale také s plánem B. Je totiž lepší zhubnout 5 kilo než se na to kvůli nedodržování původní představy vykašlat úplně.

Hubnutí plán

4. Pohyb?

Jak jsem psal výše, hubnutí je fyzika. Když se bude člověk více hýbat, tak to ničemu neublíží. Obzvlášť pro nás dělníky internetu, kteří jsme celý den u počítače. Zhruba třikrát týdně chodím s dvojčaty na procházky s kočárem a hodně pomáhá také Bromík. O tom ale někdy příště.

5. Excel tabulka!

A to nejlepší na závěr. Hubnutí je proces, který má jednu zásadní výhodu … měřitelnost. Máte-li rádi tabulky a grafy jako já, tady začíná ta pravá zábava. Můžete měřit nejen aktuální váhu a vypisovat ji do grafu, ale přidat i výpočet BMI a odchylky od Plánu A a B. Úžasné, co vám budu povídat.

Pokud na vytváření excelu nemáte čas nebo vás představa pár hodin s tabulkami nechává (narozdíl ode mne) chladnými, dávám ke stažení svůj univerzální, který jsem si vytvořil:

To je celé. Můj ultimátní hubnoucí plán. Počítající s pivem, částečným selháním, ale mnou hubenějším na konci roku 2016. Když se to nepodaří, můžu ve 2017 zkusit metodu Petra a Kateřiny.  Nebo to s tím žaludkem. A nebo pránu.

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

2 thoughts on “Můj ultimátní dietní plán”

  1. Tak co jak dodržuješ dietní plán, plníš, neplníš ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *