Recenze: Revenant – Zmrtvýchvstání [The Revenant] – 70%

Revenant ZmrtvýchvstáníŠpinavý a studený.

Takový je nový film od Alejandra Gonzálezese Iñárritua. Špinavý (a zarostlý) je také Leonardo DiCaprio hrající v hlavní roli zkušeného lovce a stopaře Hugha Glasse, který je společně se svým synem a dalšími lovci na výpravě za kožešinami někde uprostřed nehostinných lesů Aljašky na začátku 19. století.

Hned zkraje skupinku napadnou indiáni, což Leo přežije bez následků. Další den ho napadne medvědice, což Leo taky přežije, ale tentokrát s následky nepoměrně většími.

Leo má zkrátka ve filmu Revenant již od začátku smůlu. A to nejen na indiány a medvědy, ale jak se brzy ukáže, také na Toma Hardyho, který je proti tomu, aby jej ostatní nesli a tím zpomalovali celou skupinu, a proto raději pomocí lsti zabije jeho syna a Lea samotného pohřbí zaživa. Bohužel pro něj, ne příliš dokonale…

Revenant Leo Di Caprio

Zbytek filmu je etudou na Leonarda plazícího se sněhem, unášejícího se ledovým proudem a plahočícím se krajinou za svou pomstou. Vzhledem k tomu, že má od medvědice prořízlé hrdlo, je snímek takřka dialogů prostý a máme možnost vychutnat si spousty close-upů na trpící obličej hlavního hrdiny a epických obrazů severské krajiny.

Kamera je to, co snímku Revenant dává duši. Štáb natáčel chronologicky a za každým obrazem severského panoramatu jde tušit hodiny čekání na to správné světlo.

Revenant krajina

Trochu smutné je, že to nejlepší nabízí film hned na svém začátku, a to již zmíněnou úvodní bitvu s indiány, která je stejně jako v Cuaronově filmu Gravitace koncipována jako jeden enormně dlouhý záběr (zde to však působí o něco méně efektně). Vrcholem je potom napadnutí Lea medvědicí, což je točeno zblízka a až nepříjemně realisticky. Nelze na tomto místě nezmínit, jak dalekou cestu ušly filmové triky ztvárnění medvědů v kinematografii za posledních 60 let od snímku „Byl jednou jeden král“.

Byl jednou jeden král - medvěd

Medvěd ve filmu Byl jednou jeden král z roku 1954

Svou syrovostí mi Revenant připomínal trochu Posledního mohykána. Prožití role je u Leonarda DiCapria velké. Věříte mu, že trpí, věříte mu chuť po pomstě a doufáte, že mu toho Oscara za to už dají, aby mohl točit zase něco normálního. Neméně skvělý je Tom Hardy jako záporák.

Revenant - Zima

Druhým záporákem je pak zima. Díky ní se z filmu stává i pro diváka skoro až fyzicky náročná podívaná. Několikrát si během filmu budete říkat, že je fajn, že jste v teple sálu. Tím se dostávám konečně k tomu, že jsem popravdě rád, že jsem Revenanta viděl, jsem ještě raději, že jsem jej viděl na velkém plátně, je to skvěle natočený film, nicméně pár let jej teď znovu vidět nemusím.

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *