Recenze: Sázka na nejistotu [The Big Short] – 90%

Sázka na nejistotu - The Big ShortMám v oblibě několik specifických filmových subžánrů. Mezi hlavní z nich patří filmy s časovými paradoxy jako jsou třeba Na Hromnice o den více (1993), Butterfly effect (2004),  Zdrojový kód (2011) a Na hraně zítřka (2014).

Nebo heist filmy, čili snímky o loupežích – například Obvyklí podezřelí (1995), Nelítostný souboj (1995) či  Dannyho parťáci (2002).

A mám také velmi rád subžánr snímků z prostředí burzy. Viděl jsem opakovaně Wall Street (1987 i 2010), Záměnu (1983), na Vlkovi z Wall Street (2013) jsem byl dvakrát v kině. Není se tedy čemu divit, že po zhlédnutí traileru filmu Sázka na nejistotu bylo jasné, že to je přesně můj šálek čaje.

Snímek není fikcí, nýbrž ukazuje období pár let před vypuknutím velké hypoteční krize v roce 2008. Konkrétně sledujem  ve třech oddělených dějových linkách tři různé investory, kteří tehdy nezávisle na sobě dospěli k přesvědčení, že trh s hypotékami v USA je bublinou před prasknutím a začali proto shortovat hypoteční swapy.

Že nevíte o čem je řeč a že to zní zároveň příšerně nudně? No, představte si, je to naopak úplně super.

Brad Pitt - Sázka na nejistotu

 

Film je totiž zaprvé až překvapivě zábavný. Ve scénáři je hodně drobného konverzačního humoru a pomrkávání na diváka neotřelými nápady – tvůrci jsou si kupříkladu vědomi toho, že se nelze vyhnout některým odborným termínům, které většina obecenstva nezná, ale místo toho, aby je nechali v kostrbatém dialogu popsat některou z postav, udělají sřih mimo děj filmu do domu na pláži, kde leží bublinkách Margot Robbie, která nám to popíše. Nebo známý americký šéfkuchař Anthony Bourdain.

Margot Robbie ve vaně - The Big Short

Přestože se ve filmu neustále mluví, klouže hladce dopředu, čemuž pomáhá skvělý casting (Christian Bale, Steve Carell, Brad Pitt) a nevadí ani, že film nemá ústředního hlavního hrdinu.

Nevadí také to, že nebudete ve výsledku rozumět všemu tomu, o čem postavy mluví, protože to hlavní, tedy že před rokem 2008 dávaly banky hypotéku všem ať už na ni měl nebo ne a že pár lidem došlo, že to bude brzy problém, pochopíte bez obtíží.

Není to taková jízda jako Vlk z Wall Street, ale vzhledem k tomu, jak složitý příběh tvůrci vyprávějí, vám těch 130 minut za pomoci humoru a napětí na pozadí finanční tragédie uteče rychleji než se zdá.

Christian Bale - Hypoteční krize

 

Pokud vás finanční filmy obecně nebaví, odečtěte si z hodnocení 10 procent, a pokud vám jsou přímo nesympatické, odečtěte 20 procent. Pořád ale těch procent zbyde dost.

Je to stejné jako s nedávnými Rivaly od Rona Howarda, životopisným dramatem z prostředí F1. Jsou-li vám formule lhostejné nebo je pro vás dokonce jejich sledování představa anti-zábavy, stejně byste po zhlédnutí Rivalů mohli jen těžko tvrdit, že to není výborný film. Přistoupíte-li takto otevřeně i k Sázce na jistotu, vsadím se, že nebudete litovat.

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *