Londýn 2008: Gastro speciál 1

Startuji první Gastro speciál, jež se bude věnovat jídlům, která se během naší cesty ocitla před námi na talíři. Po loňských zkušenostech jsem se rozhodl oddělit naše „cestovní“ zážitky v článcích od těch gastronomických, v Gastro speciálech z Londýna 2008 tedy nečekejte žádné památky, interiéry a ruch velkoměsta, nýbrž pouze vůně, chutě a fotografie jídel pro Čecha zvláštních a typicky britských. Mezi ta první a pro turistu dá se říci povinné jídlo, jehož vůně vás doprovází v uličkách Londýna takřka na každém kroku, patří ryba s hranolky, neboli Fish and Chips. Vynechat smaženou tresku s většími kousky smažených brambor lze jen stěží. My jsme se této výzvě nakonec ani nebránili a postavili se jí čelem hned druhý den. Vybrali jsme si jeden typický snack-bar na předměstí a dali si Fish and Chips. Tradice byla dovršena a my dostali k příloze navíc porci dušeného hrášku. Ryba byla měkká, hranolky tak akorát a smysl hrášku zůstal nepochopen. Porce byla navíc natolik štědrá, že jsme ani jeden nedojedli.

Fish and Chips
*Ryba s hranolky – Fish and Chips*

Druhý den ráno mi v místním obchodě padly do oka na-první-pohled chlupaté kuličky. Zjistil jsem, že jde o Scotch Egg, tedy Skotské vejce a dvě koupil. Tajemný název skrýval natvrdo uvařené vejce smažené v jakémsi masovém těstíčku se strouhankou na povrchu. Někdy vyzkouším doma, bylo to docela zajímavé.

Skotská vejce
*Skotská vejce*

Během návštěvy Trafalgar Square jsme se zastavili v jedné malé kavárně s krásným interiérem. Hanka si dala espresso, já ledový pomerančový džus a k tomu croissanty. Nepříliš britské, tedy vůbec, abych byl přesný, ale v úplném centru Londýna na vás dýchá anglická atmosféra i s šálkem italské kávy a francouzského pečiva v ruce.

Croissanty a espresso
*Trocha Francie v centru Londýna*

Teď trochu odbočím, poněvadž mě napadl jeden paradox. Britská kuchyně je považována za jednu z nejhorších na světě. To je obecně známý fakt a nemá smysl jej neustále opakovat. Britové jsou si nicméně této nelichotivé nálepky vědomi, a tak se snaží v posledních několika letech všeobecné mínění o své gastronomii otočit. Nejenže jsou Ostrovy otevřeny cizím kuchyním a vnějším vlivům, ale od osmdesátých let zde vznikla i řada restaurací orientujících se na tradiční (rozumějte předválečnou) britskou kuchyni a Londýn je v současnosti městem s největším zastoupením prestižních Michelin Stars. Další snahou, nebo lépe řečeno, dalším útokem Británie v boji o změnu vnímání jejich kuchyně je řada kuchařů-celebrit, jenž se zde vyrojili. Začal to Jamie Oliver a jeho popularita časem přerostla hranice. Pokračoval Gordon Ramsay (mimochodem držitel největšího počtu dvanácti Michelin Stars na světě) a když se zde podívám do televizního programu, tak se často v hlavním vysílacím čase objevují jejich pořady. Nevím jak je to v jiných zemích, ale v Anglii jsou tito „kuchaři“ celebritami, které mají obří billboardy ve stanicích metra, které jsou denně potravou bulvárních plátků a které září stejně a mnohdy více než jejich soupeři z řad filmových herců a zpěváků. Velká Británie se zkrátka učí vařit lépe, zdravěji a baví jí to. Změna je to rozhodně vítaná a nakonec i potřebná, obzvlášť vezmeme-li v potaz, že podle posledního průzkumu veřejného mínění si zde přes 30 procent rodičů myslí, že smažené bramborové chips jsou zelenina. Vraťme se ale zpět k jídlům naší cesty. V neděli ráno jsme před výletem do Hyde Parku navštívili místní podnik, kde připravují klasickou anglickou snídani, vybrali jsme si střední z šesti nabízených variant a celý den poté prakticky nic nejedli. Těžkotonážní porci, pro kterou byl skoro i stolek malý, vidíte na fotografii. Účinkující na talíři byli ve složení dvou smažených vajec, křupavé slaniny, klobásy, fazolí, hromádky žampiónů a dvou bramboráků. K tomu všemu jsme dostali čtyři tousty s máslem a čaj či kávu dle volby. O tom, že by uvedený výčet jídla vystačil průměrné anorektičce na několik týdnů není třeba polemizovat. Nám tato snídaně nahradila oběd a částečně i večeři.

Britská snídaně
*Anglická snídaně – dohlédnete na konec talíře?*

Na závěr zakončím první Gastro speciál obrázkem tajemného koláče či páje, jak by řekl Angličan. Tento kousek pečiva skrývá rozemleté a okořeněné vepřové maso. Je to něco na způsob sekané, která si s sebou nese ulitu z těsta.

Vepřový páj
Vepřový páj 🙂

Tím jsem vyčerpal většinu zajímavých jídel z našich prvních několika dnů v Londýně. Ta zbylá a řadu nových vám na čistém talíři donesu v příštím speciále. Tak zatím.

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

9 thoughts on “Londýn 2008: Gastro speciál 1”

  1. V těhlech nočních hodinách mi dělat takové chutě, považuji za zločin. Jdu si ohřát guláš v mikrovlnce.

  2. Ta snídaně vypadá opravdu hutně… Na kolik liber vás vyšla?

  3. [5] Ondřej Pohorský: Kolik tak doporučuješ vzít s sebou liber (na měsíc) na takový běžný výlet do Londýna pro jednu osobu? Já osobně přemýšlím o částce 800-1000 liber (z čehož chci samozřejmě zaplatit i pronájem share house) a uvažuji o běžných potřebách, jako projítí města, navštívení nějakých památek a kin…. Samozřejmě do toho počítám i jídlo…. Prostě taková letní idilka 🙂 (hledat práci tam nemám v plánu, všechny peníze si chci přivést z domu)…. Díky za odpověď…

  4. [6] Radek Tomášek: Ahoj Radku, 800-1000 liber je přesně tolik, kolik jsem měl já a na měsíc s tím v pohodě vyžiješ a budeš moci navštívit v Londýně prakticky všechny hlavní památky a ještě ti zbude dost na suvenýry.

  5. Taky jsme navstivyli Londýn, všem vřele doporučuji ale pokud by někdo chtěl zažit nevšední kulinárský a kulturní zazitet tak doporučuji zaskočit na jídlo do čtvrti nebo ulice Brick lane. Tam ,to bylo hodně super nám se tam líbilo a hlavně jsme se o tom dozvěděli od řidiče co nás vezl z letiště na hotel z této firmy http://www.andretaxi.com/index.php/cs.html kterou jsme našli na internetu je to česká nebo cechama vlastněná taxi služba v Londýně. Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *