Homer Simpson a psi

Simpsonovi ve filmu a Danny Ocean už potřetí

V posledním týdnu jsem byl v Palace Cinemas na čtyřech filmových novinkách letošního horkého léta, o kterých vám v tomto a následujícím článku přinesu krátkou reportáž, abyste byli v obraze pro případ, že plánujete jejich návštěvu. Řeč bude o dlouho očekávaném přerodu legendární žluté americké rodinky Simsponových na filmová plátna, třetím dílu série o stylových zlodějíčcích světa hazardu ve filmu Dannyho parťáci 3, nesmiřitelném Bruci Willisovi zasahujícím už počtvrté v roli Johna McClane ve Smrtonosté pasti 4.0 a ne příliš povedené snaze o druhý Minority Report, tentokrát však s Nicolasem Cagem předvídajícím budoucnost ve snímku s jednoduchým názvem Next.

Jak vidíte, všechny uvedené snímky jsou více než „piece of art“ spíše konzumní „popcornová záležitost“ zalitá velkou Coca-Colou a obepnutá zástupy natěšených teenagerů. Takové už letní blockbustery ale jsou a každý, kdo si na ně kupuje lístek, s tím podle mého názoru počítá. So, let`s slice the cake…

The Simpsons Movie

Simpsonovi ve filmuSeriál Simpsonovi se objevil poprvé na televizních obrazovkách v roce 1989 a na svůj celovečerní film na stříbrném plátně si počkal dlouhých 18 let, což je úctyhodná doba, během níž měl dostatek času vykrystalizovat do takové podoby, kdy zná žlutou rodinku ze Spriengfieldu skoro každý a není problém nazvat jej „legendou“. To dává tvůrcům na jednu stranu jistotu, že film bude tak či tak finančně úspěšný, protože málokterý příznivec Homera, Barta, Lisy, Marge a Maggie si nechá svůj oblíbený seriál ve filmové podobě ujít, na druhou stranu to zvětšuje jejich odpovědnost, aby trojnásobným natažením stopáže neztratily Simpsonovi něco ze svých rychlých gagů, tradičního humoru a aby se neobjevilo hodně „hluchých míst“. Jak to tedy dopadlo?

Podle mého soudu si nelze na výsledek The Simspons Movie stěžovat. Film plyne rychle, nenudíte se prakticky ani chvilku a humor je použitý ve stejné kvalitě jako v seriálu. Zatímco v něm si však můžete z desítek dílů zvolit ten, který vám sedne úplně přesně do noty, tak tady je vše smícháno do jednoho obrovského koktejlu, postavy mají své tradiční rysy ještě více vyostřené a vy víte, co můžete od té které čekat. Homer je jako vždy popleta, Bart nepoučitelný rošťák, Lisa stejná šprtka, větší prostor získává flegmatická Maggie a přísně láskyplná Marge. Líbilo se mi, že se tvůrci kromě smíchu snažili místy vzbudit i jiné emoce a to mnohdy v rozměrech, s nimiž se v seriálu nesetkáte.

Často jsem četl názory, že film bude srovnatelný se třemi díly seriálu seřazenými za sebou, to se však naštěstí nevyplnilo. Příběh je propracovaný tak, aby nevázl a utíká příjemným tempem kupředu. Není překombinovaný a drží se jedné hlavní linky, kolem níž se všechny gagy točí. Hlavní zápletkou je osudná chyba Homera Simpsona, který se svým čuníkem znečistí Spriengfield natolik, že jej chce vláda vymazat z mapy. To rozlítí obyvatele, kteří se po umístění obrovské skleněné báně přes celé město rozhodnou, vykonat na Simsponových spravedlnost „po svém“ a ti musí z města zmizet. Útočiště najdou na Aljašce, Homer však vrší chybu za chybou, díky čemuž jej opustí i jeho rodina. Stojí pak před osudovou záležitostí, a to zachránit Spriengfield a získat zpět svou rodinu. Zda se mu to podaří, neprozradím.

Dabing filmu se povedl a je tradičně kvalitní. Menší mínus vidím v překladu, díky kterému uteklo spoustu vtipů, které by v originále ještě pár plusových bodů přidali (např. President Schwarzeneger: „I am here to leeeead, not to reeeead!“).

Takto tedy čtyři zasloužené hvězdy.

4 hvězdy

Dannyho parťáci 3

Dannyho parťáci 3Jsou tu zase. Už potřetí. Stylovější než dřív, s širšími úsměvy, tvrdším záporákem a většími problémy. Dannyho parťáci 3, neboli Ocean`s Thirteen je parta klasických zlodějíčků, kterou vede Danny Ocean v podání George Clooneyeho a která se už po třetí vrací do Las Vegas, aby připravila jedno z kasin o nemalou částku. Ono kasino vlastní záporák nejkmotrovatější ze všech záporáků, sám Al Pacino, který jednoho dne podvede starého přítele a „šedou eminenci“ Dannyho party, čímž si vyslouží hněv všech a odplata na sebe nenechá dlouho čekat. Opět se rozjíždí kolotoč plánování, nečekaných problémů a vtipných situací.

Hlavní výhodou pro tvůrce je skutečnost, že předem věděli z dřívějších dílů, kdo kterou roli hraje, jednotlivé texty jsou tedy napsány doslova na tělo. Clooney je ten starý dobrý zamyšlený charismatik, Brad Pitt přes narůstající věk usmívající se mladík a Andy Garcia nekompromisní konkurence Al Pacina, který se s celou partou spojí, aby pomohl nepříteli pořádně zatopit.

Na rozdíl od druhého dílu je děj klidnější, v příběhu se dá orientovat, na začátku se zdá opět vše naprosto nereálné, i když výsledek je zřejmý už předem. Při sledování se rozhodně nenudíte, bohužel se ale nedá říct ani opak. U filmu vás drží tak jen rychlost, nápaditost plánu, stylové interiéry a litry charismatu hlavních postav.

Dannyho parťáci 3 trpí tradičním neduhem filmů na pokračování, kvality prvního dílu už zkrátka nikdy nedosáhnou, přestože se hodně snaží a toto pokračování překonává druhý díl, nepřináší příliš nového a s velkou námahou tak jen získává poslední šťávu z dávno vymačkaného ovoce.

Za obsazení, efekty a rychle plynoucí děj tedy nakonec 3 hvězdy.

3 hvězdy

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

One thought on “Simpsonovi ve filmu a Danny Ocean už potřetí”

  1. Kde se tu vzaly ty stopy na stropě? Spajdrvepř, spajdrvepř umí taky sítě plést.. možná jsem se splet‘!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *