Cestopis

Londýn 2007: Před odletem

Dnes odlétám do Londýna. Byl jsem v metropoli Velké Británie už jako malý a tehdy se mi tam zalíbilo, takže když jsem se před pár měsíci rozhodoval jaký výlet si na prázdniny nadělit, byl to právě Londýn, na které padla moje volba. Letím tam na tři dlouhé týdny a už ze začátku mou cestu nazývám výletem, neboť nemám v plánu v Anglii pracovat, to mi dostatečně nahrazuje webdesign a jiné aktivity po zbytek roku. Mé cíle jsou tedy čistě turistické, nicméně, abych tomu všemu dodal alespoň nějakou pointu a sám před sebou si ospravedlnil nemalé výdaje spojené s pobytem, rozhodl jsem se, že vytvořím následně o Londýnu webovou stránku plnou informací a originálních fotografií, které tam pořídím. Znáte to, důvod se vždycky najde a toto je jeden z těch lepších.

Tento článek je první ze série, kterou bych chtěl mé cestě věnovat, další budou následovat přímo z Londýna, kde, jak doufám, najdu nějakou blízkou internetovou kavárnu. V mém cestopisu mám v plánu psát o drobnostech, které by vás mohly zajímat víc než popis památek (který pak najdete na onom webu, který vytvořím :-), takže tady na webzinu se postupně dozvíte o tom, kde jsem nakupoval, co kolik stálo, jaká místa jsem navštívil apod. Jednoduše, chci se zaměřit na ty drobné rozdíly … však víme, little differences.

Odlétám dnes v pět hodin večer, takže o ubytování, cestě a přesunu z letiště napíšu zítra včetně fotografií. Dnes se zaměřím na věci, které by člověk neměl opomenout, když jede do Londýna, třeba na podobný výlet jako já. Čas kvapí a já nemám ještě úplně sbaleno, tak pojďme na to.

Průvodci

Dobrý turistický průvodce je do tak velkého města, které navíc neznáte, absolutní nutností. Nejen, že se dozvíte, kam chodit a co je spíše ztráta času, ale pomůže vám rozplánovat si důležité trasy a nezapomenout něco, co byste jinak možná opomněli. Určitě by stačil jeden, já jich ale nakoupil pět , a to spíše kvůli výše zmíněnému webu, který mám v plánu následně udělat. Bude to tím pádem objektivnější.

Průvodci po Londýně

Mapy

I když jsou některé mapy ve zmíněných průvodcích, je lepší si při delším pobytu pořídit jednu větší mapu, obzlášť, když bydlíte na okraji a ne v centru. Nejlepší volbou je atlas Greater London z edice Street by Street. Svou vysokou cenu (stojí 17 liber, což je v přepočtu 720 korun) vyvažuje detailním přehledem celého Londýna od „okraje k okraji“. Protože jsem věděl, že pojedu do Londýna už pár měsíců, nechal jsem si tento rok dovézt od kamarádky z Británie aktuální vydání, jsem tedy připraven, ať budu bydlet kdekoliv. Mimoto je dobré mít u sebe i jednu menší rozkládací mapku s centrem Londýna k rychlému použití „na ulici“.

Mapy Londýna

Pláštěnka

Každý z vás určitě slyšel o tradičním anglickém počasí, které je známé mlhou a deštěm. Co se týče mlhy, není to dnes až tolik pravda, ale dešťům se z důvodů polohy Velké Británie a ostrovnímu klimatu při své cestě pravděpodobně nevyhnu. Koupil jsem proto pláštěnku se zipem a knoflíky z PVC za příjemných 250 Kč. Zlatý střed mezi nabídkou.

Pláštěnka

Zápisník

V zápisníku mám důležitá telefonní čísla pro případ, že by mi někdo ukradl mobil a taky poslouží rychlým zápiskům přímo v terénu. Je malý, má tvrdé desky a mít jej u sebe není na škodu.

Cestovní zápisník

Redukce na kontinentální zásuvku

Beru si s sebou nabíječku na baterie a notebook, abych mohl pokračovat v mém cestopisu, nicméně to všechno by mi bylo na nic bez redukce na kontinentální zásuvku. V Británii mají totiž jiné, tříkolíkové. Redukce, která v případě potřeby poslouží i v Austrálii a USA stojí v elektroobchodě 399 Kč. Drsná cena, ale bohužel nemám jinou možnost.

Elektrická redukce

Mimoto si beru oblečení, cestovní tašku, zámek na cestovní tašku, fotoaparát, atd. Toto je ale to nejdůležitější a podle mého názoru specifické pro výlet do Londýna, takže jsem to chtěl zmínit.

Za čtyři hodin vzlétáme, takže se prozatím rozloučím a vy mi zítra držte palce, abych tu internetovou kavárnu někde poblíž obydlí objevil a vy se dozvěděli, jaké to má pokračování.

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

One thought on “Londýn 2007: Před odletem”

  1. Jsem rád, že jsi zase napsal 🙂 Držim palce 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *