Britské mince

Londýn 2007: Práce ve Velké Británii

Dnešní díl bude menší speciál, v němž bych se chtěl zmínit o problematice práce ve Velké Británii, konkrétně v Londýně. Vycházet budu ze zkušeností mých spolubydlících z Share housu, což jsou až na jednu světlou výjimku muži, nebudu tedy psát o vám všem dobře známém hlídání dětí, neboli au-pair, ale o tom, jak to chodí, pokud přijedete do Londýna bez toho, abyste měli nějakou práci jistou a máte v plánu ji tu teprve hledat.

Možná se vám to zdá přinejmenším zvláštní, proč nemít práci zajištěnou předem a riskovat to, že žádnou nenajdete a na celém výletě-nevýletě hodně proděláte. Z psychologického hlediska je určitě lepší mít „jistotu“, na druhou stranu je ale nutné si uvědomit, že zatímco české agentuře zaplatíte nemalé peníze, tak pokud přijdete do pracovní agentury přímo v Londýně a budete chtít sehnat práci, nezaplatíte nic. Proč? Fungují totiž na stejném principu jako agentury v ČR, přes které studenti shánějí brigády – mají malé procento z vašeho platu a je tudíž v jejich zájmu vám práci sehnat. A takových agentur je tu samozřejmě hodně a vy jste „levná pracovní síla z východu“ (bohužel je to tak), takže práci velmi pravděpodobně nakonec stejně dostanete.

Ještě nesmím zapomenout na jednu věc, která je, jak jsem pochopil, životně důležitá, pokud chcete sehnat práci ve Velké Británii. Tou věcí je mít britský bankovní účet. Všechny převody výdělku totiž probíhají elektronicky a bez účtu vás nikdo nezaměstná. To je tedy to první, co byste si měli při hledání práce ve Velké Británii po příjezdu zařídit. Hodně bank vám účet založit odmítne, ale například u Lloyd TSB to prý není problém.

Výše popsaným způsobem si počínali i mí spolubydlící. Založili si účet a šli do pracovní agentury. Většina z nich pracovala dříve v Čechách či na Slovensku v letním brigádách na různých stavbách jako pomocní zedníci, sháněli tudíž podobnou práci i tady. Spolubydlící z mého pokoje, čerstvý inženýr mikrobiologie, měl nejprve v plánu hledat místo jako pikolík, ale po prvním týdnu neúspěchu změnil strategii a hledal libovolné místo v nějakém z větších obchodů (Sainsbury`s, Ikea apod.).

Jeden ze Slováků, který zde byl již třetí rok a měl tím pádem jisté kontakty, dostal práci prakticky druhý den, ostatní obcházeli agentury, hledali a čekali. A to je na celé věci asi nejhorší, protože byť statistika hovoří ve váš prospěch, tak každým dnem, kdy hledáte a nevyděláváte, vám klesá morálka a přemýšlíte „do čeho jste se to namočili“. Občas jim agentura sehnala práci na den či dva, skutečné „vítězství“ ale přišlo před třemi dny, kdy dostali všichni dlouhodobější místo. Červenec ještě není ani v polovině a mají v plánu zde zůstat do září, takže se to dá brát podle mého názoru za úspěch.

Vás ale určitě zajímá ještě jedna věc. Alespoň mě by zajímala. Jak je to s penězi? V současné době je minimální hodinová mzda ve Velké Británii 5.05 liber (asi 200 Kč). Je lepší počítat s tímto číslem, ale řekněme, že není problém sehnat práci za 6–6.50 liber na hodinu. V takovém případě při osmi hodinách denně, kdy pracujete pět dní v týdnu a občas v sobotu, si přijdete měsíčně na zhruba 1000 liber (asi 40.000 korun). Z toho je nutné 220–250 liber odečíst na nájem share housu, 200–250 liber na jídlo a zábavu. Čistý výdělek je tedy měsíčně okolo 500–600 librami (zhruba 20.000–25.000 korun).

Možností, jak jej ještě zvýšit je zařídit si tzv. CIS kartu. Neznám přesně význam uvedené zkratky, ale jak jsem pochopil z jejich slov, pokud jste její držitel, může vás zaměstnavatel zaměstnat přímo, bez pracovní agentury jako prostředníka. K jejímu vyřízení musíte složit test (otázky v angličtině o bezpečnosti práce apod.) a potom trvá okolo čtrnácti dnů než ji dostanete. Díky tomu se ale zvýší vaše mzda o částku, kterou dříve dostávala agentura. Můžete tedy získat až o libru víc na hodinu, což je měsíčně o 200 liber navíc. Spolubydlící si CIS kartu právě vyřizují a jestliže vše dopadne jak má, budou na ni pracovat celý druhý měsíc pobytu. Při trochu střídmějším životu a občasných víkendech na stavbě si nakonec po dvou měsících práce přivezou na začátku září domů okolo 50.000–60.000 korun.

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

One thought on “Londýn 2007: Práce ve Velké Británii”

  1. Dobry den. Hledam praci v Londyne.Mam zkusenosti na ruznych pozicich hotelu z USA a taky v restauraci. S podravem Anna Vyoralova. tel UK 07572636895

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *