Salzburg 2016 – Adventní trhy

Salzburg Adventní trhyDruhý adventní víkend v prosinci jsme jeli vlakem do Salzburgu, který bývá po Vídni další častou volbou, chcete-li se vydat za vánočními trhy z Brna k našim jižním sousedům.

Pokud byste měli pro příští rok podobné plány, tady je pár mých postřehů z Mozartova rodiště, které by se vám mohly hodit:

Přelidněné trhy

Máte-li jen trochu možnost, jeďte na vánoční trhy do Salzburgu mimo víkend. V páteční i sobotní večer byly trhy nepříjemně přeplněné. Mnohem více než ve Vídni nebo v Brně. Fronty u některých obzvlášť vyhledávaných stánků (s palačinkami, pečenými bramborami atd.) jsem tipoval i na čtvrt hodinu a nepomohlo ani to, že jsou trhy na více náměstích. Situace byla na všech stejná.

Na trhy tím pádem doporučuji jít se podívat spíše za světla, kdy sice nemají bez rozsvícených ozdob tolik atmosféry jako večer, ale zato si je můžete užít bez prodírání se davem a večer pak věnovat třeba procházce mimo centrum nebo popíjení v některém z místních hostinců.

S tím souvisí, že je potřeba zarezervovat ubytování v Salzburgu s velkým předstihem. Já jsem hotel rezervoval v lednu (tj. 11 měsíců předem!), a už tehdy byla nabídka v širším centru omezená.

Pevnost nad Salzburgem

Nad Salzburgem se tyčí dvě stavby. Tou větší je pevnost Hohensalzburg, do níž se dá vystoupat po příkrém kopci pěšky nebo se svézt lanovkou. Vstup dovnitř stojí €5 a rozhodně se vyplatí. Kromě prohlídky s audioprůvodcem v mnoha jazycích (včetně češtiny) najdete za hradbami na nádvoří další menší vánoční trhy, které jsou právě díky vstupnému do pevnosti méně zaplněné. I tak ale doporučuji jít do pevnosti ideálně dopoledne, protože kolem poledne už i sem proudily davy.

Druhou budovou nad městem je Muzeum moderního umění. Uvnitř jsme sice nebyli, ale došli jsme k němu a byl odtud hezký výhled dolů na město včetně zmíněné dominanty na druhém kopci.

Noční Salzburg

Jídlo a Mozartovy koule

Co se týče jídla, dle Tripadvisoru mi jako nejlepší volba pro rakouskou kuchyni v rozumné cenové relaci přišel podnik Gasthaus Zwettlers. Rezervace je nutná během trhů alespoň den dopředu (fakt je všude šíleně moc lidí), ale interiér i jídlo dobré.

Dalším z tipů Tripadvisoru byla cukrárna Fingerlos, do jejíž kuchyně bylo cukrářům vidět pod ruce i při večerní procházce.

Cukrárnta Fingerlos

Před odjezdem ze Salzburgu si nezapomeňte koupit legendární Mozartovy koule. Pochopil-li jsem správně, existují minimálně dvě verze. První jsou červené, které jsou k dostání na každém rohu a stojí v balíčcích po deseti kusech něco pod €4. A pak jsou originální – stříbrno-modré, které stojí €1 za kus. Nemalý cenový rozdíl – koupili jsme červené.

Salzburg památník koule
Na koule si v Salzburgu potrpí

A poslední doporučení. Z Brna jeďte do Salzburgu vlakem. Ve Vídni jste za necelou hodinu a půl a z Vídně následně trvá cesta po přestupu něco přes dvě hodiny. Ještě rychleji vám to uteče v bistro voze, v němž si můžete dát snídani a také malé bubliny, které jsou zjevně populární, protože je po deváté ráno za Brnem popíjely všechny obsazené stolky. Inu, Vánoce.

 

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *