3 rozšíření do Google Chrome pro boj s prokrastinací

procrastinationJak možná víte, živím se jako grafik a tvůrce webů na volné noze. Dělám to už přibližně 10 let a pracuji z domů. To znamená, že jsem pánem svého času, což může pro mnohé znít jako velká výhoda, na druhou stranu je potřeba si přiznat, že bez pevné pracovní doby a kohokoliv nad vámi je výrazně těžší naučit se disciplíně a odolávat lákadlům prokrastinace, která číhají vně i uvnitř počítače.

Někdy to jde a hned jak člověk začne pracovat, dostane se do tzv. flow a ani si nevšimne, jak letí hodiny. Občas to je ale jinak a donutit se začít je výrazně těžší než dosledovat šachové video na Youtube a kliknout na další.

deadline

Protože používám prohlížeč Google Chrome, vyzkoušel jsem do něj za posledních pár let hodně rozšíření, která pomáhají s prokrastinací bojovat. Tady jsou tři, která se mnou nakonec zůstala a dělají můj čas u počítače výrazně efektivnějším.

Vítězství nad Facebookem – Kill News Feed

kill-news-feedFacebook pro mne býval zdroj prokrastinace číslo jedna. Nekonečná zeď příspěvků ze života přátel je masovým zabijákem času. Můj problémem je, že pár lidí, s nimiž pracuji, používá chat na Facebooku jako standardní komunikační kanál. Musím mít tedy Facebook zapnutý, abych byl online, když je potřeba něco vyřešit. Bylo tedy prakticky nemožné mít zapnutý Facebook a přitom se na něj nedívat.

Darem z nebes pro mne bylo objevení jednoduchého rozšíření do Google Chrome se jménem Kill News Feed. Po jeho aktivaci vám zmizí z Facebooku zeď příspěvků. Zůstane tedy prakticky jen pravý blok s lidmi a záložky s chatem. Při správné logice nastavení pro koho jste a pro koho nejste online se tak z Facebooku stává jen další kecálek (vedle Skypu a Slacku) bez vedlejších rušivých účinků. A co se týče příspěvků, tak ty si čtu jen v mobilu ráno po probuzení, večer před spaním a … ehm … na záchodě.

facebook

Nerušivé maily – Inbox Pause

inbox-pause-iconJako mailového klienta používám standardní online Gmail rozhraní od Google, mám tedy v jedné záložce puštěný Gmail, který automaticky stahuje nové zprávy. Při práci jej někdy vypínám, aby mne nové zprávy nerušily.

Problémem bylo, když jsem se potřeboval soustředit na nějakou práci, přičemž její zadání jsem měl  v mailu. Musel jsem tak mít otevřený Gmail, který však stahoval neustále nové zprávy. Nemohl jsem se ubránit tomu je hned neotevírat a na ty, které lze snadno vyřešit, krátce neodpovídat. To není příliš efektivní.

Naštěstí existuje rozšíření Inbox Pause, které do rozhraní Gmailu přidá tlačítko Pause, po jehož kliknutí přestane Gmail přijímat do odvolání nové zprávy. Když musím něco dělat a přitom číst zadání z mailu, kliknu na Pause a po skončení úkolu přijmu všechny nové zprávy najednou. Ideální.

inbox-pause

Konec prokrastinace – Strict Workflow

strict-workflowStrict workflow je ultimátní řešení. Umožňuje mít seznam webů, které nelze navštívit po určitý čas – defaultně 25 minut vycházejících z time-management metody Pomodoro. Po aktivaci tak udělá nepoužitelnými všechny weby, které by vás mohly rozptylovat. Používám, když mám občas problém se donutit začít pracovat. Nebo například při psaní tohoto článku.

To jsou tedy moji tři pomocníci, kteří dělají boj s chobotnicí jménem prokrastinace o něco jednodušším. Čtvrtým neviditelným pomocníkem je vědomí, že máte rádi svou práci. Bez toho vám totiž ani vypnutí celého internetu a klapky na očích nepomůžou.

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

2 thoughts on “3 rozšíření do Google Chrome pro boj s prokrastinací”

  1. K tomu prvnímu bodu – nezkoušel jsi používat čistě jen Messenger od Facebooku, kdy máš separátní appku a nemusíš prohlížet celý FB?

    Jinak díky za tipy.

  2. S tím pluginem je výsledek de facto totožný jako používat Messenger, protože nic z Facebook nevidím.

    Spíš bych uvítal něco, co by integrovalo FB Messenger, Skype, Slack a Hangouts. To by byla pro mne aplikace roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *