Mýty a fakta o studiu práv

OprátkaJak jste možná někteří zjistili, studuji práva. Nemá cenu to zapírat, je to fakt, který navíc stojí za to doplnit tím, že mě studium práv baví. Na právnickou fakultu jsem se dostal před rokem a půl. Hlásil jsem se tehdy na všechny čtyři právnické fakulty v naší republice, ale nejvíc jsem chtěl do Brna. Náhodou Masarykova univerzita vyhlásila přijímací testy jako první z výše uvedené čtveřice a já jimi úspěšně prošel. Bylo to navíc ještě v době před maturitou a já už měl jistotu vysoké školy, což byl rozhodně příjemný pocit. Na přijímací zkoušky ostatních fakult jsem tedy zanevřel a po prázdninách jsem vklouzl do hřejivého náručí mé vysněné alma mater.

Od té doby uplynuly dva semestry studia práv a já za tu dobu poznal řadu nových zajímavých lidí z oboru práva, z řad mých spolužáků a uvědomil jsem si, že ne vše je tak, jak jsem se dříve domníval. Jednou z těchto věcí bylo zjištění, že se v podhoubí společnosti traduje a šíří spousta mýtů o studiu práv, která jsou pokud ne nepravdivá, tak minimálně pokřivená oproti realitě. Tím se dostávám k tématu tohoto článku, v němž bych v rámci osvěty chtěl některé z těchto „mýtů“ uvést na pravou míru. Pojďme se tedy na některé podívat. (Z pohledu studenta Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Nevím, jak to chodí v Praze, Plzni či Olomouci).

Prvním a největším mýtem je domněnka, že se „Učíme nazpaměť paragrafy nebo snad celé zákony“.

Divil jsem se, kolik lidí tomuto opravdu věří. Chápu, že je těžké si představit, co jiného bychom mohli těch dlouhých pět let dělat, když ne učit se paragrafy, ale věřte mi že to skutečně není pravda. Pro právníka je důležité vědět, kde najít to, co potřebuje a chápat mnohdy velmi jemné konexe jedné věci na zbytek systému. To druhé především. K tomu nepotřebujete znát něco nazpaměť, k tomu potřebujete chápat princip. Je to totéž, jakoby se matematici snažili nazpaměť naučit výsledek každého jednotlivého příkladu. Nemyslitelné. A to vůbec nemluvím o tom, že díky pilnému konání našeho zákonodárce by bylo jakákoliv snaha o memorování tragicky zbytečná.

Dalším jevem, se kterým jsem se setkal po nástupu na práva bylo to, že se na mě začali různí lidé obracet s právními dotazy a čekali fundovanou odpověď.

Nikdo z těch lidí však nevěděl, že první rok na právnické fakultě prakticky nepřijdete do styku se současným platným právem. První dva semestry jsou ve znamení teorie a pokládání historických a principiálních základů oboru práva, na nichž poté můžete vystavět další studium. Všechny ty až přespříliš konkrétní dotazy, „jakže by se tohle mělo řešit a zda tohle podle tebe, když studuješ ty práva, rozhodl ten soud správně,“ jsem tedy přecházel s tím, že o tom zatím nic nevím a tvářil se jako by mě vysadili na zelené louce s rendlíkem špaget v ruce.

Pokračujme tím, že společnost pokládá práva za jeden z těch opravdu elitních oborů. To navíc podporuje skutečnost, že se na ně dostává tak malé procento uchazečů.

Nejedná se o mýtus, toto je fakt, nicméně mám potřebu se k němu vyjádřit a to z důvodu, že díky tomuto všeobecnému mínění se hlásí na práva tak ohromné množství lidí, které navíc rok od roku roste. Spousta z těchto čerstvých maturantů často neví do čeho jdou, mají práva mylně zaškatulkovány pod představou uznávaného oboru či cesty k úspěšnému životu bohatého právníka. Mnoho z nich si tak právnickou fakulta napíšou mezi své přihlášky „jen na zkoušku“, a ve skutečnosti ani nepočítají s tím, že by se na ně dostali. Proč to nezkusit? Takových lidí je spousta a čím více jich bude, tím se procento přijatých snižuje a tím elitněji budou práva působit. To přinese další stovky těch, co si podají přihlášku. Už vidíte ten začarovaný kruh?

Tím se volně dostáváme k teorii, že všichni studenti práv chodí (pokud nejezdí ve svém Porsche) do školy v obleku s malými koženými kufříky, píší perem Parker a pečlivě si nacvičují záverečné řeči před porotou jako hrdinové seriálu Ally McBealová.

Pravda je ovšem taková, že většina z nás měla na sobě oblek naposledy na tanenčích, pokud do nějakých chodili, automobilka Porsche zatím nezačala vyrábět tramvaje, cena pera Parker pokryje roční přísun smažených sýrů s hranolkami v menze a v kontinentálním právu není u soudů porota. Jak říká jeden kamarád: Takže asi tak.

Nakonec si nechávám často slýchanou představu, že práva studují mladí, inteligentní, perspektivní a po všech ohledech krásní lidé.

Ano, s tím bych konečně souhlasil. Spíš ano 🙂

Díky za pozornost, zajímají-li vás některé další informace o studiu práv, komentáře jsou vám otevřeny.

Doplnění: Vzhledem k velkému množství dotazů v diskuzi, z nichž se některé často opakují, jsem na ty nejčastější odpověděl v novém článku „Jak se dostat na práva“ a další otázky. Podívejte se na něj, než se rozhodnete položit otázku, možná v něm najdete informace, které hledáte.

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

363 thoughts on “Mýty a fakta o studiu práv”

  1. Právníků je dnes jako much. To už nestačí, mít jen vysokou školu. Proto mnoho mých spolužáků dělá zároveň krom oboru Podnikání a právo na VŠE také právnickou fakultu na Karlovce. Já volím možnost pozdgraduálu. ale jak říkám, vysoká škola je dnes jako maturiata před dvaceti lety. Proto se musí oddělit zrno od plev dalším studiem.

  2. Ahoj, zajímalo by mne, proč sis vybral právě Brno. Jsou to racionální důvody, nebo spíš pocit?

  3. [1] Marek Stacho: to je trochu mimo téma a ani jsem nikde v článku nepsal něco o uplatnění vysokoškoláků. Nicméně nesouhlasím s tím, že by se oddělení zrno od plev dalo vyřešit nejlépe tímto způsobem. Čím víc titulů je kvantitativní řešení, můžeš se věnovat ale i pouze právu opravdu do hloubky, snažit se být špička a pak může nahradit kvantitu kvalita.

    [2] pokornas: nerad bych tady dal podnět k flamewaru o kvalitě jednotlivých fakult, ale osobně považuji fakultu v Brně za nejlepší možnou volbu v rámci ČR. Pro laickou veřejnost zní samozřejmě prestižněji Univerzita Karlova. Argumentovat pro Brno bych mohl ale tím, že:

    1. existovala brněnská škola (vědecký směr, nikoliv budova) právní teorie, pražská ne
    2. v Brně je Ústavní soud, Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud, tedy absolutní vrchol soudnictví. Stahují se sem tedy špičky soudnictví a mnoho z nich na fakultě přednáší.
    3. mám mnohem raději klidné Brno, než turisty přecpanou Prahu

    To jsou mé osobní důvody pro Brno.

  4. [4] Ondřej Pohorský: viděl jsem pokoj, kde nějaký čas musel žít kamarád z čvut, vypadal podobně. Respektive, nechápu co jsi chtěl tímto říct, že díky tvým čtyřem studentům v Plzni jsou všichni studenti práv asociální zvířata se sklonem k alkoholismu? S tím nebudu souhlasit.

  5. Bydlím pátým rokem na kolejích v Plzni a nejdrsnější pokoj, který jsem zde viděl, byl čtyrlůžák, kde žili tři právníci a jeden můj kámoš z pajdy. Vodil nás tam jako do zoo. Ti tři nehorázně celé dny prochlastali, pokoj vypadal jako když bouchne granát na smetišti, myslím že minimálně dva si za půl roku ještě nestihli povléct, zato vozík z Kauflandu (narván flaškama), sloupek od silnice a značku zákaz vjezdu přinést dokázali… Chlubili se jak málo hodin byli ve škole (co vím, tak právníci mají z celého týdne jen pár hodin ve středu)… No, to jen tak na okraj, paušalizovat se nedá ;).

  6. Psal jsem snad: „No, to jen tak na okraj, paušalizovat se nedá ;).“ Ne? Prostě jen taková perlička.

  7. Já ti nějak nevím… Co píšeš, vypadá pěkně, ale viděls Pravou blondýnku? A televize by mi nelhala…

  8. Pěkný článek. K těm paragrafům, no je pravda, že vysoká škola je od toho aby lidi naučila samostatně myslet, ale když si vzpomenu na kurz „zaklady práva“ na naší technické fakultě, tak ten týpek co to učil (taky studoval v Brně), tak ty paragrafy sypal z rukávu. Je jasné, že na spoustu z nich se mohl připravit předem, ale člověk se ho mohl zeptat i na něco mimo téma a hned řekl příslušný zákon/paragraf.. To si zaslouží respekt… osobně bych to jen ztěží takhle zvládal :)…

  9. Ahoj, předně bych Ti ráda poděkovala za Tvůj článek. Letos jsem se totiž dostala na MU na práva a na psychologii – a pořád se nemůžu rozhodnout, k čemu se přiklonit. Snažila jsem se najít o obou oborech co nejvíc informací a na internetu jsem si stáhla nějaké studijní materiály k prvnímu semestru na PrF MU… proto bych Tě ráda poprosila o vyvrácení snad dalšího mýtu o právech – mezi materiály bylo asi 40ti stránkové „shrnutí“ letopočů z dějin. Proto bych se ráda zeptala, jestli pro zvládnutí prvního ročníku potřebuji hluboké znalosti dějepisu (které bohužel tak úplně nemám) a nebo se s tím počítá a je to spíš nafouknutá bublina? Vždycky jsem si totiž myslela (a i to co píšeš k tomu směřuje), že práva jsou spíš o přehledu než o memorování velice podrobných dat. Ráda bych práva studovala ale z prvního semestru mám vážně strach =)

  10. [12] Eva: ahoj Evo, žádné memorování letopočtů se skutečně nemusíš bár, bublina byla nafouknutá opravdu hdoně. První semestr je pohodový a více než o učení jde o seznamování s prostředím. Nenech se odradit!

  11. Ahoj, díky za hezký a zajímavý článek. již druhým rokem se snažím dostat na práva v Brně, souhlasím s tebou, že jsou v čr jednoznačně nejlepší. teď už ale studuju jiný a velmi zajímavý obor a začínám pochybovat, zda práva i nadále zkoušet. napiš mi prosím, jaká je obtížnost studia práv v brně- co mohu očekávat, jak obtížnost narůstá a mění se v průběhu let a na co se kladou největší nároky a jaké schopnosti jsou nejdůležitější­. děkuju

  12. Ahoj,

    obtížnost stoupá cca do 6. semestru, na jehož konci křivka vrcholí a poté už jen stagnuje. První rok, rok a půl se to dá ještě vcelku proflákat, potom ale už přichází tvrdá práce.

    Nyní mámě zkouškové a já se učím 6 hodin denně, během semestru tolik přípravy není ale zdaleka potřeba.

    Snad jsem ti pomohl.

  13. Ahoj Jsem ve druháku na gymplu, za dva roky bych si měla podávat přihlášku na VŠ a ráda bych právě na práva. Snažím se neponechat nic náhodě a začínám se pomalu připravovat už teď. Mám na Tebe malou otázečku, která se týká latiny. Mám si zvolit semináře do třetího ročníku, latina je mezi nimi. Nu a teď se konečně dostávám k otázce. Zajímalo by mě, jestli bych latinu v případném studiu na VŠ využila. Děkuji

  14. [16] Domča: ahoj Domčo, latinou určitě nic nezkazíš, pokud tě zajímá. Dá se použít napžíklad v Římském právu, kde je to právními latisnkými větami doslova poseté. Na druhou stranu je to jediný předmět, kde se dá latina rozumně použít a pokud by tě neměla bavit, tak tím, že si ji nezapíšeš, nebudeš rozhodně nijak znevýhodněna. Vyber si tedy podle tvého vztahu k latině samé, než-li podle toho, že by se bez toho nedali vystudovat práva. 🙂 Jinak hodně štěstí při zkouškách.

  15. Ahoj, další termín příjímaček se blíží, snad to teď vyjde. Rád bych se zeptal, máš nějaký speciální tip jak úspěšně zvládnout TSP testy na práva do Brna?můj minulý výsledek byl velmi dobrý, ale pořád to nebylo dost na přijetí. Také by mě zajímalo, jaké jsou podle Tvého názoru kvalitativní a obtížnostní rozdíly ve studiu práv na českých školách. díky

  16. Ahoj, co se týče tipu, tak snad jedině dělat si TSP z minulých let. Minulých předminulých atd, každý rok jsou si totiž ty varianty dost podobné, takže to chce projet víc let nazpátek. Dále nezapomenout si tužku a hodinky a hlavně se tím nestresovat! Jinak kvalitativní rozdíly, nerad bych tu vzbuzoval nějaké rozepře, ale osobně pokládám brněnskou fakultu za nejlepší. Problém Prahy je v tom, že do jisté míry „zaspala“ dobu a přestože jsou tam práva také dobré, tak hodně vycházejí ze svého „jména“ – *Karlova Univerzita*. Potom už můžu jen říct, že Olomouc určitě ne. Přeju ti, ať se dostaneš do Brna!

  17. Ahoj, jsem letos ve čtvrťáku a mým hlavním cílem bylo dostat se na práva. Dostal jsem se do Brna, ale i když jsem věděl, že je to tam minimálně na stejné úrovni jako v Praze a že s velkou pravděpodobností nastoupím tam, i když se třeba dostanu i do Prahy (protože jsem ze Zlína), tak jsem nebyl úplně spokojený a neměl jsem z toho tak dobrý pocit, jaký bych podle mě měl mít. Přemýšlel jsem o tom a zjistil jsem, že je to právě tím jménem „Karlova univerzita“. Má zvučné jméno, historii, mám rád Prahu kvůli atmosféře a tak. Zrovna teď jsem to říkal kamarádovi u piva. Potřeboval jsem se tohoto pocitu zbavit, abych mohl můj prozatimní úspěch pořádně oslavit a myslím, že mi tahle komentáře docela pomohly. Možná to bylo taky tím, že můj lektor v logice studovat v Praze. Říkal sice, že se liší tím, že v Brně přednášejí hodně soudci z nejvyšších soudů a studium je více praktické už od začátku, zatímco Praha je velice teoretická. Stejně ale nedal na Prahu dopustit. Co si myslíš o tomhle porovnání: Brno-praxe, Praha-teorie. Taky jsem někde na netu (subjektivní, ne moc důvěryhodná stránka) četl, že v Praze je větší možnost zahraničních stáží než v Brně. To by mě hodně zajímalo. Dík za všechno, čau

  18. [20] Radim: nemyslím si, že by bylo v Brně méně teorie, spíš tvé hodnocení přidává tomu argumentu, že pražská fakulta „zaspala“ a nic jiného než teorie ji nezbývá. Ale zase tak černě bych to neviděl, prává v Praze jsou určitě v mnoha ohledech dobrá, nicméně i kdybych přistoupil jen na rozdělení „Brno = praxe“, „Praha = teorie“, tak pro většinového studenta práv bude podstatnější spíše praxe.

  19. Ahoj. Končim třeták na gymplu a ořad tak nejak nevim do čeho se pustit. Vim že nakej ten mesic ještě mam ale chtělo by to už vedet jistěji. Rada bych studovala francouzštinu na Pajde nebo FF a nebo pak zkusit prava. Myslím ale že by me studium jen jazyka moc nebavilo a jinak me baví i zsvatd ak se chci zeptat jestli je možne se na pravech nejak zameřit i na cizi jazyk v pravni oblasti nebo tak neco ? nevím co by pro me bylo lepší jestli jazyk nebo prava ale zkusim přijimačky na oboji 😉 thx za radu

  20. [22] Dadushka: ahoj dadusko, na právech máš samozřejmě právní angličtinu/němčinu/francouzštinu , která v brně trvá 3 semestry. Jako nepovinný předmět si můžeš zapsat i další z jazyků a od druháku jsou některá PVP (povinné volitelné předměty) přednášeny v AJ.

  21. Nazdárek Ondro, v některém z příspěvků jsi poznamenal, že práva v Olomouci – ne! Jaký k tomu máš důvod? Letos nastupuju do čtvrťáku a volím výšky, momentálně jsem zůstala u práv a většinou se mí kamarádi hlásili do Olomouce, tedy aspoň co vím. A taky bych se chtěla zeptat, jaké jsou předpoklady pro studia práv, jelikož je mi jasné, že z každé školy to tak jednoduché nebude, studuji ekonomku a tak nevím, jestlik by nebylo rozumnější podat přihlášku na nějaký ekonomický obor než na práva. Děkuji

  22. [24] Eva: Ahoj Evo, Olomouc opravdu ne. Nicméně z právnických fakult v ČR se tam dá bez debat nejlépe dostat, tudíž chápu, že ji mnoho lidí volí jako schůdnou možnost. Jinak tato fakulta stále bojuje o to, zda vůbec přežije, v minulých letech se často diskutovalo o tom, že má problémy se získáním akreditací na to, aby mohla vůbec pokračovat.

  23. Ahoj Ondro,

    dostala jsem se na prava do prahy a na prekladatelstvi tlumocnictvi ajsj na ffuk. A ted nevim, co si vybrat. Da se na pravech studovat treba soudni prekladatelstvi? Jde mi o to, abych o jazyky na vyssi urovni neprisla uplne. Je mi lito pustit jeden z oboru, ale tri se proste studovat asi nedaji..:( Diky moc za odpoved. M.

  24. Nevím, jak je to v Praze, v Brně předmět Soudní překladatelství neexistuje.

    Rozhodni se, co tě zajímá víc, zda práva nebo jazyky. Myslím, že pokud by jsi měla vystudovaná a práva a nějaký vysoký certifikát z AJ, tak můžeš dělat soudní překladatelku tak či tak.

  25. Docela zajímavé stránky, které možná některým nerozhodnutým studentům zajisté pomohou. Jedinou takovou výtkou je, což ovšem není tvou chybou, že chybí nějaký oponent, a sice student jiné pr. fakulty. Já třeba studuji práva v Praze a tvému názoru praxe x teorie, moderní přístup x zaspání, mohu dodat několik postřehů.

    Mám kamaráda, který studuje práva v Brně a coby student 5. ročníku zatím ještě nepracoval v ak. Sám mi říkal, že to u nich je sice možné, ale ne každý má tu šanci takovou práci najít. Naopak u nás v Praze je to tak, že UK spolupracuje s advokátními kancelářemi a v podstatě zprostředkovává svým studentům nabídky ak na volná prac. místa, čímž jim dá mnohem cennější „praxi“, než jak je tomu u Muni. Dále se pak mohu zaměřit na možnost studia v zahraničí – UK nabízí v programu ERASMUS možnost studovat v několika zemích na více než 70ti vš, přesné údaje, kolik takových možností je v Brně nemám, ale dle článku na referaty.cz je těch možností méně. Abych ale pouze nevyvracel některé „omyly“, musím ti dát za pravdu v jedné věci. Moderní přístup MUNi je znát v každém ohledu, přijímacími zkouškami počínaje a stylem výuky konče. Právnická UK v Praze ví, že její studium patří svou kvalitou v ČR na vrchol a tak nemá potřebu své zaběhnuté postupy měnit. U nás v ČR jsou podle mě brány jak UK, tak MUNi za rovnocenné, zatímco v zahraničí bych si asi pořád vsadil na větší věhlas UK.

    Všem uchazečům přeji hodně štěstí u příjímacího řízení a studentům u zkoušek.

  26. Děkuji za protinázor. Vezmu to popořadě.

    Stran pracovních míst je na tom Praha určitě lépe, to bych však neviděl jako zásluhu (nebo naopak zenadbání) dané fakulty, ale jednoduše velikost trhu pracovních pozic v konkrétním městě. Když jsem psal o praxi, měl jsem na mysli spíše důraz na budoucí praktické využití informací již při výuce.

    Co se týče Erasma, domnívám se, že jsou na tom obě fakulty srovnatelné (nemám objektivní fakta, vycházím z toho, že hodně studentů z mého ročníku odjíždí).

    S čím nesouhlasím je to, že by Pr. fakulta UK neměla měnit zaběhnuté postupy. Už jen díky nástupu moderních technologií (intenret apod.) je jakékoliv zaspání podle mého názoru zbytečné a modernizace výuky a její interaktivity je krok správným směrem. Tvůj (váš) argument zněl ve smyslu, že moderní styl na MU je spíše malým krůčkem k dosažení dokonalosti, kterou má UK již dávno dosaženou. S tím nesouhlasím.

    Poslední věcí je zmíněný věhlas UK nebo MUNI. Karlova univerzita má bez debat větší věhlas a to nejen v zahraničí, ale i mezi laickou veřejností. Otázkou je, jak velkou vypovýdající hodnotu má věhlas právě mezi laickou veřejností. Mnohem relevantnější by bylo mluvit o ohlasech z akademických kruhů, kde si mohou obě univerzity směle konkurovat.

  27. S tou praxi jsem to samozřejmě pochopil, jak říkáš. Také bych neviděl jako kvalitativní prvek fakulty fakt, že v daném místě je více prac. příležitostí, ale poukazoval jsem na to, že zde funguje jistá spolupráce mezi fakultou a advokátními kancelářemi.

    Co se týče toho Erasma, tak, jak jsem psal již v minulém příspěvku, podle stránky ireferaty.cz, kde je takové obecnější srovnání pr. fakult u nás, autorka článku uvádí právě erasmus, jako ten program, který nabízí nejvyšší počet míst ke studiu v zahr. .

    A abych se vyjádřil k tomu „zaspání“, tak jsem samozřejmě neměl v úmyslu nějakým způsobem obhajovat uk, ale spíš jsem chtěl poukázat na to, že, aby měla fakulta tendenci zlepšovat se, musí mít nějakou konkurenci – a promiň, ale po dlouhou dobu na domácí půdě veskrze žádnou konkurenci neměla. Nyní si myslím, sám za sebe, že uk a muni jsou minimálně srovnatelné. Sám jsem váhal, kterou právnickou studovat radši. A doufám, že jednoznačně vzestupný trend kvality výuky a péče o studenty na muni bude pro uk alespoň trochu vzorem.

  28. Ahoj kluci, chtěla bych vám mockrát poděkovat za tu vaši diskuzi. Taky se letos budu hlásit na práva, a rozhodnout se mezi UK a MU je vážně oříšek. Alespoň mám možnost si zde přečíst názory studentů obou fakult, takže super. Mám ještě jeden dotaz. Absolvoval některý z vás přípravný kurz na přijímací řízení? Já jsem se přihlásila na jednoleté studium práva, a také na přípravu TSP MU + OSP Scio. Myslíte si, že by mi to opravdu mohlo pomoci k úspěšnému složení přijímací zkoušky? Mám z toho docela obavy, studuji totiž na mezinárodním gymnasiu a včechny předměty, krom češtiny, mám v angličtině, a také z nich budu v angličtině maturovat. Takže obavy z česky položených otázek docela mám :o). A to mne vede k mé další otázce. Z jakých předmětů jste maturovali vy? Takže předem děkuji za odpovědi, a chválím tuto stránku, a především autora ;o)

  29. [34] Veronika: Ahoj Verčo, nejrpve díky za pozitivní ohlas.

    K tvému dotazu … já jsem absolvoval jakýsi přípravný kurz v Praze (už nevím jaký přesně). Jezdil jsem tam každých 14 dní a byla to obecná příprava na řešení úloh z logiky, abstraktního myšlení apod. Bylo to v určitých ohledech zajímavé, nicméně celkově můžu říct, že dá člověku mnohem více, když si projde TSP či SCIO testy z minulých let.

    Dále, pokud máš češtinu jako svůj rodný jazyk, tak by jsi neměla mít s řešením zadání problémy. Alespoň na TSP ne. Nejde totiž až tolik o gramatické věci, jako spíše o logické výroky (tedy konjunkce, disjunkce, implikace a ekvivalence).

    Co se týče maturity, maturoval jsem z češtiny, angličtiny, dějepisu (využití u testů na MUNI žádné) a práva (využití u testů i na samotné univerzitě žádné 🙂

    Přeju ti úspěch při přijímačkách! Máš-li další otázky, ptej se.

  30. Ahoj,

    velmi mě zaujaly Tvé články týkající se studia práv, chtěla bych se zeptat, jestli přednášejícím vadí, když si student nahrává jejich výklad na diktafon?! Děkuji moc za odpověď.

  31. Tak přesně tohle jsem chtěla slyšet :), jinak velmi děkuji.

  32. Z jakych predmetu by se melo maturovat, kdyz se budes hlasit na pravnickou fakultu?

  33. [39] BeBe: Když vezmu průřez přijímacích zkoušek na všech fakultách, tak bych doporučoval zahrnout mezi maturitní předměty dějepis. Zbytek je vcelku lhostejný.

  34. Ahoj, já jsem žádný přípravný kurz neabsolvoval. Na právnické f. UK letos bude v přijímacím řízení přihlíženo pouze ke scio testům a tak pokud chceš svou šanci zvýšit, určitě ti ta jejich příprava pomůže (od scia). Na nějaké kurzy bych asi nejezdil, možná ti to něco dá, ale souhlasím s tím, že pokud si budeš sama procházet tsp a scia z předchozích let, mělo by to plně postačovat. A co se týče toho, že máš předměty vyučované v aj, ja bych se možná trochu bál. Konkrétně u scio testů je první část zaměřená na verbální inteligenci – nebo-li jazykový cit. Já maturoval z čj + d + zsv + aj a co vím, tak to bývá nejčastější kombinace.

    Hodně štěstí u příjímaček i ostatním.

  35. Vážení pánové,moc děkuji za vaše postřehy.Mám dceru na gymplu a dál chce jít studovat práva,tudíž jsem vděčná za jakékoliv informace.Jen ta maturita ze zsv…nevím nevím,zda to u nás projde…:-)

  36. Já jsem také studentkou gymnázia a dále bych chtěla studovat práva, ovšem maturitu ze zsv…asi ne. Spíše fyzika nebo matematika.Ne­vadí to?

  37. Ahojky,ja chcem po skole ist na prava aspon na Bc. ale po tych clankoch a podmienkach ktore o nom citam i na strankach samotnych skol,mam aj pochybnosti ci to skusit ..je to velmi narocne na ucenie a aj financne..ale je to moj sen:) mam to skusit?poradte

  38. [46] Adriana: Pokud chceš jít na Bc., tak je to úplně jiný případ, práva se nedají studovat na Bc. a z něj pokračovat na Mgr. Musíš buď pouze Bc., nebo rovnou pětileté Mgr. (stejně tak je to např. na Lékařské fakultě).

    Za zkoušku nic nedáš a toho, že by to bylo finančně náročné, se bát nemusíš.

  39. [47] Ondřej Pohorský: to je zajímavé s tím případem „buď, anebo“… Tipuji, že větší zájem bude o ta delší studia, ne?

    Ty si normálně na pětiletém studiu, titul Mgr, že? Plánuješ potom udělat rigorózní práci/zkoušku (nebo jak se to přesně jmenuje) a být JUDr.?

  40. [48] Radek Tomášek: ano, alepsoň v Brně (rozuměj MUNI) to je buď a nebo na právech, medicině a psychologii (na filosofické fakultě), alespoň co vím

    ano, jsem na pětiletém Mgr. a ne, neplánuji stát se JUDr.

  41. Jen se chci zeptat, jake je mozne vyuziti Pravnicke fakulty? co planujes delat?

  42. [50] Martin: využití je široké. Z právních profesí: advokát, státní zástupce, notář, soudce. Mimoto skoro v jakémkoliv sektoru se hodí právní vzdělání, protože to člověk (nebo někdo z jeho okolí) bude dřív nebo později využije.

  43. Ahoj Ondro, jak už tady párkrát zaznělo, děkuji za tento článek a za odpovědi ke komentařům. Tvůj ochotný přístup je mi velmi sympatický, obvzláště, když chci studovat práva a neznám nikoho, kdo by je studoval a tak by mi mohl poskytnout některé praktické informace, abych si to nepředstavovala jako ,,Hurvínek válku“.

    Je to asi divná otázka pro někoho, kdo se na práva dostal, ale přece jenom, myslíš si, že je těžké se na ně dostat? Třeba i v případě, že znáš někoho, kdo se nedostal atd. Já osobne jsem na gymplu ve druhém ročníku, dělala jsem přijímačky scio, na které jsem se učila všehovšudy asi hodinu a byla jsem 6. z 90, což není uplně nejlepší, ale zas tak úplně nejhorší to asi neni. Pořát mi ale příjde studium práv jako neco ,,nedosžitelného“.

    Jestě bych se ráda zeptala, jestli je nějaký rozdíl v uplatnění právníka s titulem JUDr. a Mgr.

    Mockrát Ti děkju za Tvůj názor a přeji hodně štěstí při studiu. 🙂

  44. Ahoj, tenhle článek je fakt skvělý, protože i mi pár mýtů z hlavy opravdu vytlačil 🙂

    Spíš by mně zajímalo… Jsem v druháku jazykového gymplu a tak bádám, kam potom… Uvažoval jsem nad oblastmi veřejné správy, mezinárodních vztahů apod., ale ta práva se mně třeba taky alespoň trochu dotkla na zájmu, akorát jsem takový normální, tak nevím, jestli bych měl dostatek šancí na uplatnění, když je konkurence tak veliká a vyhrávají snad jen ti výstřední, komunikativní, elitní a z davu vystupující jedinci 😀

  45. Zdravím všechny diskutující,

    jak již bylo mnohokrát výše napsáno, pěkný článek a velice zajímavá diskuse. Měl bych dotaz na studenty PrF MU. Zajímá mě právo a rozhodl jsem se podat si přihlášku na výše uvedenou školu, ale protože vím jaké je procento přijímaných je dost pravděpodobné, že přijat nebudu. V tomto případě bych rád studoval formou placeného celoživotního vzdělávání právě obor právo a pravní věda a poté přestoupil do prezenčního studia. Zajímalo by mě jestli obsah dvou let PZČV odpovídá dvěma rokům prezenčního studia. Budu rád když sem napíšete jakékoli informace, zkušenosti, postřehy týkající se programu celoživotního vzdělání, oboru právo a právní věda. Díky

  46. nazdárek chtěl bych se tě zeptat jak to je s úpravou rozvrhů na právnické fakultě???jestli je to celkem volný a můžeš si ho vytvořit aspon částečně podle sebe nebo jestli to moc nejde.jo a myslíš si že se dá při studiu i pracovat???že se to dá stíhat???děkuju za odpověď

  47. Ahoj, mám taky dotaz… Myslíš, že je opravdu důležitý maturovat z dějepisu? Já uvažuju o právech, ale nevim, jestli si mám vzít seminář z dějepisu či ne. Spíš bych chtěla ZSV, Aj a Nj a z nich i maturovat. I tak budu mít ale dějepis až do čtvrťáku, tak se mi to zdá zbytečný mít ho ještě jako seminář… Myslím, že jsem někde četla, že si studoval taky na gymnáziu.. můžu se zeptat kolik hodin jsi měl týdně dějepis? Dík moc..:)

  48. Ahoj všichni, je zkouškové a nebyl jsem na tom úplně nejlépe, proto jsem neodpovídal. Jdu to teď napravit.

    [52] Kačka: díky za chválu, Kačko. Tvůj dotaz není bohužel moc dobře položen. Ne, na práva se není lehké dostat, to ale všichni víte, stačí vycházet ze statistiky, kolik berou lidí. To je jediné objektivní a správné měřítko, můj subjektivní názor, zda to bylo či nebylo lehké nehraje roli. Pokud si děláš testy SCIO a končíš zpravidla v procentuální skupině, které se dostává, tak je to vodítko, že na to máš.

    Uplatnění JUDr. a Mgr. není moc rozdílné, řekl bych, že prakticky vůbec. Jde do jisté míry o prestiž a také o to, že si během 3 let práce právního koncipienta po škole můžeš se snahou ten titul JUDr. dodělat.

    [53] Richard: ahoj Richarde, já nejsem zrovna výstřední a z davu vystupující (vyjma výšky). Jestli tě tento obor oslovil, proč to nezkusit, uplatnění je široké.

    [54] TW: ano, obsah celožitovního studia odpovídá běžnému prezečnímu programu, potom můžeš přejít mezi neplatící. Podívej na http://law.muni.cz/, určitě je to tam vše popsáno

    [55] michal: Michale, rozvrh si registruje každý student sám, tedy skutečně podle sebe (pouze v mantinelech daných konáním seminářů). Pokud bys nechodil na přednášky, dají se práva v Brně v prvních semestrech vměstnat do dvou-tří dnů, od třetího ročníku už dokonce do jednoho.

    Co se týče práce při studiu, záleží zde na tom, zda mluvíš o full-time zaměstnání, tam by hodně záleželo na flexibilitě dohody se zaměstnavatelem. Pokud jsi svým vlastním pánem, neměl by to být problém (kromě zkouškového).

    [56] Domča: pro přijetí na práva v Brně na MU není vůbec potřeba studovat z dějepisu. Do Prahy by se k přijímačkám mohl hodit.

    Ano, studoval jsem osmiletý gymnázium, myslím, že jsem měl hodinu týdně, max. dvě. Už si to moc nepamatuji 🙂

  49. Ahoj, Jsem ve druháku na technické škole. Chtěl bych jít na práva mam vůbec šanci s technickým vzděláním? Maturovat z dějepisu nemůžu kvůli nedostatku hodin a tak musím mít 2 technické předměty na maturitním vysvědčení. V mém případe byla chyba jit na technickou školu což se odráží i na mích studijních výsledcích, které jsou špatné. Záleží jen na přijímačkách nebo i na vysvědčení a známkách ? Doporučil by jsi mi něco jak se připravovat na přijímací zkoušky krom pročítání předešlích TSP ? Jinak moc hezké a poučné stránky… Předem díky za odpověď měj se.

  50. ahoj ondro, nedá mi to a musím se ozvat… sem ve druháku na právech v Olomouci a vždycky mě zaráží takové to honění si trika na způsob výroků typu „Brno je nejlepší!“, „Praha je nejlepší!“ potažmo „Olomouc opravdu ne“! Je to malicherné a nekolegiální… to jestli je nějaká fakulta nejlepší je totiž hlavně neměřitelné… například Olomouc je personálně silně propojená s Brnem, problémy tu jsou (ale kde ne?), systém studijních povinností je jiný, po prvním semsetru občanského práva se píše poměrně těžká klauzurní práce, kdežto v brně jen zápočtový test… (jestli ne, tak mě oprav) atd. a dostat se tam je asi stejně tak těžké jako dostat se na jakoukoli jinou školu, která má jako přijímačky OSP… (a podle mě to bylo i těžší, když ještě byly oborové testy, které zkoumaly znalosti z oboru). Olomouc je poměrně mladá, rozvíjející se právnická fakulta a je smutné, když ji někdo zatracuje… má své kvality, je zde důraz na praktickou formu výuky, přednášejí fundovaní odborníci, od příštího ak. roku má fakulta doktorandské studium… Takže spíše „Olomouc opravdu ano“ :)) Takže asi tak, zdravím a hodně štěstí při studiu 🙂

  51. Nejlepší práva jsou v Brně, a kdybych si měl vybrat, zda nastoupit do Prahy, nebo příští rok opakovat příjímačky do Brna, ten rok bych si počkal. Praha má dobré pracovní příležitosti a pěkný zvuk, ale tím to končí. Olomouc a Plzeň jsou právnické fakulty druhé kategorie. Sorry, ale jsou. Jo, zlepšuje se to, pozvolna a po troškách, ale nepůjdu studovat nějakou školu jen proto, že má chuděrka o něco horší reputaci, než si zaslouží. Na úroveň Brna nebo i Prahy zbývající dvě fakulty nemají, tečka. To samozřejmě neznamená, že z nich nemůže vylézt dobrý právník. Může. Ale proč nezvolit školu, která k tomu má nejlepší předpoklady?

  52. Jo, tak čekej milý Charlie jen abys nepřebral..taky studuji- ve 4. ročníku v Olomouci…spousta mých spolužáků přestoupila do Brna s tím, že občan především – je v Brně zadarmo…o dru­horadosti škol očividně nevíš vůbec nic…nehájím nikoho-chci jen říct že jsem zároveň s přijímačkami na VŠ v Olomouci a Brně-byla také v Plzni a ty jsem neudělala–opravdu náročné…Olomouc jsem si vybrala protože zde mám rodinu, a zatím jsem opravdu spokojená…klidné zelené město…klidné studium(samozřejmě vyžadující náležitou píli)…Brno co jsem slyšela od kamarádů je taky naprosto v klidu-zkoušky tolik ‚nehrotí‘…řekla bych Brno- Olomouc 1:1..ovšem Olomouc je mladší–a taky řekla bych flexibilnější a kvalita výuky a její cena pro budoucí povolání stejná jako Brno (o Praze nám kantoři mluví opravdu jenom o jejím jméně, avšak kvalita pržských mladých absolventů je podle jejich slov velmi nízká…neposou­dím…jenom předávám co mi bylo sdělěno)

  53. Tak není překvapující, že většina studentů bude hájit právě tu svou školu a o ostatních se vyjadřovat ne příliš optimisticky… Nevím jestli to je správně, nicméně mé poznatky ze studia na vysoké škole (nebyla to práva, ani nějak druhořadá škola) mi názorně demonstrovaly, že v praxi stejně rozhoduje úplně něco jiného než jméno školy… Mám pár kolegů, mají méně prestižní školy a v praxi se dokázali naprosto v pohodě prosadit a jsou tahouni týmu…

    Být vámi, tak si školu vybírám i dle jiných kritérií než jen dle prestiže, protože pokud víte přesně proč studujete, tak by neměl být problém s ničím…

  54. [63] Ondřej Pohorský: Jistě, naznačoval si to ostatně už v komentáři [3] Ondřej Pohorský:. Já také ostatně nejsem ten, kdo by chtěl rozpoutavat flame… Chtěl jsem jen říci některým kolegům ([59] wito:, [60] Charlie:,[61] snad budoucí absolventka:):), že vybírat školu jen podle její prestiže je dle mého názoru nesmysl… I škola s méně zvučným jménem toho studentovi, který dokáže dobře využít její možnosti, může nabídnout hodně… Ale je to jen takový můj postřeh, tak mě kdyžtak nekamenujte ;)…

  55. Milá budoucí absolventko, děkuji za projevenou starost, ale nesprávně jsi mě pochopila. Já jsem si školu nejen vybral, ale taky jsem ji vystudoval. V Brně, jak jinak. Ale o kvalitách olomoucké fakulty toho vím dost. A konkrétní špinavé prádlo tady prát nebudu, to už přesahuje rámec toho, co jsem ochoten v rámci kritiky obětovat z té vaší slavné kolegiality. Jen na okraj – velmi mě pobavilo, jak kolega výše píše v pýše ;), že od příštího roku budete mít doktorské studium. To je jako kdybych napsal, že od příštího roku budou mít naše auta v povinné základní výbavě střechu. Ale dost o tom. Ještě jednou opakuji, že moje reakce nesměřovala vůči studentům dvou menších fakult, ale vůči fakultám samotným. Pokud tobě konkrétně vyhovuje studovat v Olomouci, nic proti tomu. Ale tady to čtou lidé, kteří uvažují, kde stráví příštích pět let života. To je dlouhá doba, a samozřejmě kvalita studia ovlivní to, jaké budou jejich začátky v praxi (po X letech se rozdíly víceméně stírají, člověk buď na to má, nebo nemá). Já bych jim rád poskytl co nejlepší startovací pozici, a proto doporučuju Brno. Z nedávného srovnání právnických fakult, které je k nalezení na ihned.cz, vyšlo jako těsně druhé, za Prahou, ale lidé z praxe jasně dali přednost brněnským absolventům. To není náhoda, to je dlouholetý trend. Olomouc a Plzeň nejsou v první lize. Psát o tom samozřejmě zakládá na flamewar, ale to je riziko, se kterým jsem do toho šel. A jak jsem napsal v první reakci, situace se pozvolna zlepšuje.

  56. Cau, tak vidim, ze debata smeruje tam i onam ale doposavad mi nikdo neodpovedel na moji otazku 🙂 . Nevim zda je na ni tak slozita odpoved nebo ni kazdy pohrda nicmene mi prosim odpovezte dik.

  57. [66] Filip: Ahoj, samozřejmě bez dějepisu máš šanci. Studium předešlých TSP je opravdu nejlepší do Brna. Na příjímačky do Prahy těžko poradit. Vezmi si testy z minulých let a vypozoruj na co se ptají, je toho hafo a za krátkou dobu se to bohužel nenaučíš.

  58. Ahoj všem, na začtek bych chtěl upřestnit, kterou školu studuji, práva v Olomouci, aby se neřeklo, že hájím nějakou školu jen kvůli tomu, že na ní studuju. Olomoucká práva jsou naprosto horzná. Horší škola v České republice v rámci tohoto oboru není. Přístup vyučujících ke studentům se v poslední době vělice zhoršuje. Příklad na občanském právu. Nejsou zde kvalifikovaní vyučující, jsou to ve většině lidé s jedním titulem, kteří si zatím dostudovávají doktorát. Nemají žádnou praxi a při opravování praktické zkoušky tzv. klauzura nejsou schopni rozeznat, které řešení uznat a které zavrhnout jako špatné. Celkové fungování školy je naprotý amaterismus, výsledky se posílají na mail (nikdo neřeší ochranu studenta, který například opravdu nechce, aby ostatní viděli, zda zkoušku udělal či nikoliv a o co hůř, jsou zveřejňovány (u některých předmětů) i body) mail je přístupný naprosto všem, funguje zde nástěnka a to v pravém slova smyslu, takže když jedete některý týden pouze na 1 předmět-seminář, zjistíte po 300 kilometrech jízdy, jako v mém případě, že jste jezdit nemuseli. Fakulta funguje na principu „jedna paní povídala“, pokud nemáte dostatek kamarádů, nedostanou se k vám důležité informace ohladně zkoušky, zápočtu, či kolokvia. Náročnost studia je nerovnoměrně rozdělená, v jednom semestu nemusíte dělat skoro nic a v dalším nevíte, co dřív. Podmínky ukončování předmětů se rok od roku ztěžují (spousta mých kamarádů v pátem ročníků objektivně přiznají, že podmínky, které mají ročníky pod nimi jsou oproti nim neúnosné) a škola se tím snaží zlepšit úroveň, nikdo nepřemýšlí nad tím, zda jsou podmínky opravdu objektivně zvládnutelné. A tak se studenti tvoří na tři tábory, ti, kteří se opravdu svědomitě připravují, smekám před nimi, nedělají nic jiného, než že se učí. Ti, kteří mají velké štěstí, moc se neučí, ale zázrakem zkoušky dávají a fakultu hájí, ale systém jednou dožene i je a potom se jen otočí a uvědomí si, že bylo potřeba už na začátku dávat najevo, že systém je špatný. A pak ti, kteřím se to nelíbí, jako jsem já, připravují se, dělají ne sice maximum, ale pro studium dost, aby mohly být vidět výsledky. Zaseknete se třeba na jedom předmětu a už se to s vámi veze, na této fakultě platí nepsaná pravidla, že pokud někdo jde například v létě na soubornou zkoušku z občanského práva, pohlížejí na něj už jinak, dají to málo komu. Z právnické fakulty nejspíš odejdu. A tak těm, ktěří by se tam chtěli hlásit jen pro shrnutí: Brno je super, nový přístup, neučí se zas tolik dopodrobna, mají velice dobrý základ ze všech oborů, což jim nahrává, protože praxe je stejně o tom, že se člověk na něco specializuje. Praha, hodně možností, dobří vyučující, dobrý základ ve všem, rovnoměrná náročnost studia, ze strany vedení (ano oproti Olomouci to tak opravdu je!) benevolentnost, možnost prohloubení jednoho oboru již v průběhu studia. Plzeň, nezatracoval bych ji, má svoje chyby a velké, ale podívejte se jen na to, kolik zvučných jmen má titul z této školy (nemyslím tím doktorát Grosse, to komentovat nebudu…). Olomouc? nikdo, kdo by byl na vlivném místě ji nedostudoval, když, tak se na ni dostal, ale přestoupil. Jediná, ale na druhou stranu velká výhoda fakulty, to jsou právní kliniky, jinak opravdu holé nic.

  59. Ahoj všem! Jako první musím vyzdvihnout tyto stránky, je to zajímavé počtení. Skutečně mě tady však zaujala tato diskuze na téma srovnávání právnických fakult, a protože studuji třetím rokem v Plzni, rád bych, pro srovnání, doplnil moje subjektivní postřehy z této fakulty. Plzeň je jediná ze čtyř českých veřejných právnických fakult, na kterou jsem se dostal, takže jsem si jaksi nemohl vybírat, a čekat rok na to, že se možná dostanu do Prahy (odkud jsem) se mi fakt nechtělo. O Brnu jsem slyšel jako o velmi dobré fakukltě, a Praha zase zněla výborně. Ale musím Vám napsat, že Plzeň mě velmi mile překvapila. Já jsem ten ročník, který když nastoupil, tak nastoupil do nově zrekonstruované majestátní budovy fakulty hned vedle náměstí, takže už to bylo příjemné. Pozitivní bylo také, že všechny tři budovy, kde se učí, jsou od sebe pět minut pěšky přímo v centru. Co se týče učení, porovnávám pouze s kamarády na UK v Praze. Plzeň má modernější učebny, vybavení, na druhou stranu ze začátku roku a zejména ze začátku prváku se Vám může stát, že když nepřijdete včas tak si nesednete na přednáškách nebo na seminářích. Myslím, že je dobře udělané, že přednáší starší učitelé s osmi tituly před i za jménem, kteří přednáší i na UK, zatímco na semináře máme z větší části mladé (kolem 30) učitele, což je podle mě super hlavně v předmětech týkajících se Evropského práva, které se dynamicky vyvíjí.. Naopak na trestní právo máme staré (většinou) soudce. Obecně bych tady chtěl trochu obhájit Plzeň a sdělit všem, kteří se na práva teprve chystají hlásit, že se studia v Plzni podle mě rozhodně nemusejí nějak štítit!!! Jo a maj tam dobrý pivo 🙂

  60. Ahoj, nejpreve Ti chci pochválit moc stránky, myslím, že nám uchazečům o právo to hodně pomůže. Někde nahoře jsem četl, že se před zkouškami učíš tak 6 hodin děnně. Chtěl bych se zeptat, jak jsi vytížený časově během semestru- jako kolik času se asi učíš a kolik času trávíš ve škole. A také by mě zajímalo, jestli se dá na PrF studovat vesměs nazpaměť- tím myslím, jsetli stačí, když se člověk stačí anebo jestli je t tomu potřeba nějaká zásadní vlastnost, kterou když člověk nemá, tak má se studiem i přes snahu potíže. Taky bych se chtěl zeptat, jakou si myslíš, že má šanci na přijetí člověk z gymplu(samozřejmě se připravovat i individuálně). Jde mi o to, že mnoho mých kamarádů co chcou na práva chodí na ekonomku, kde se učí obchodní právo anebo základy lidských práv. Zajímá mě, jestli nebudu oproti nim indisponován, až budu příští rok dělat příjimaačky, nebo jestli jim to v testech zásadně pomůže. A konečně by mě zajímalo, jestli budu (pokud se dostanu) znevýhodněn ve studiu, jestli „ti z ekonomky“ nebudou mít základy, které jim zaručí rychlý rozjezd… Promiň za zavalení tolika dotazy, snad tě moc nezdržuju a předem Ti mnohokrát děkuju za odpovědi, pokud odpovíš, budu rád 🙂 Tom

  61. Ahoj, k matuře mám sice ještě daleko, ale už teď uvažuju o studiu práv. Bojím se ale, jestli je to opravdu tak těžké, jak se říká. Dále mě zajímá, jestli je potřeba se učit opravdu téměř denně nebo stačí jen ve zkouškovém období a jinak na to jen občas kouknout. ( Nejsem totiž žádnej šprt, kterýho by učení bavilo, ale když na to přijde, tak si myslím, že jsem schopnej se naučit ). Jak to vidíš ty? Díky za odpověd.

  62. Tom: S gymplem máš ideální předpoklady pro studium práva, protože máš širší humanitní základ. Vzhledem k tomu, že první roky na PrF jsou teoretické a hodně společenskovědní, budou to naopak kolegové z ekonomky, kdo bude muset rychle vstřebat spoustu z toho, co ty už budeš mít zažité. Takže obavy nejsou na místě. Co se dobré paměti týče, ta je rozhodně důležitá, ale musí být doprovázena bystrou, kritickou myslí. Především bych tě ale (i všechny ostatní) chtěl předem varovat, že dělat právo, to je 85 – 95 procent administrativy. Jinými slovy lejstra, lejstra, lejstra. Kdo čeká nepřetržité soudní bitvy a adrenalinové zážitky, ten se moc koukal na Ally McBealovou. Michael: Mám pro tebe špatnou zprávu: Právník se učí pořád. S každou novelou, s každým významnějším soudním rozhodnutím. Učení se tady vůbec nevyhneš, jen možná nebude mít formu „naučit se->vysypat to ze sebe u zkoušky-> zapomenout“. Pokud se dáš na práva, budeš do konce života číst stohy odborných statí a neustále se dovzdělávat. Samotné studium na fakultě však extrémně náročné na učení není. V průběhu semestru se studenti učí jen málokdy. Víc než kde jinde ale tady platí, že těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Kdo se připravuje aspoň trochu a chodí na praxi, ten má po absolutorium významnou výhodu.

  63. Ahoj, měla bych dotaz ohledně uplatnění absoloventů práv – kolik procent získá po studiu práci v oboru?

  64. Ahoj Ondro, zdá se, že budu přijat na práva na UK i MUNI. stále jsi tak bezvýhradně přesvědčen, že jsou brněnská práva lepsí? V čem přesně myslíš, že mají navrh? myslíš, že se tyto školy liší svojí obtížností? Díky moc za odpověď

  65. [74] Ondra: Ahoj Ondro, nejprve gratuluji k přijetí. Myslím, že otázka, v čem se liší byla v komentářích dostatečně zodpovězena. Každý na to máme jiný názor. Já zastávám Brno, ale jistě by šlo najít hodně lidí zastávajících naopak Prahu. Bližší informace byli v komentáři [3] Ondřej Pohorský:. Obtížnost si nedovolím hodnotit, předpokládám, že bude přibližně stejná.

  66. Ještě k právům v Olomouci, to co se o fakultě říkalo se nyní snaží fakulta vyvracet jak se dá. Fungují zde právní kliniky a zajímavý je i kurz právnických dovedností, to je pozitivní. Ale co předvádí katedra občanského práva nemá obdoby. Místo zápočtů se píšou klauzury (řešení konkrétního případu), na které nás zdaleka nepřipraví na seminářích a výsledky pak vypadají jak loterie. Nakonec splněno mají, ty co třeba celý semestr chlastali a ti opravdu pilní třeba ne. Prostě záleží na tom kdo je zrovna opravoval. Takže jedńomu chybí jeden § a nemá to a někdo nemá půlku a má. Civilní proces je také zabíračka a ke splnění jsou potřeba 4 části, každá z nich by u jiného předmětu vydala místo zkoušky, nicméně výuka tohoto předmětu je dostačující ke splnění. Ale každá fakulta má něco, to si člověk nevybere.Tak doufejme , že to je další přechodné období této fakulty a že si nezvýší prestiž nejvyšším počtem studentů, kteří studium nedokončí….

  67. Ahoj Ondro, nejprve bych chtel podekovat za perfektni stranky a plodnou diskuzi (asi jedinou solidni o studiu prav na netu). Letos jsem se dostal na MU, nemůžu říct že by to byl nějaký můj dávný sen nebo něco podobného ale vpodstatě se dá říct, že mě studia práv celkem lákají. Problém je však v tom, že se nemůžu rozhodnout jestli na ně jít nebo zvolit jinou cestu (VUT – nějaký technický obor), neboť se bojím uplatnění atd. Zajímalo by mě tedy jestli nevíš, kolik % studentů „přičuchne“ k práci v oboru již při studiu (tedy těch kteří nějakou takovou práci aktivně hledají) a zda si myslíš že je velký handicap, když v mojí rodině není žádný právník, tudíž není nikdo, kdo by mě do začátku pomohl a vzal mě pod svá křídla. Abych to shrnul, práva jsou pro mě jako pro gymnazistu ideální ale mám strach, jestli se dokážu prosadit i bez pomoci rodiny a známých. Chtěl bych se tedy zeptat, jestli myslíš, že je tento strach oprávněný. Diky za odpověď a hodně štěstí do dalšího studia.

  68. Ahoj všichni, nejdřív bych chtěla poděkovat za článek i diskuzi, objasnil mi spoustu věcí. Dál, asi svými postřehy nikoho nestrhnu, ale myslím, že se budou hodit třeba lidem, co se hlásí na MU a neví, co s TSP. Jako skvělá příprava se mi opravdu osvědčilo projíždění minulých ročníků a to pod dohledem kamaráda, který mi s řešením pomáhal a hlavně nade mnou seděl, abych od příkladů, které se mi zdály neřešitelné neutekla – nevzádvejte to. Další, co mi pomohlo bylo volitelné ZSV, kde se nad rámec běžných hodin probírala logika, takže jsem na spoustu příkladů nekoukala úplně jako puk. Rada těm, co si nemůžou vybrat vysokou….vybodněte se na to, co vám říká okolí a jděte studovat to, co opravdu chcete. Rodičům možná udělá radost, když budou mít v rodině doktora nebo právníka, ale vy jste ti, co budou zbytek života chodit do práce. Fuj, vypadám jak moralista 😀 Jen to říkám proto, že moje druhá přihláška byla pedogogika pro 1. stupeň a na obě školy jsem chtěla. Můj poslední příspěvek je spíš taková perlička. Slyšela jsem totiž, že v Americe nejsou právníci zdaleka tak vážení, k čemuž se vztahuje i jeden vtip: „Víte, proč mají na Staten Islandu hromadu odpadků a ve Washingotnu hromadu právníků?…Staten Island si mohl vybrat první.“ Tak přeji všem právníkům (budoucím i dostudovaným), aby s úctou vítězili nad odpadem.

  69. Ahoj, jako studenta pátého ročníku práv – tedy nyní „skoro“ absolventa 🙂 – mě velmi zaujala tato diskuze, především ohledně srovnávání úrovně jednotlivých právnických fakult. Vím, že záměrem autora nebylo rozpoutat diskuzi v tomto směru, což ostatně výslovně uvádí, ale myslím, že by k tomuto tématu neškodilo ještě něco dodat…. Předně uvádím, že studuji práva v Olomouci. Obecně srovnávání práv. fakult je dle mého názoru čistě teoretická disciplína, do které se promítá osobní postoj a názory každého „srovnavatele“. Je nadmíru obtížné stavět vedle sebe práva v Praze a v Olomouci nebo Plzni, a to především s přihlédnutím k tomu, že Praha a Brno mají jako historická, stěžejní města nejen jméno, ale i pevnou základu pro vědeckou a výzkumnou činnost. V neposlední řadě je to celé i o financích, jejichž objem je také velmi nepoměrný. Opravdu seriozní statistika, která by uceleně a především objektivně zohlednila kompletně všechny důležité faktory, dle mého názoru doposud nebyla vydána. Tolik ke srovnávání. Chci dále také třeba uklidnit studenty, kteří se dostali do Olomouce, a z výše uvedeného mohou být celkem rozčarovaní. Takže předně – dobrého právníka z vás nedělá jen a pouze škola (!), nýbrž vaše osobní nasazení, cílevědomost a HLAVNĚ praxe. Ano, škola dává základy, ale přiznejme si, že obdržením diplomu to celé teprve začíná:-). Působím již cca 2 roky i v praxi. Setkala jsem se s absolventy práv z Brna i z Prahy a mohu bez mrknutí oka říct, že rozhodně nepociťuji žádný výrazný nepoměr znalostí a schopností. Moji spolužáci, kteří se teď ucházeli (musím přiznat, že celkem úspěšně) o místa např. v advokátních kancelářích dokonce přišli s tím, že olomoucká práva jsou především mezi advokáty vítána a oceňována za praktické dovednosti jejich absolventů. Takže už rozhodně neplatí Olomouc=horší kategorie. Na druhou stranu je nutné přiznat, že Olomouc má samozřejmě své „mouchy“, které v žádném případě nelze omlouvat tím, že je to menší město bez právnické tradice. Musí toho rozhodně ještě hodně zlepšovat, ale nemusí se stydět. Nehledě tedy na to, že každý profilový předmět je garantován minimálně jedním odborníkem z Prahy i z Brna, o externistech nemluvě. Pokud si mohu dovolit otázku na autora článku, ráda bych věděla, na čem zakládá svůj kategoricky zamítavý postoj konkrétně vůči Olomouci? Myslím, že by bylo na místě tuto věc rozvést alespoň jednou větou. Svět je malý a je docela možné, že se v praxi s autorem někde setkáme a teprve až pak se uvidí:-). Všem přeji hodně úspěchů. Eva

  70. [79] Eva: já debatu o tomto skutečně nechtěl a stále nechci, myslím, že to stejně nikam nepovede. Vím, že Olomouci dříve hrozilo zrušení Právnické fakulty a bojovala o získání akreditace. V té době to na ní nevhralo nejlepší světlo. Navíc, sama ve svém komentáři uvádíš *“Nehledě tedy na to, že každý profilový předmět je garantován minimálně jedním odborníkem z Prahy i z Brna“*, což se dá brát tak trochu za potvrzení, že Olomouc má co dohánět. K dalším věcem, máš bezpochyby pravdu, že sebelepší škola není tolik co píle, cílevědomost, nasazení a praxe. To nikdo nevyvrací. Z věty *“Svět je malý a je docela možné, že se v praxi s autorem někde setkáme a teprve až pak se uvidí :-)“* nemám moc dobrý pocit. Co se pak uvidí? Že jsi lepší právnička? Pravděpodobně ano, já na praxi nejsem a po škole právo neplánuji dělat. Nicméně to se školami taky nemá nic moc společného a i kdyby mělo, tak srovnání dvou konkrétních lidí (jeden z Brna, druhý z Olomouce) by nevypovídalo asi o ničem.

  71. dobrý den přeji všem co studují práva..studuji gymnázium a pujdu tedka do 3ročníku..pomalu se začínám zajímat kam bych asi chtěl směřovat své kroky dále..trošku mě štve že na právnickou fakultu v Brně se dělají ty TSP a ne test ze ZSV a dějepisu,jak je tomu v praze na karlově univerzitě..říkám si proč tomu tak je?člověk se tam muže dostat pokud je dobrý na TSP a nemusí mít nějaký přehled duležitých informací..nemyslíte si že to je špatně?jestli si myslíte že je to správně tak napiště proč…zajímá mě váše názory na danou věc..děkuji Tonda

  72. [81] Antonín špaček: Ahoj Antoníne, můžeme si tykat. **Proč je to dobře?** TSP jsou v zásadě jinak koncipované testy IQ. Z toho vyplývá, že by se měli na brněnská práva dostat lidé s vyšší přirozenou inteligencí, než ti, kteří toho dokážou natlačit co nejvíc do hlavy, nebo které např. dějepis nebaví (ne, dějepis pro práva podle mého názoru není až tak důležítý). Samozřejmě, dá se to do jisté míry nacvičit, ale protože jsou typové úlohy v TSP každý rok jiný, tak se to lze z tohoto úhlu pohledu brát za docela dobrou metodu. **Proč to není dobře** Práva jsou, přiznejme si to, hodně o memorování. Přestože se neučí nazpaměť přímo jednotlivé paragrafy, tak učení se spousty věcí je ve výsledku nutností. Tuto schopnost TSP bohužel neprověří a byť může být člověk inteligentní, tak v tomto ohledu to nic moc neznamená. Vlastní úsudek si z toho udělej sám, která metoda je podle tebe lepší.

  73. Ondro, Předně děkuji za odpověď. Svou větu: „Svět je malý a je docela možné, že se v praxi s autorem někde setkáme a teprve až pak se uvidí :-)“ jsem opravdu nemyslela nijak negativně, proto i ten smajlík na konci. Měl to být jen takový řečnický obrat na závěr. Určitě nešlo o útok na autora 🙂 Naopak spolupráci vysokých škol a škol obecně považuji za nesporný přínos pro obě strany a nemyslím si, že by to měl být argument „proti“. Oni nás vlastně učí stejní lidé 🙂 :-). Zmíněné srovnání bylo myšleno čistě individuálně z mé praxe a mělo vyznít v tom smyslu, že ta úroveň absolventů PF je dle mého názoru průměrně stejná. Rozhodně nechci určovat, kdo je lepší nebo horší. To objektivně ani nejde. Závěrem bych chtěla poděkovat autorovi za tento článek a diskuzi. Neumím posoudit, zda opravdu panuje představa, že studenti práv jezdi v mercedesu a mají tučná konta:-). Můžu ale říct, že třeba za toho meďoura bych se nezlobila :-). Eva

  74. Ahoj, jsem studentka 1. ročníku práv v Olomouci a musím přiznat, že po přečtení této diskuze začínám ohledně studia nejistět. Občan to je pojem i pro nás pro prváky a máme z něho asi oprávněný strach, ale pochybuji, že třeba v Brně ho dávají „zadarmo“. Trochu mě to ale odrazuje od studia a přemýšlým, jestli nepřestoupit na úplně jinou školu než jsou práva. Možná si jen málo věřím, ale nerada bych, skončila po 3 letech bez ničeho. Potřebovala bych názor starších, jestli si myslí, že vystudovat práva je hodně těžké a že to hodně lidí nezvládne nebo jestli je to možné, samozřejmě s přiměřenou dávkou píle. Děkuji

  75. [84] Pája: Ahoj Pájo, když se budeš snažit a bude tě to bavit, tak to určitě dáš. Mě to třeba ze ačátku bavilo (v době psaní tohoto článku), nicméně teď po čtyřech letech už k tomu skoro nemám žádný vztah a těším se až to skončí. Dělat to v praxi neplánuju. Ze zkouškama docela bojuju, ale ještě jsem naštěstí nemusel použít ani jeden z tzv. děkanských termínů. Myslím, že to je skutečně o píli a touze to dostudovat. Práva jsou těžká, jsou o učení, jsou o memorování. Ale není to medicína!

  76. Práva v žádném případě nejsou těžká. Dodělá je tak 95 procent lidí, kteří je dodělat chtějí. Kam se hrabeme na technické školy, kde po prváku na férovku vyletí třeba třetina studentů! Spíš je otázka, zda je to dneska ještě dobrá investice do budoucna. Trh je dost přesycený a dělat byť prestižní školu s tím, že skončím na Finančním úřadě v Horních Kotěhůlkách, kde budu do zblbnutí bouchat platební výměry, to bych věru nikomu nepřál. Justice je beznadějně přecpaná, o notářství a státním zastupitelství ani nemluvě. V advokacii seženete poměrně snadno místo koncipienta, tři roky budete otročit za minimální peníze, a po zkouškách vás vyhodí, protože si vás nebudou moci dovolit. Zbývá státní správa a policie, ale v prvním případě si moc nevyděláte a v tom druhém budete dělat jen trest, což ne každého baví. Je to zkrátka těžké. Ale pokud to s právem myslíte vážně a nezatěžují vás romantické představy o statisícových platech, tak se do toho přesto dejte.

  77. Chcete-li se dostat na práva, doporučuji internetové kurzy aleph.cz – říkám to nikoliv jako podplacený propagátor, ale jako spokojený absolvent. Prezenční kurzy jsou celkem zbytečné, důležitá je domácí příprava. To, že práva dodělá 95%, rozhodně neplatí v Praze, kde je úmrtnost určitě větší. Na druhou stranu – uplatnění v Praze je taky největší.

  78. [86] Charlie: – To se týká asi těch dětí co vlezou na práva z gymlu a ani neví proč. Já si však myslím, že uplatnění právníků je daleko širší. Jsem obchodník a znalost práva mi umožňuje pouštět se do větších obchodů, jež bych bez této znalosti ani nevymyslel. Letos mě vzali na práva (UK) a těším se. Nepotřebuji titul judr, ani odměnu 3000 Kč za hodinu práce jako advokát. Chci jenom vidět co je za obzorem . Právo je krásná věda. Obvzlášť právo subjektivní 🙂

  79. Dobrý den, velmi zajímavá diskuze:) Plánuji studium práv na MU. Jsem ale trochu “staršího data vydání“ a tudíž pracující. Zajímalo by mě, zda je teoreticky možné zvládat výuku při prezenční formě studia a zaměstnání zároveň…?? Mám volnou pracovní dobu ale nemám představu o objemu učiva. Děkuji za Vaše názory.

  80. [89] Tomáš: Ale jistě, pokud už pracujete v nějakém oboru a můžete si dovolit ten luxus brát právo jako nástroj pro rozšíření obzorů, tak se můžete na věci dívat z nadhledu. Obávám se ovšem, že drtivá většina čtenářů této diskuse právě končí střední školu a má jen velmi mlhavé představy o budoucí kariéře a profesním uplatnění. Pro ně jsem psal o tradičních právních povoláních a možnosti uplatnění v nich, protože kvůli těmto povoláním se na právnické fakulty lidé vůbec přihlašují. Přiznávám, že stranou zájmu zůstal podnikový právník, v němž podle mě už převažuje obchodník. Pro absolventy může být přitažlivý relativně vysokým nástupním platem, ale narozdíl od koncpienta se nemá se na co těšit a jeho práce je méně rozmanitá (byť může být velmi náročná).

  81. Ano, v tom máte pravdu… Uplatnění jako podnikový právník mě příliš neláká. Rád bych si, jak říkáte Vy, „rozšířil obzory“… Právě proto, že pracuji jako obchodník, vidím mnoho příležitostí v kterých se dá právo využít. Podnikový právník si vydělá průměrně kolem 50.000,-. Schopný obchodník na volné noze kolem 70.000,-. Schopný právník a výborný obchodník v jedné osobě má tedy jistě větší potenciál. Navíc je to obor který mě vždy zajímal. Spojím tedy užitečné s příjemným 🙂

  82. Ahoj, ještě bych chtěl prosím vědět, jak to je s titulem LL.M. ? Slyšel jsem, že MUNI je první univerzita v ČR co tento titul z práv nabízí, ale nikde na jejich stránkách jsem nezjistil info… Nevíš tedy kdo může titul získat, jak dlouhé je studium? Také jsem chtěl vědět, jak je to s cizími jazyky. Nabízí např. Němčinu pro právníky. Můžu se do ní přihlásit i když nemám základ a učit se jako začátečník? A co např. angličtina pro právníky. Anglicky umim dost dobře. Začnu do kurzu tedy chodit později, nebo budu součástí pokročilé skupiny? A jak se dá stíhat několik jazykových kurzů zároveň? Promiň za haldu otázek, jsem nervózní… 🙂 Skvělá stránky, předem mockrát děkuju za odpověď. Tom

  83. [93] TOMÁŠ: Ahoj, o tom titulu nic nevím, čtu o něm teď poprvé. Co je to za titul? Na právech si vybíráš jeden z cíczích jazyků, tj. zda budeš dělat Němčinu pro právníky/Angličtinu pro právníky. Pokud umíš angličtinu, vybereš si tu. Nebuď nervózní, klidně se ptej.

  84. studuji prvním rokem všeobecné gymnázium a chtěla jsem se zeptat jestli je na právech třeba i ochrana přírody Předem díky za odpověď a ať se ti ve studiu

  85. [95] Eliška: ochrana přírody je využitelná asi jen v předmětu Právo životního prostředí, jinak bych ji zase až tak důležitou neviděl [97] honza: z právních profesí: advokát, státní zástupce, soudce, notář, firemní právník. Dále je uplatnění ve státním sektoru. A další a další.

  86. Ahoj, momentálně vstupuji do třetího ročníku na střední odborné škole a samozřejmě už delší dobu přemýšlím kam a jestli vůbec na vysokou školu. Nerada bych skončila jako řadový dělník (chraň bůh, nic proti nim!) ale oborů je spousta, já jsem vybíravá a nesčetněkrát se mi stalo, že jsem něco zkusila a po chvíli si řekla „tak tohle pravdu ne“ (ale když je to ještě po chvíli, je to dobré). Nerada bych v tomhle případě šlápla vedle a „ztratila“ několik let. Po poměrně dlouhém přemýšlení to zatím vypadá, že volba padne právě na právničinu (vzhledem k tomu, že jsem z Prahy, by byla volba konkrétní fakulty jasná). Nikdy jsem si nemyslela že studium práv bude růžové (například tady uvedené porsche a fantastické platy 😛 ) ani černé (memorování stohů knih a držení prestiže rovné oxfordu:) ). Což se mi prostřednictvím tvého článku potvrdilo a za což ti děkuji. Z několika tvých příspěvků zde jsem pochopila, že je relativní množství podoborů práva kterým se můžeš věnovat do hloubky. Zní to pro mě zajímavě leč dost abstraktně, mohl bys mi k tomu, prosím, napsat trochu více? Další dotaz by směřoval k obecnému učivu na fakultě. Nejsem příliš silná v matematice. Pravda, je to právničina ale tuhle zákeřnou vědu už vidím za každým rohem. Omezovala by mi ve větší míře studium nebo na ní není brán zřetel? Otázka třetí se týká praxí. Tady bych o odpověď poprosila spíše někoho kdo studuje v Praze a měl by chuť se s mojí otázkou zahazovat. Jakou formou probíhají praxe a jak velkým přínosem vám jsou? Samozřejmě v ideálním případě by člověku měly dát takřka plnohodnotnou průpravu do skutečné právnické praxe po studiu ale to mě osobně, po zkušenostech s praxemi z mého oboru byť s tím nemá co dočinění a srovnání se zkušenostmi s jinými středoškoláky, přijde jako utopie. Samozřejmě názory a postřehy z tvé strany, Ondro , jsou vítány ale přece jen, je to jiná škola a z toho co jsi psal jsem nabyla dojmu, že Brněnská fakulta má k praxím jiný přístup než Pražská. Pokud se v čemkoliv mýlím, samozřejmě mě opravte 🙂 Pěkný den a předem díky za odpovědi!

  87. Hojec, máš fakt skvělý stránky, chci ti poděkovat, spoustu věcí jsem se tu dozvěděl. Jen mě ještě zajímá, jestli se v Česku občas stane, že si nějaká firma vyhlédne šikovného studenta a sama mu dá nabídku k práci a „vypiplá“ si ho, udělá si z něj kvalitního člena týmu. Vím, že například v USA dostanou kvalitní studenti třeba i víc nabídek, ale co vím, tak v Česku si každý musí hledat pracně místo sám i když je dobrej. Ale zajímná mě, jestli se to už nezměnilo a jestli má výborný student šanci, že si ho firma vyhlédne a dokonce ho třeba bude chtít nalákat. Nebo jestli se firmy „neperou“ o nadějné studenty, aby si z nich v budoucnu udělaly skvělé právníky… Děkuju moc za odpověď.

  88. Ahoj! Chci se zeptat z čeho přesně se skládají přijímací zkoušky na MUNI a podle čeho se na ně připravit. Díky.

  89. [101] superchic: přijímací zkoušky na MUNI jsou tzv. TSP testy – Testy Studijních Předpokladů. Test je složen z několika oddílů, v zásadě podobných IQ testům, prověří tedy schopnosti logického uvažování, výrokovou logiku, představivost atd. Nejlepším způsobem přípravy je procházet si TSP testy z minulých let.

  90. Ahoj, ve svém úvodním příspěvku na začátku této diskuze jsi napsal „studuji práva a studuji je opravdu rád“. Ale z tvého příspěvku z 5.6.2009 po cca 2 letech mám pocit, že z práv už tak nadšený nejsi. Sám jsi napsal, že po škole právo neplánuješ dělat. Čím to je, že jsi tak obrátil? Co tě odradilo? Studium práva jako takového nebo spíš lidi, kteří se v této oblasti pohybují? Nebo něco úplně jiného? Bára

  91. Ahoj Ondro! Tvoje diskuze mě velmi zaujala – jsou tu opravdu zajímavé postřehy. Chtěla jsem se zeptat, kdyby ses měl dnes znovu rozhodnout, na jakou VŠ půjdeš, který obor by sis vybral? Ptám se proto, že tu píšeš, že se právu už nechceš věnovat, tak by mě zajímalo, co plánuješ do budoucna 🙂 Já sama jsem se tento rok rozhodovala, jestli si podat přihlášku na práva nebo na mezinárodní obchod VŠE. Nakonec jsem zvolila druhou možnost – tak uvidíme, jestli to byla dobrá volba. Přeju ti hodně štěstí do budoucna, ať najdeš práci, která Tě bude opravdu bavit.

  92. [103] Bára: [104] Gita: Milá Báro a Gito, nevím, co bych si vybral teď za obor, práva nebyla špatná volba, nicméně začal jsme během školy podnikat a jsem si jistý, že práva dělat nechci. Ono je to zajímavé studovat, přijde mi to jako košatý strom teorie, člověk studuju všdechny obory, ale bojím se toho, že praxe je někde úplně jinde a nebavilo by mě to. Všechno to berte ale jako subjektivní názory a pocity. Tak či tak se dá s právnickým vzděláním dělat mnoho různých prací a bude se to hodit.

  93. Zdravím všechny současné a nastávající právníky. Chtěla bych studovat práva a trochu mě zarazily tetsy studijních předpokladů. Nejsem tak dobrá, anbych je úspěšně napsala tak z fleku. Proto bych potřebovala poradit, jakou učebnici si z toho množství, které je na internetu nabízeno, byste doporučili? Máte s některou dobré zkušenosti? A ja jste se vůbec na tetsty připravovali vy?

  94. [106] Peta: Ahoj Peto, no rozhodně bych doporučoval online testy u Scia a jejich knížky, pokud chceš na UK v Praze, a šel bych na co nejbližší termíny, protože dělají percentil a máš větší šanci na lepší bodové skóre. Co mě osobně dost vadilo byla u Obecných studijních předpokladů matematika, jsem dlouho po škole a dost mě ničila. Takže rozhodně doporučuji ji nepodcenit, pro lidi, kteří na ní nejsou, je to zabiják bodů.

  95. Ahoj Ondro, díky za článek. I přesto, že je už starší, mi dal několik dobrých informací. Pokud bych mohl, rád bych se zeptal tebe, popř i jiných co studují práva na MU či jinde, jak je to tam s výukou právní historie. V současnosti jsem na gymplu a z letopočtů, dat, jmen a dalších údajů se mi dělá špatně. Nemám nic proti učení, ale v letopočtech se nevyžívám. zajímalo by mě, jak je to s nimi na právech.

  96. [109] Ondřej Š: Ahoj Ondro, nevím, jak v Praze a jinde, ale Dějiny práva a České právní dějiny na PrF MU jsou o letopočtech jen tak okrajově. Není to žádné velké biflování, opět jde spíš o souvislosti. Není třeba se bát.

  97. [110] Ondřej Pohorský: Díky za odpověď Ondro. Možná jsem ten dotaz sepsal špatně. Měl jsem na mysli, jak je to dějinami a historií všeobecně na právech MU, ne jen té, co se týká práva. Četl jsem nějaká fóra a články, kde se rozebírá výuka historie na právech. A taky spousta lidí má představu, že student práv by měl mít dějepisné znalosti, že by ho měl dějepis bavit, že by z něj měl maturovat, … mě osobně dějepis zrovna dvakrát nebaví, studovat mě ho neláká a představa maturity z něj je pro mě neskutečná. Proto by mě zajímalo, zda mi to nějak nebude na překážku, jak moc se ta historie na právech studuje a jak moc je potřeba. Právo jako takové mě vždycky zajímalo, na gymnáziu v něj mám seminář a baví mě. Jen mě pořád hlodá ten dějepis a co s ním všichni mají. Díky.

  98. [111] : žádné jiné povinné předměty než Dějiny práva a České právní dějiny na právech MU není. Osobně si myslím, že žádný velký přehled dějiny pro studium práv nepotřebuješ. Rozhodně si tím nenech zastrašit.

  99. Ahoj Ondro, studuji na gymnáziu a chtěla by jsem pokračovat na práva. Pořád nevím, z kterých předmětů by jsem měla maturovat. Porad mi prosím, které předměty jsou pro studium práv důležitá atd..Zda ZSV, anglický jazyk, dějepis,… Také by mě zajímalo, proč jsi se rozhodl pro studium práv,bavili tě určité předměty,lákalo tě to,prostě z jakého důvodu jsi zvolil právě tuto vysokou školu???Mockrát děkuji za odpověd…Jana

  100. Dobrý den Ondro, děkuji Vám za krásné stránky,které mi v mnohém pomohly.Moje dcera chce studovat práva.Lákají ji rozvody,dědictví a celkově všechno kolem. Nebavilo by ji však sedět za stolem plným papírů atd…Je jasné že to patří téměř ke každé práci,ale myslím např. ty co vystudují vysokou ekonomickou a sedí v kanceláři založeni papíry a bouchají pořád něco do počítače.Doufám, že mi pomůžeš, aby jsem si udělala jasnou představu o studiu práv.

  101. Ahoj Ondro, musím tedy říct, že sem projela téměř celou diskuzi a „zažrala“ sem do práv ještě víc a víc, prostě jsem si nějak umanula že tam chci. Nicméně, zajímalo by mě, zda se u příjímacího řízení na MUNi přihlíží k maturitnímu vysvědčení nebo výsledům ze střední školy. Jsem ve čtvrťáku a začínám o tom shromažďovat veškeré informace, a pokud jsou součástí příjmaček pouze TSP tak si myslím že mám celkem šanci. Předem dík za odpověď;-) a určitě se ještě někdy na Tebe obrátím s nějakým dotazem, přeju hezký den:-)

  102. U některých kontinentálních soudů poroty jsou (např. Rakousko v závažných trestních věcech).

  103. Ahojky. Přijímací řízení na právech je proto, aby oddělilo lidi, co na obtížné studium nemají. Na co vám je, že se vám u testu poštěstí, a uděláte ho nebo vás vezmou na základě odvolání, když je studium tak obtížné? Kdysi probíhaly přijímací řízení formou testů z historie, společenských věd, logiky a celosvětového přehledu. Nevím, jak je tomu nyní, ale už tyto předpoklady, že student zvládá na jedničku všechny uvedené disciplíny vyžaduje, že musela nad knihami strávit určitý čas, musel si umět věci logicky spojit, zorientovat se. Už jste přemýšleli nad tím, jak by vám bylo na takové obtížné škole, kde vám šlapou na paty a vy se neuměli učit? Umíte si to vůbec představit? Děkujte bohu za to, že jste se nedostali, pokud nejste knihomolové. Po čase, když se zeptáte spolužáků a známých, zda by šli znovu na práva, odpoví – nikdy, kdybych věděl/a, že to tady bude tak obtížné… Těžko si to představí ten, kdo to nezažije. Na co vám bude kupa úsilí a kupa nesplněných studijních povinností…. volte to, na co máte a víte to

  104. Ahoj Ondro, chtela jsem se zeptat jak moc narocne opravdu studium prav je? Maturovala jsem je to uz 9 let zpatky a je tomu par mesicu co jsem se po 7mi letem pusobeni vratila z USA. Rozhlodla jsem se podat si prihlasku na prava,ale jen by me zajimalo jak to s tim studiem opravdu je. Na gymplu jsem zrovna neexcelovala,ale bylo zpusobene tim,ze jsem uz predem vedela,ze chci cestovat a ze maturitu si delam jen z nutnosti. Ted bzch se ovsem do skoly chtela vratit,ale uprimne mam z toho poradny strach,protoze si sebou nejsem jista jak mi to pujde a zda se jeste umim ucit 🙂

  105. Uplne jsem zapomela napsat,ze bych se chtela hlasit na International Praque University v Praze obor Pravo. Chtela bych se zapsat na vyuku formou online.Jsem totiy na materske dovolene. Nemate zkusenosti nebo neslysel jste neco o tehle skole a tehle forme studia?

  106. [118] Eva: [119] Eva: – Ahoj, na tuto otázku těžko odpovědět, každému přijde těžká jiná náročnost výuky. S distanční formou studia (navíc on-line) nemám vůbec žádné zkušenosti. Zkus kontaktovat někoho, kdo tento dálkový obor již studuje a zeptat se na detaily.

  107. Ahoj Ondro i ostatní „právníci“, předně bych ti, Ondro, moc rád poděkoval za tvůj článek a Vám všem za následnou diskusi, která mi ve výběru té správné právnické fakulty částečně pomohla. Přeci jenom tu ale mám jeden problémek. Jak se již zmiňujete v předešlích komentářích i při studiu práv je již částečně důležité vědět, co bych jednou rád dělal. Přemýšlel jsem o jednotlivých okruzích práva a částečně také díky mému „eurooptimismu“ a zálibě v mezinárodní politice bych se rád na 100% věnoval evropskému a mezinárodnímu právu a právě o to mi jde. Ve svém rozhodování se přikláním více k Brnu (krásné město, prestižní fakulta, moderní systém, soudy) a vím, že teoreticky ve mezinárodnímu právu mohu věnovat na obou školách stejně, (rozhoduji se mezi UK a MU) avšak říkám si, co budu s mezinárodních právem dělat v Brně? Veškeré instituce, které směřují ČR do EU či dalších mezinárodních organizací jsou v Praze. Tohle mi nasadilo do hlavy velkého brouka. Jednou z dalších pochybností je již tolikrát zmíněná „praxe při studiu“, která je pro právníka nepostradatelná. Kéž by existovalo nějaké smysluplné řešení těchto otázek. Můžete mi prosím poradit? Budu rád za každý názor? Díky, Exík

  108. Ahoj Ondro, chtěl bych se hlásit na práva a dost se zajímám o studium cizích jazyků. Nerad bych v nich na výšce „zakrněl“. Jaké jsou možnosti studia jazyků při právnické VŠ? Kolik si jich můžeš zvolit, od kterého semestru, na jaké úrovni je tam výuka jazyků? A ještě mě zajímá, od kterého semestru se volí nějaké specializace a zda-li je možné dělat víc specializací naráz.(např. obchodní+trestní právo) Když si na internetových stránkách právních kanceláří čtu obory specializací těch právníků, říkám si, kde to mohli nasbírat, když mají při tom „jen“ jeden nebo dva tituly… prolezl jsem stránky Masárny, ale nic konkrétního jsem nenašel, vždycky jen seznamy a výčty… Jaká je v Brně nabídka práce pro studenty práv? Od kterého ročníku a za kolik tak seženeš v Brně práci? Děkuju moc 🙂

  109. Ahoj, já jsem zrovna ve fázi, kdy se mám rozjodnout z čeho budu maturovat – jsem, jak s oblibou říkají naši profesoři „na prestižním gymnáziu“ a dějepis je tady dosti krutý… To třeba biologie také, ale pro mě je to poněkud schůdnější cesta, než předmět, ve kterém bych s přípravou musela začít od úplné nuly (vždyť ani nevím, co zajišťovala Zlatá bula sicilská…:( ) A tak se tedy ptám, JE OPRAVDU TAK DŮLEŽITÉ Z ČEHO SE SKLÁDÁ MATURITNÍ ZKOUŠKA? Nebo je to jen další mýtus. A pokud je, tak v čem přesně (zohlednění během studia apod.) Moc by mi tvá odpověď pomohla, protože jsem doslova bezradná!!! Všichni kolem mě, kteří chtějí jít na práva (a vůbec na školy s humanitním zaměřením) si vybrali oblíbenou kombinaci: aj, čj, zsv a právě dějepis – já z toho ale mám, S OHLEDEM NA STÁTNÍ MATURITY, vyloženě hrůzu (pokud jste viděli vzorový test na http://www.novamaturita.cz ), jistě mě chápete… Ocenila bych proto názor někoho, kdo už má dostatek zkušeností aby mi s tím mohl pomoci… Takže: bižule nebo děják? P.S. Velká pochvala pro blog – už teď mi tvé články a diskuze hodně pomohly!

  110. [123] Šárka: – za sebe myslím, že je to úplně jedno, z čeho maturuješ. Například do Brna jsou zkoušky pouze z TSP, takže ani dějepis ani biologii ve výsledku pro zkoušky nepotřebuješ. V Praze jsou zkoušky i z dějepisu, ale nikde není podmíněně napsáno, že lidí s maturitou z dějepisu mají nějaké zvýhodnění.

  111. Tak dík moc… Zkusim to teda ještě promyslet…:)

  112. Zdravím, v září teprve půjdu do 9. třídy ZŠ ale už nyní 100% vím, že na nějakou fakultu půjdu… Mám však jeden problém….vždy když mám mít nějaký výstup (zkoušení, recitaci atd) před třídou, tak se začnu chvět zimou ( asi trémou). Vím, z právníků má zářit sebevědomí a to si myslím, že mám……Ale přesto se chvěji, i když jsem si stoprocentně jistý. Ano, jsem si vědom, že nejste psychologové, ale nevíte, co s tím?

  113. Ahoj Ondro,chci se zeptat, co si myslíš o dálkovém studiu práva??Jsem zaměstnaný,za mlada jsem na školu kašlal,dnes doháním co se dá!!Studovat práva byl vždy můj sen,ale v mládí vítězil jen a jen sport.Díky za odpověď i za jakékoliv postřehy.

  114. [127] Chappenthes: – semestr je dlouhý zpravidla od října do ledna, kdy začiná zkouškové a pak od února do června, kdy začíná opět zkouškové. Na různých fakultách se liší. [128] Adam: – ahoj Adame, o dálkovém studiu práv nemám bohužel vůbec žádné informace a ani neznám nikoho, kdo je dálkově studuje, abych ti mohl poradit. Ale pokud nemáš možnost studovat prezenčně, tak proč to nezkusit, že. Obzvlášť, je-li studium práv tvým snem.

  115. ahoj, letos nastupuju do prváku na práva a zajímalo by mě, jak je to po škole s praxí. Chtěla bych být státní zástupkyní, soudkyní nebo dělat něco podobného, prostě nechci být obhájce. Vím, že po škole jsou povinné 3 roky koncipientské praxe a pak se dělají zkoušky z advokacie, ale nevím, jak to chodí právě u těch soudců….jaká tam musí být praxe a zkoušky??? díky za odpověď

  116. [130] hana: – ty 3 roky samozřejmě nejsou povinné. Na advokátské zkoušky nicméně musíš mít 3 roky praxe v oboru. Co se týče tvé otázky, jaký je postup stát se soudcem, tak tady se bohužel necítím natolik informován, abych ti mohl dobře odpovědět. V září/říjnu ti to ale jistě na fakultě rádi sdělí. Gratuluji, že jsi se dostala na práva. Hodně štěstí.

  117. jsem ve tretaku vseobecneho gymplu a rozhoduju se co dal, prava jsou jednou z moznosti, momentalne jsou pro me horkym kandidatem, ale okoli si mysli ze se na tuto profesi nehodim,podle nich nejsem tak prubojna a sebevedoma…. tak si rikam jestli nemaji pravdu a jestli neni lepsi zkusit neco kde mam vesti sanci na prijeti ….je pravda ze prava jsou ze prijdes rano do kancelare napises par smluv a vecer odejdes ?…a nebo je to i trochu akcnejsi, ze uvidis i neco jinyho nez kancelar ?! diky za odpoved ps : moc mekne stranky

  118. [132] : – ahoj, z vlastní zkušenosti nevím, jaké to je v praxi. Já ta práva jen studuji 🙂 Ale jsem si jistý, že když by jsi byla dobrá, je to určitě akčnější než jen psaní smluv. Každopádně, jestli se ti tne obor líbí, tak se sem přihlaš. Ostatně, proč nezískat trochu větší sebevědomí, když píšeš, že ti chybí.

  119. Ahoj, děkuju za super stránky, opravdu mi pomohly 🙂 našla jsem tady odpovědi na všechny svoje otázky, které mi nikdo z mého okolí nemohl zodpovědět. Jen mě ještě zajímá, jak je to se studiem jazyků na právech. Je možnost studovat třeba i několik jazyků jako nepovinné předměty?Nebo se dá studovat jen jeden jazyk, který je v souvislosti s právem a právní mluvou? Chtěla bych studovat práva ale taky se zdokonalit v cizích jazycích, když jsou v dnešní době tak potřebné. díky za odpověď

  120. [134] Lucka: – Ahoj Lucko, na MUNI si podle mne můžeš dát více než jeden jazyk. Já měl tedy pouze angličtinu, takže nevím, jak to probíhá v němčině nebo francouzštině. Pravda je ovšem taková, že pro procvičení a zdokonalení jazyka se ten předmět příliš nehodí, všechno je směřováno k právním pojmům a frázím, které v běžné konverzaci nemáš šanci použít.

  121. Ahoj, jsem ve třeťáku na všeobecném gymplu. Zajímalo by mě jestli se právo učíš po celý semestr nebo až o zkouškovém a kolik toho asi je? Musíš se to šprtat nazpaměť nebo už něco víš třeba z přednášek? Chodíš na všechny? Ráda bych šla na právo právě do Brna, ale ne moc ráda se něco šprtám. Kolik máš předmětů? Je něco jako rozlišení studia trestního práva, rodinného, obchodního? Dík moc za odpovědi, otázek je hodně… Petra

  122. [136] Petra: – Ahoj Petro, vezmu to postupně. Ideální by samozřejmě bylo učit se postupně, ale narozdíl od medicíny to lze dohnat i před zkouškovým. Ze začátku určitě, pak přijdou těžší předměty, kde není dobré riskovat a je toho víc. Víš, já navíc nejsem nijak zapálený student, takže mnoho zkoušek jsem dělal na X-tý pokus. To rozhodně není strategie, kterou bych radil. Z přednášek si nic nepamatuji, protože jsem je od třetího semestru přestal navštěvovat a učil se jen z tištěných materiálů. Předmětů máš v každém semestru jiný počet. Oávám se, že pokud se ráda neučíš, tak na právech se tomu bohužel nevyhneš a přestože se nebudeš muset učit přes semestr, tak o to víc budeš muset zabrat o zkouškovém. Bez toho to nepůjde a učení bude za těch pět let dost. Není nic jako rozlišení studia na trestní, rodinné, obchodní. Na magisterském programu berou všichni všechno.

  123. Dík za fajn stránky o studiu práv. Můj obor je sice ekonomika a management, ale o právech uvažuji buď jako postgraduál a nebo hned po bc. z ekonomie. Podle stylu výuky předmětů katedry práva u nás jsem sice fakt nabyl dojmu, že jde o memorování § (u zkoušky z pracovního práva to byl základ) avšak díky tomuhle článku mám dobrou motivaci. Určitě budu zkoušet TSP v Brně nebo Prahu. Musím souhlasit s výše uvedeným názorem, že Olomouc určitě ne. Ikdyž teďka studuju fakultu, kde je opačný princip – nabrat nejvíc a pak snížit stavy. A chtěl bych se zeptat, co znamená dělat zkoušky po X-té. Je mi jasné, že asi každá fakulta si stanovuje své podmínky ve studijním řádu, ale na naší fakultě se může zkouška opakovat max 2x a pak jedině zapsat předmět znovu nebo vyloučení. Znamená to tedy, že práva v brně umožňují více termínů zkoušek? (ne, že bych nějak potřeboval více termínů využívat:-)

  124. [139] Václav: – Ahoj Václave, pokusím se to s opakováním zkoušek ve zkratce vysvětlit. Řádně lze v jednom semestru dělat zkoušku 2x + 1x využití děkanského termínu (těch má student na celé studium k dispozici pět), tzn. 3x. Po neúspěšném složení těchto dvou, resp. tří pokusů musí následovat opakovaný zápis předmětu. Tím se dostaneš k dalším dvěma pokusům. Krajní variantou po další neúspěšném složení je požádání o výjimku (uděluje se jedna za studium). Stejně jako u mnoho jiných, byl i u mě kámen úrazu, který mě mohl srazit vaz předmět Obchodní právo. Je to nejtěžší zkouška na právnické fakultě v Brně a výjimka se na ní zpravidla uděluje. To v realitě znamená, že je nemálo lidí, kteří s tímto předmětem zápasili následovně: 2x + 1x v řádném semestru 2x v opakovaném zápisu 2x + 1x po děkanské výjimce Tím se dostáváme na děsivé číslo 8 možných pokusů u jedné konkrétní zkoušky. (Díky výjimce a použití děkanských termínů to lze ale takto udělat skutečně jen u jedné zkoušky – je dobré si to schovat právě pro obchodní právo 🙂 Reálný počet u běžných zkoušek je však jen 2x v řádném semestru a 2x v opakovaném zápisu, tedy čtyři pokusy na jednu zkoušku. Snad jsem to vysvětlit trochu pochopitelně.

  125. Díky za vysvětlení. To je skutečně dobrý systém. Pro srovnání, právě u nás se děkanský termín dává až při opakování předmětu, žádná výjimka neexistuje a pokud se nepodaří ani na děkanský termín v opakovaném zápisu, tak vyloučení ze studia a hotovo a to i těsně před státnicema. Dokonce někteří studenti skončí na nedostatku kreditů za tělocvik. Ale to jen tak mimochodem. Díky za dobré info. Přeju hodně úspěchů ve studiu.

  126. ještě jsem se chtěl zeptat. Do zkoušky z obchodního práva na právnické fakultě patří i mezinárodní obchodní právo?

  127. [141] Václav: – Přestože to zní jako velmi pohodový systém, kde nemůžou studenta prakticky vyhodit, tak náročnost některých zkoušek je opravdu vyšší a taky není výjimkou, že byli lidi vyhozeni po čtyřech letech studia. [142] Václav: – Ne, obchodní právo zahrnuje pouze platné české obchodní právo. Je to třísemestrální předmět, tzn. že ke zkoušce se jde až po roce a půl, co už jej studuješ. Skládá se ze čtyř obsahový částí: – subjekty obchodního práva (podnikat, bchodní společnosti, soutěžitel atd.) – obchodně-závazkové vztahy – hospodářská soutěž – cenné papíry Mimoto je povinný předmět Mezinárodní právo soukromé a Právo mezinárodního předmětu, kam spadá to, na co jsi se ptal. To jsou ale dva jiné předměty.

  128. Ahoj. Jsem ve třeťáku na gymplu a chtěla bych se dostat na práva. Myslíš si, že bych se měla začít učit už teď? I když se mi vůbec nechce..příští rok maturita, bude toho hodně, nebudu stíhat… nebo si mám třeba číst zajímavé právnické materiály, přečíst si ústavu, Listinu z. práv a sv., zaměřit se na dějepis? díky za odpověď a přeji hodně štěstí při studiu

  129. [145] Kekel: – Ahoj, myslím, že učit se teď a obzvlášť právnické texty je vcelku úplně k ničemu. Alespoň na přijímačky do Brna se dělají TSP testy a ty nemají se znalostmi v těchto oborech nic společného. Více se vyplatí projet si právě tyto testy z minulých let a řešit je. Ale ve třeťáku je i tak ještě podle mého názoru brzo.

  130. Ahoj, máš moc hezký web… chtěla bych se na něco zeptat, vím možná bude těžké odpovědět… ale jen by mě zajímalo, jestli si myslíš, že bych měla se na právech šanci chytnout. Studuji 3. rokem střední odbornou školu ekonomickou obor podnikání… ale účetní být nechci a k právu mě to jaksi začalo táhnout…. Ale právě moje obavy jsou z toho, že většina studentů práv je z gymplu, tak nevím, jestli bych na právek měla vůbec šanci. Ale je pravda, že ve 3. a 4. ročníku školy, co studuji máme základy práva…. a co tady rozebíráte zkoušku z obchodního práva… tak o obchodu taky z téhle školy lecos vím (z ekonomiky, managementu a financí)… v tomhle si myslím, že bych měla možná o něco navrh… Jaký je tvůj názor? Díky moc.

  131. [147] Renata: – Ahoj Renato, dík za pochvalu stránek. Sám jsem studoval gympl a potěším tě, žádné velké znalosti práva jsem si z něj neodnesl, takže je podle mě jedno, co člověk studoval předtím. Stejně se začíná od úplných základů a žádné předchozí znalosti skutečně nepotřebuješ. Co se týče obchodního práva, tak tady ti to musím říct naopak, bojím se, že na právech se to probírá v úplně jiné (složitější) rovině, než jak obchodní právo znáš ty. To nemyslím nijak zle, ale ten předmět trvá tři semestry a je to skutečně nejtěžší zkouška během celého studia. Velmi se tam slovíčkaří atd. Každopádně ti radím, aby jsi to zkusila, podle mě nemají studenti z gymplu během samotného studia až tak velkou výhodu.

  132. Ahoj Ondro, chtěla jsem se zeptat. Asi každý, kdo se hlásí na práva, má strach, že se nedostane, což je zapříčiněno poměrně velkým návalem na právnické fakulty. Chci se proto zeptat, jaká je šance, že například po podání odvolání mě přijmou. Dělala jsem teď NSZ a když jsem se podívala na statistiku z minulého roku, na právnické fakulty se člověk měl šanci dostat (upozorňuji pouze měl šanci, tzn. neměl to 100% jisté) až při 90 a víc percentilech. Jaké máš ty zkušenosti s NSZ? Předem díky za odpověď, měj se G.

  133. [149] Gábina: – Ahoj Gábino, musím tě zklamat, ale ani na jednu z tvých otázek neznám odpověď. Osobní zkušenost s odvoláním nemám a ani nikoho takového neznám, abych ti řekl podrobnost. A v době kdy jsem dělal zkoušky se v Brně řešili pouze TSP testy a o žádných NSZ jsme neměl informace. Jestli ví někdo jiný z Vás, dejte prosím vědět.

  134. Ahoj Ondro, chtěla bych se zeptat. Letos si budu podávat přihlášku na práva a nejvíc bych chtěla jít do Brna. Už jen z toho důvodu, že sdílím tvůj názor na kvalitu školy atd. Chci se proto zeptat na něco o přípravě na testy TSP. Kromě procházení loňských testů, nevíš něco i o přípravných kurzech co pořádá právnická fakulta? Jestli se to vyplatí nebo tak celkově, cokoliv:). Předem moc děkuji za odpověď.

  135. [151] Kika: – Ahoj Kiko, o přípravných kurzech bohužel nic nevím, dělal jsme zkoušky před více než pěti lety, takže o současném stavu nemám moc představu. Po přípravných kurzech bych osobně sáhl až ve chvíli, kdy bych nezvládal řešit ty TSP z minulých let. Pokud ti jdou, tak myslím, že to jsou vyhozené peníze.

  136. Ahoj Ondro, máš opravdu super stránky a diskuze na nich obsažená je, z hlediska českého webu, jedna z mála, spíše snad opravdu jediná. Chtěla bych se Tě zeptat, zda jsi se v ročníku setkal se staršími spolužáky? Třeba o šest nebo sedum let staršími? A jestli jde skloubit denní studium práv a zároveň přitom pracovat? Děkuji Ti předem za odpověď a přeji hodně úspěchů ve studiu.

  137. [153] Janka: – Ahoj Janko, „starší“ spolužáci s námi studovali. Osobně jsem se setkal a promluvil osobně se dvěma. První pán byl starší, cca 50-60 let. Nevím, kde pracoval, ale viděl jsem ho v prváku, že chodil i na přednášky, takže předpokládám, že to nebyla full-time práce, protože přednášky jsou rozprostřeny časově ve všedních dnech do relativně náhodných časů, což by s běžným zaměstnáním (8-16:00) nešlo skloubit. Od druhého ročníku už jsem na přednášky nechodil já, takže nevím, zda pokračoval. Třeba to byl rentiér s pasivním příjmem nebo nezaměstnaný, jinak si to nedokážu vysvětlit 🙂 Druhý kolega, se kterým se občas scházíme začal studovat asi dva roky po mně a vyhledal mě na základě tohoto článku. Pracoval (pracuje) blízko fakulty, na přednášky nechodil. Na semináře jednotlivých předmětů se chodit musí, nicméně ty se dají vtěsnat v prvních ročnících do 1-2 dnů v týdnu (občas do odpoledne). Pracoval v zaměstnání, kde mu zaměstnavatel dovoloval chození na semináře. Od třetího ročníku už je to volnější a semináře se dají vtěsnat do jednoho dne. Tolik k návštěvám školy, bez toho, aby jsi chodila do školy to bohužel nepůjde, takže při běžné práci to chce dohodu se zaměstnavatelem. Ještě mě napadá, že existuje ISP – Individuální Studijní Plán, ale s tím nemám osobní zkušenosti a nevím, zda právě tohle vyřeší (obrátil bych se přímo na fakultu, řeší se to individuálně žádost od žádosti, ale nejsem si jistý, že bys přímo nemusela chodit na semináře.) Další věc je zkouškové období. To už je složitější a chce se to hodně učit. Toho druhého kolegu nakonec myslím při druhém zkouškové vyhodili, protože to jednoduše nestíhal (učit se, chodit do práce a věnovat se rodině). Přihlásil se nicméně znovu a opět studuje, takže při větším úsilí nevylučuji, že to jde. Každopádně to musí být pořádný záběr, protože během zkouškového období je toho s postupujícími semestry čím dál víc a pochybuji, že učením „po večerech“ by to šlo zvládnout. Opačný případ je, kdyby jsi se to učila celý semestr, pak by to bylo určitě lehčí, to jsem ale nikdy nedělal a vše nechával až na několik intenzivních dnů před zkouškou (což není nejlepší příklad).¨ Doufám, že ti to pomohlo, jestli máš další otázky, napiš.

  138. Čau, díky za Tvůj článek. Myslím, že se můžu taky zařadit do skupiny těch co pomohl. Chtěl jsem se Tě zeptat na tři věci. Předem ti děkuji za tvůj čas, který věnuješ čtením mých dotqazů. Ta první se týká času který trávíš ve škole. V mém podvědomí je totiž zakořeněná myšlenka, že studenti práv nemusí trávit v škole samotné příliš mnoho času. Tím samozřejmě nechci říct, že by jste flákali =) Důvod proč mě tohle zajímá je ten, že bych se velmi rád vyhnul žití na koleji. Přeci jen mám doma jistý komfort a hlavně přítelkyni. Takže otázka na Tebe: Dají se studovat práva, s tím, že je budeš navštěvovat jdenkrát do týdne? Má druhá otázka se týká Panevropské vysoké školy. Jedná se o soukromou školu, která umožňuje studium práva až k titulu Mgr. Nechávám si ji jako záložní variantu. Zajímá mě pouze to, jestli si o ní během svého studia něco slyšel. Ať už negativní, či pozitivní ohlasy. V mém posledním dotazu bych se tě chtěl zeptat na výrokovou logiku. Vím, je to nedilná součást TSP testů, která mě docela děsí. Ale mě zajímá spíš to, jak to s ní dál, během studia. Je potřeba ji naplno ovládat, aby jsi správně pochopil formulace zákonů? Zkoušel jsem si najít nějaké vyhlášky atd.. moc jsem tam s tím nesetkal, ale Tvůj názor nemůže ničemu uškodit, přeci jen….jsi úplně jinde než já. Takže to je všechno. Díky za případnou odpověď a hodně úspěchů ve Tvém studiu. Martin

  139. [155] Martin: – Ahoj Martine, vezmu to postupně: – **navštěvování školy** je v prvních semestrech častější než od např. třetího ročníku. Na přednášky nemusíš chodit, povinné jsou semináře a tam to lze ze začátku vmáčknout do 2-3 dní, od třetího ročníku i do jednoho – **o soukromých školách** nemám vůbec žádné informace. Jsem si ale jistý, že kvalita bude z několika důvodů nižší než na právech na MUNI nebo CUNI. – **výroková logika** skutečně není potřeba v té složitosti, která je prezentována v TSP testech. Zákony jsou psány relativně srozumitelně.

  140. Ondřeji tak ty už tady 4 roky odpovídáš na dotazy a vedeš diskuzi, to je neuvěřitelný jsi držák! Klobouk dolů. 🙂

  141. Ahoj, musím říct, že tvůj článek i odpovědi mně velmi pomohli, přesto mám ještě jednu otázku, která se tu podle mě ještě neobjevila. Opravdu moc rád bych studoval práva, jsem ale spíš humanitní typ, jsem toho názoru, že pro práva, jakožto humanitní obor, to nevýhoda není. Nicméně to samé už neplatí o testech studijních předpokladů. Podle mě jsou lépe řešitelné technickým typům. Abych se dostal k podstatě mého dotazu. Jak jsem řekl, chci studovat práva, ale bojím se TSP, samozřejmě se je pokusím úspěšně absolvovat, ale při připadném neúspěchu bych zvolil i ponižující záchranou variantu celoživotního vzdělávání. Vím, že ty jsi student klasické varianty, ale věřím, že budeš schopný odpovědět na můj dotaz. V anotaci programu CŽV se uvádí, že po dvou letech je možné přestoupit do klasického oboru právo, za podmínky splnění následujích podmínek, cituji: a) uchazeč získal nejméně 45 kreditů v předešlém akademickém roce nebo 30 kreditů v předešlém semestru, a zároveň b) dosáhl celkem nejméně 60 kreditů, a to za absolvované studijní předměty odpovídající studijním předmětům studijního programu, do něhož podal přihlášku k přijímacímu řízení. Podle anotace taktéž přepokládám, že nároky jak na vás, tak na studenty CŽV jsou stejné a můj dotaz na tebe zní, jestli si myslíš, že jsou tyhle podmínky reálně splnitelné. Jde mně o to, jestli tahle možnost, není víceméně nedosažitelná. Jinými slovy, jaké jsou podle tebe skutečné šance na přestup z programu CŽV na klasický magisterský obor při takto stanovených podmínkách. Má druhá otázka zní, jak vy právoplatní studenti, pohlížete na studenty z CŽV…..předpokládám, že jisté pohrdání je samozřejmé, ale přechází to i v něco víc? Dík za tvůj čas a případnou odpověď S pozdravem Petr

  142. [157] Katerina: – Díky, Katerino. Taky mě překvapuje, jak se ta diskuze hezky rozjela. [158] Petr: – Petře, o CŽV toho moc nevím, ale pokud tam skutečně jsou stejné předměty jako ve standardním studiu, tak potom je to kreditově naprosto bez problémů. Podíval jsem se pro jistotu na své počty kreditů a během prvního semestru jsem jen za povinné předměty získal dohromady 29 kreditů (zápočty + zkoušky), za druhý semestr dokonce 41 kreditů! Takže získat 45 kreditů v „předešlém“ akademickém roce, tedy ve dvou semestrech není vůbec žádný problém a 60 kreditů za dva roky už vůbec ne. Není to tedy nesplnitelné, naopak bys musel hodně zkoušek neudělat, aby ti mohlo hrozit, že nebudeš mít dostatek kreditů. K tvé další otázce, nevšiml jsem si, že by kvetlo něco jako pohrdání vůči studentům CŽV. Tahle otázka jde naprosto mimo mě, v ročníku nás bylo ze začátku 400, neznám ani zlomek mých spolužáků, takže bych stejně nebyl schopen odlišit někoho, kdo studuje CŽV a i kdybych byl, tak nevím, proč bych jím měl pohrdat. Sám jsem se snažil jeden semestr studovat k právům ještě ekonomickou fakultu, studoval jsem ji dálkově a nezažil jsem, že by někdo pohrdal mnou tam. Zkrátka, těžko můžeš vědět, jaký má daný člověk background, jestli k tomu nestuduje další školu, jestli nepodniká, jestli se nemusí starat o rodinu … a k tomu navíc nastoupí na CŽV a rozhodne se studovat práva. Věřím, že tací lidé na CŽV taky jsou a je to od nich velká časová oběť a výkon ta práva studovat – pohrdání nepřichází v úvahu.

  143. Ahoj:) Potřebovala bych poradit, určitě tu některé dotazy už padly, ale musím se přiznat, nedočetla jsem to do konce. Jsem ve druháku na gymplu a do pátku si mám vybrat semináře. Přemýšlela jsem o psychologii nebo právech. Určitě bych na práva šla raději! Ale musím být opravdu premiantkou třídy, abych se tam dostala? Jsem tak průměr…ale zase kdybych se začala připravovat už teď…Tím pádem bych si na maturitu zvolila základy společenských věd a jak tak čtu tak dějepis – je tam hodně důležitý? Upřímně řečeno z dějepisu mám strach, sice z něj mám jedničky, ale po měsíci to vše zapomenu, tak z toho mám velké obavy, že nebudu schopná se připravit na dějepis na maturitu a poté na zkoušky. A jaký seminář bych si případně raději měla vybrat zsv nebo dějepis (ve třetím ročníku)? Ve čtvrtém bych volila oba. Další dotaz, vím, že tu píšeš, že se ty zákony nemusí učit nazpaměť, ale co ti na tom studiu přijde nejtěžší? Mám z toho strach, když vidím procento přijetí kolem 20%. Děkuju za tvoji odpověď a zkušenosti 🙂

  144. Čauky..=) Mohla bych mít dotaz? Je nutné udělat si k přijímacímu řízení státní nebo mezinárodní zkoušky z jazyka? A taky na stránkach PF UK je napsáno, že klasická přijímací zkouška nebude konána, nahradí ji výsledky NSZ.. Mám v tom trochu zmatek..=) Můžeš mi prosím poradit, co vše je třeba k přijímačkám na práva…Děkuji..=)

  145. [160] Linda: – nemusíš být premiantkou třídy. Dělal jsem přijímačky do Brna, kde byly TSP (Testy studijních předpokladů) a kde člověk žádné faktické znalosti z dějepisu nebo jiných předmětů nepotřeboval – v testech se spíše řeší výroková logika, logické uvažování apod. Z toho vyplývá, že známky na střední škole nebo výběr předmětů nehraje ve výsledku roli. K tvému druhému dotazu: nejtěžší mi přijde množství informací, které se člověk musí naučit (to že se neučíme paragrafy neznamená, že se neučíme jiné věci). [161] Mirka: – Znalost cizího jazyka není alespoň pro přijímačky v Brně vůbec nutná. Během studia si potom volíš jeden jazyk, ale k přijímačkám ho opravdu nepotřebuješ. Nevím, jak se má teď situace s přijímačkami, před pěti lety, když jsem dělal přijímačky já byly pouze TSP (Testy studijních předpokladů).

  146. Zajímalo by mě, jestli bys mi nemohl nastínit kolik jsi měl přibližně bodů u TSP…? Na stránkách jsou sice statistiky, ale je zde uvedeno pouze dosažené maximum (většinou 50/70) a poté dosažené minimum… a percentily… Ovšem všude na stránkách píší, že někteří přijatí uchazeči dosáhli pouze poloviny ze 70 bodů… Tak by mě zajímalo, kolik bodů jsi měl ty? Byla bych moc, ráda, kdyby sis to pamatoval, protože předpokládám, že 90% přijatých asi nemělo 50 bodů, pak by mě ale zajímalo, kolik bodů tedy „stačí“ na přijetí k vám…:) díky za snahu si vzpomenout:)

  147. [163] šárka: – Ahoj Šárko, počet bodů, které jsem získal z TSP si opravdu nepamatuji, je to už dávno. I kdybych ho však věděl, tak by ta informace byla zcela irelevantní a vzhledem ke způsobu, jakým se počítá percentil by nevypovídala vůbec o ničem. Pokud by totiž existovala odpověď na tvou otázku, tj. **“kolik bodů stačí na přijetí na práva“**, pak by vůbec nebyl důvod počítat percentily, prostě by se to řešilo podle bodů. Tak tomu ale není. Další, co je nutné zmínit, je skutečnost, že v době kdy jsem dělal Testy studijních předpokladů, neexistovalo počítání mínusových bodů za špatně zodpovězené otázky. Za špatně zodpovězenou otázku bylo 0 bodů, nyní je za ni -1 bod. Z toho důvodu je nutné přistupovat k řešení trochu jiným způsobem, čímž se určitě změnila i výše získávaných bodů. Docela vyčerpávající informace o TSP jsou přímo na webu Masarykovy univerzity: https://is.muni.cz/do/rect/metodika/stud/prijriz/tsp.qwarp

  148. Byl tu dotaz, jak je to při příchodu adepta soudnictví na soud. Musí čekat 3 roky a poté se pokusí vykonat justiční zkoušku. Soudcem může být pak jmenován ovšem až po dosažení 30. roku věku, čili asi 6 let je mizerně placeným justičním čekatelem. Ministr Pospíšil ovšem chystá změnu, výběrová řízení na funkci soudce, což nedává jistotu jmenování ani těm, kteří si tento čas odbyli – no uvidíme, zda na ně bude nějak pamatováno. Výběrová řízení pro různé osobnosti mimo oblast soudnictví znamená, že soudcem může být ustaven někdo, kdo nemá ani tušení, jak třeba napsat rozsudek. Už dnes je praxe příchodu lidí z advokacie (advokátní zkouška nahrazuje justiční) na funkce soudců tristní, přestože oni jsou soudní praxi velmi blízko. Ale nápady nových a nových ministrů spravedlnosti poněkud přesahuje téma této sympatické diskuze. 🙂

  149. Tak jak zde čtu , dostat se na právnickou jen přes scia je to zlodějina. Proč si platíme přijímací řízení?Musí se platit ještě scia .Olomouc je fakt nejhorší nemají tam rádi čechy Olomouc nikdy.,To jak tam dělají klauzurní práci tak je děs a pokud si vyučující zaleze Nevěřím, že se někdo dostane na právnickou bez známostí. To ukázala Plzeň…

  150. Ahoj Ondřeji, předně bych tě chtěl pochválit za Tvůj Web, dost mi pomohl při hledání okrajových i klíčových informací k případnému studiu práva:) Rád bych započal studium, toto odvětví ( zejména občanskoprávní ) mě fascinuje od s.školy. Vzhledem k tomu, že je mi 29 let, podnikám ( č.vytíženost ), mám již rodinu, družka je závažně nemocná ( R.Skleroza ), tudíž záporů pro studium je dost. Myslíš, že v této situaci je studium reálné? Samozřejmně dálkovou formou. V budoucnu bych se rád zaměřil pouze na právní administrativu, žaloby, smlouvy, popř. výkon notářské práce. Děkuji za tvůj názor, hodně štěstí ve tvém dalším životě. PS: Kdybych se pohyboval v Brně, rád tě pozvu na kávu. Ahoj Marek.

  151. Ahoj,mohla bych se zeptat kdy se na brněnských právech vybírá zaměření ? Jestli už při přihlášce na právnickou fakultu volím nějakou katedru,obor..? Něco jsem o tom našla,ale nejsem si jistá. Kdyžtak děkuju za odpověd‘:)

  152. [168] Marek: Možnosti studia zaměstnaných na plnohodnotných právech jsou dnes dost tristní, až se mi zdá, že je tu zájem co nejvíce studentů nenechat vystudovat. Nemluvím teď o kreditním systému (jak jsem slyšel, třeba přihlášku na seminář v Praze je třeba podat co nejdříve, aby ses do omezeného počtu vůbec dostal, tedy nejbližší vteřinu po půlnoci a když se včas nepřihlásíš, třeba z důvodu pádu serveru nebo pomalého klikání :), nebo drzosti spát o půlnoci, máš prostě smůlu a nemáš šanci získat potřebné kredity), ale hlavně o tom systému buď-anebo. Čili třeba na PF UK je pouze magisterské studium a pokud fakuli skončíš po 4 letech, a může se to stát každému z mnoha důvodů, můžeš se na školu hlásit znovu. V Brně je sice bakalářské studium, ale jak psal Ondřej dost šílené řešení je, že opět po 4 letech studia nemá student v kapse nic, protože magisterské a bakalářské jde vedle sebe a jedno nemůže navázat na druhé, čili téměř dokončený magistr je na tom po 4 letech hůře, než „tříletý“ bakalář. Našel jsem jednu ne tak ke studentům hostilní školu, lze studovat v Praze, Brně i Ostravě, též dálkově (externě). Začíná se bakalářským studiem a s bak. gradem v kapse je možno začít navozující magisterské studium. Čili ta friendly škola: http://www.peuni.cz/fakulta-prava/studijni-programy

  153. [170] Gábi: – Ahoj Gábino, na brněnských právech (a myslím, že je tomu tak i v Praze) se na magisterském studiu žádné zaměření nevolí, všichni studují všechno. Jediné, co by se mohlo přibližovat tomu co myslíš je volba tématu diplomové práce, tu potom píšeš pod někým z dané katedry pod níž spadá téma, které si zvolíš. Ale opět, ani tato volba se nijak neprojeví na skladbě předmětů, které musíš absolvovat a zkoušek, které musíš zvolit. Ty jsou pro všechny stejné. [171] Pavel: – O soukromých školách nemám vůbec přehled, tudíž jsem ani o této nevěděl. Možná neprávem, ale pochybuji o jejich kvalitách a „znělosti“ v případě hledání zaměstnání. To je ale jen můj pocit, nepodložen znalostí statistik nebo skutečných kvalit té či oné školy. Ještě k tom PF UK a klikání o půlnoci, opravdu to funguje až takto fatálně, čili pokud student není dostatečně rychlý, tak se vůbec nemůže přihlásit na seminář a nemá tím pádem kredity? My to máme totiž na PF MU podobné, co se týče klikání (nikoliv o půlnoci ale v 17:00), nejde však o otázku přihlásit/nepřihlásit se na seminář, ale ke konkrétnímu přednášejícímu v rámci daného semináře. Příkladem: seminář předmětu vedou tři různí učitelé, každý se koná v jiný den a při přihlašování na seminář se soutěží klikáním kam se kdo přihlásí. Díky různým kvalitám výkladu nebo požadovaných plnění od každého jednotlivého učitele to tedy má smysl. Součet všech míst u všech přednášejících však dá bez problémů číslo, aby se každý student někam vešel. Varianta s omezeným množstvím míst mi přijde, jak už jsem napsal … příliš fatální. Souhlasím s tím bakalářem, to je slepá ulička a má smysl snad pouze pro lidi, kteří si chtějí prohloubit znalosti práva v určitém odvětví (např. řídí vlastní firmu a chtějí mít lepší přehled o záležitostech týkající se obchodního práva).

  154. [172] Ondřej Pohorský: Klikání: Tuhle informaci mám zprostředkovaně, možná jsem to nenapsal úplně přesně, jde o syna kolegyně mé přítelkyně. Fatální to bude, protože důsledkem bylo ukončení studia – nezaviněně neměl dost kreditů na postoupení dál; chlapec je studiachtivý a poflakuje se nyní na jiné vysoké, ale chtěl by mít práva. Ovšem, jak se říká, chtělo by to potvrdit ze dvou nezávislých zdrojů. Pokud jde o Panevropskou, co jsem se o ni dočetl, myslím, že kvalitu může mít. Poměrně malé procento přijatých (20%) a školné 30.500/ semestr – dražší, než třeba dosti prestižní CEVRO Institut http://vysokeskoly.com/prehled-skolneho/ (ten friendly přístup se musí zaplatit 😀 ) naznačují něco nejen o kvalitách, ale snad časem i o znělosti nejen pro uchazeče o studiuum. Ta znělost může být ale ošidná – kdybych parafrázoval jednoho amerického prezidenta (lepší je tiše stát a mít v ruce připravený velký klacek, než křičet a nemít nic), raději bych měl za sebou slabě znějící školu a pak překvapil, než naopak. :.) Ovšem pokud by obě školy přinášely stejný stupeň vzdělání.

  155. Ahoj, studuju třetím ročníkem obchodní akademii, právo mám jako předmět ve škole a tenhle obor mě začal dost lákat a ráda bych se mu věnovala i do budoucna studiem na vysoké škole. Když ale čtu ale výše uvedené příspěvky, o studium se uchází hlavně absolventi gymnázia. Myslíš, že je nějaká šance dostat se na práva s obchodní akademií? A v případě, že bych se dostala, nechyběly by mi nějaké znalosti (např. dějepis, ten jsem měla jen první dva roky studia)? Děkuji.

  156. [174] Catt: – Ahoj, pokud jsi skutečně četla výše napsané komentáře, tak je v nich několikrát uvedeno, že přijímací zkoušky jsou ve formě Testů Studijních Předpokladů, tedy de facto IQ testů, které nemají s látkou naučenou na střední škole vůbec žádnou souvislost. Je tedy jedno zda jsi z gymnázia, nebo obchodní akademie nebo jiné střední školy. Při studiu samotném znalosti dějepisu a ostatních předmětů ze střední školy využiješ minimálně, takže tímto se nemá smysl trápit.

  157. Ahoj, jsem v 9. na zakladce a chtel bych jit ve vysce na prava porad mi na jakou bych mel jit stredni? diky za odpoved.

  158. Čau, byl jsem přijat na mgr. obor právo v Brně a chci se tě zeptat, jak je to s obleky, protože v nich chodím docela nerad. Předpokládám, že na zápis přísští týden v něm snad jít nemusím, ale jak je to chodí potom – přednášky, semináře, zkoušky, opravdu se tam nechodí v obleku?

  159. [178] Marek: – Ahoj, opravdu se v oblecích nechodí na přednášky, semináře. Nikdo to ani nepřímo nevyžaduje. Je zvykem chodit v obleku pouze na zkoušky a to navíc pouze na zkoušky ústní.

  160. Bezva, dík za odpověď. A ještě když už jsme u toho, tak co kraťasy, můžu tam mít, není to nevhodný? Abych se nedopustil nějakého faux pas 🙂 A prosimtě, existuje nějaké diskusní fórum studentů práv, nebo jsou všichni jen na té ksichtknize? Našel jsem jen emuni.cz, ale to vypadá docela mrtvý. A pak diskuse na ISu, ale tam taky skoro nic není. (Studuju už dálkově na muni jinej obor, tak mám přístup do ISu.) Dík

  161. Zdravím, diskuze je velmi zajímavá; jako studentka pražských práv jsem si velmi ráda přečetla, jak to chodí jinde. Překvapením pro mě např. bylo, že v Brně jsou na vykonání zkoušky standardně čtyři pokusy (v Praze je totiž pokusů devět, nicméně od příštího roku dojde ke snížení na šest). [171] Pavel: Tvrzení, že v Praze se předměty zapisují o půlnoci a pokud se někdo byť jen o vteřinu opozdí a předmět se mu zapsat nepodaří, a nezíská tak potřebné kredity, je holý nesmysl. Zapisování předmětů neprobíhá o půlnoci, ale ve večerních hodinách, kdy je každému ročníku k zápisu vyhrazená určitá hodina. Bohužel se i tak se s železnou pravidelností stává, že informační systém zkolabuje a studentovi se nepovede zapsat seminář v jím zvoleném čase u jím zvoleného vyučujícího. Počet seminárních skupin je však nastaven tak, aby se na každého dostalo a neslyšela o případu, že by někomu bylo odepřeno zapsat si seminář z povinného předmětu – buď katedra vypíše více seminárních skupin nebo je student připsán nad limit přímo vybraným vyučujícím. Trochu odlišná je situace u volitelných předmětů, které jsou poměrně striktně limitovány vypsanou kapacitou. Ani to však s ohledem na množství volitelných předmětů, které se na fakultě vyučují, nepředstavuje z hlediska získání potřebných kreditů problém. Může tedy nastat situace, že si student nezapíše volitelný předmět, který ho zajímá, ale na nějakém jiném předmětu, byť méně zajímavém, na něj místo vždy zbyde a šanci dostat se k potřebným kreditům je zde tedy vždycky. Nic jako „nezaviněný nedostatek kreditů“ [173] Pavel: proto neexistuje. Pokud je studium ukončeno pro nedostatek kreditů, děje se tak zásadně kvůli tomu, že student nevykonal ani to minimum zkoušek, které studijní program vyžaduje pro postup do dalšího ročníku.

  162. [158] Petr: Ahoj, studuji PF UK a nyní jdu do třetího ročníku. Studoval jsem CŽV a většina mých kamarádů je z CŽV. Chtěl bych odpovědět na tvojí otázku, jestli je reálné se dostat do druháku, jestli to nejsou vyhozené peníze. Reálné to je, ale podmínky jsou stíženy tím, že musíš všechny zkoušky a zápočty udělat do poloviny června. Nemůžeš tedy jako řádní studenti prvního ročníku využít termínů v září. Pokud nechceš ztratit rok, tak rozhodně doporučuji do CŽV jít. Pro mě osobně to byla i motivace se to víc učit, když už jsem si to zaplatil. Jediná nevýhoda je, že máš méně seminářů, takže je to víc o tom, co se naučíš sám a jak aktivně v případě potřeby chodíš na konzultace. Také není dobré se v letním semestru začít učit až o zkouškovém, pokud nejsi zrovna typ, kterému nevadí se učit 12 hodin denně, popřípadě mu to leze samo do hlavy. Protože pak to nestihneš, nebo stihneš, ale budeš mít zbytečně nervy. Je tam opravdu málo času, ale udělat se to dá a katedry se snaží vyjít vstříc. Rozhodně nikdo nemá zájem nikoho vyhazovat, jak se taky někdy mylně interpretuje. Studenti prvního ročníku na tebe rozhodně nebudou koukat skrz prsty. Byli sice takoví, kteří měli pocit, že to máme jednoduší, protože jsme si to zaplatili.Když ale zjistili, že to musíš mít všechno hotové do 10. 6. (nyní mám pocit, že to prodloužili kvůli státním maturitám do 16. 6.) a úlevy rozhodně nemáš, pokud to někdo tvrdí, tak prostě lže, tak se velmi rychle ujasnili. Rozhodně nesouhlasím s tím, že by to bylo ponižující jít do CŽV. Naopak, svědčí to o určitém sebevědomí, že na to máš, protože to nestojí malé peníze. Další výhodu spatřuji v tom, že je tam i na přednášky vysoká docházka. Nás se dostalo do CŽV 181 a poznáš tam opravdu spoustu lidí a my CŽVáci se mezi sebou normálka zdravíme a není problém se dát s kýmkoliv do řeči. Jinak ta škola je dost anonymní a tohle je opravdu velká výhoda. Já osobně, kdykoliv jdu na nový seminář, tak první co dělám, koukám, jestli tam není někdo z CŽV.

  163. Čítam tuto diskuzi a premýšlam či ma význam tu ešte niečo dodávať ale aj tak mi to neda : na jeseň nastupujem do 3.ročníka, študujem právo na univerzite v Bratislave a rada by som sa podelila o môj pohlad na štúdium práva. U nas je 5000 právnikov, 1, 500 sudcov, každoročnne vychadza z prav.fakúlt 2000 študentov, trh je už dlho presýtený, plat koncipienta je 350 eur brutto v priemere,( z čoho sa v hlavnom meste nedá vyžiť, ked len ubytovanie stojí v priemere 5000 sk, strava a ine položky)mnohí po dokončení VŠ pracujú zadarmo pokiaľ ich niekto zamestná!, môj priateľ tiež vyštudoval práva a platí zamestnávateľovi za to že ho zamestná( zn.platí odovody za seba a z každého klienta ktorého mu dohodí idú 50% na 50%) na práve už dávno nieje nič prestížne len to že je náročné dostať sa tam, doštudovať doštudujete, a uplatnenie v obore je ďalší oriešok, samozrejme pokiaľ nemáte „dobrích známych“ alebo tích správnych ludí za sebou, áno korupcia a klientelizmus tu majú to najlepšie uplatnenie. neplatí to na 100%, len na 90%, „naštastie“ Možno by bolo namieste opýtať sa sám seba prečo som sa na to dal/a? Štúdium práva ma baví ale mojím denným chlebom nebude, skôr ho beriem ako nutný základ pre niečo do čoho sa raz pustím. Snáď som Vás dostatočne odradila, a tích ktorích nie prajem veľa nadhladu. Snáď je u Vás v ČR situácia o niečo priaznivejšia. U nás je to nosenie dreva do lesa.

  164. [184] Katarína: – Přesně tak, Kataríno! Trh je přesycený i v ČR a platy koncipientů jsou velmi mizerné. Osobně také neplánuji dělat práva, mým cílem je už je pouze dostudovat. Smutné je, že i přes to všechno co jsi napsala (a je to pravda) je většinou populace považována „právničina“ stále za prestižní obor, kde každý kdo dostuduje práva automaticky najde uplatnění a zbohatne. Realita je bohužel někde jinde.

  165. [183] Karel: Karel: Ahoj všem, ani nevíš, jak moooc jsem ráda, že jsi přispěl do diskuze se svou zkušeností s CŽV na UK!Bohužel jsem se nedostala na PF UK, poslala jsem přihlášku do CŽV a čekám, zda-li mne příjmou. Bohužel neznám nikoho, kdo by měl s CŽV zkušenosti a chvílema jsem i pochybovala o tom, zda-li vůbec do CŽV jít (samozřejemě pokud tam budu přijata). Podle tebe je tedy reálné CŽV zvládnout a dále pokračovat v magisterském studiu?Je k tomu zapotřebí do řádného termínu nasbírat 60 kreditů a pak můžeš být přijat, že?Jak je to s materiály k studiu CŽV?Děsí mne ta představa, že za to zaplatím 45.000 Kč a nakonec to nezvládnu:-( Promiň, že jsem tě tak zahltila otázkami, ale bohužel není nikdo, na koho bych se mohla s dotazy obrátit.Těším se na odpověď!

  166. Zdravím! Chtěl jsem se jen zeptat, jestli se na právech vyučuje matematika a počítače (výpočetní technika). Předem dík za odpověď:-)

  167. [187] Matěj: – Ahoj, matematika se tam nevyučuje, z počítačů jsme měli myslím nepovinný předmět, který se zabývá prací s ASPI – to je program s právními předpisy a judikáty.

  168. Ahoj Ondro, po přečtení těchto stránek mám mnohem jasnější představu. díky

  169. ahoj, aký je podla teba rozdiel v studiu dennom a externom.. ? Su neskor v praxi externí studenti, resp. pravnici, ktorí studovali externe „diskriminovaní“..?

  170. [192] Ondřej Pohorský: no na slovensku sa to da, tu je mozne asi vsetko 😀 ide mi o to, ze ked si napriklad nejaka advokatska kancelaria vybera koncipienta, tak si vyberie skor denneho studenta, kedze tak nejak predpoklada, ze vie toho viac. aj ked rozsah studia je pre dennych aj externych rovnaký.. zobrali ma na externe studium do trnavy, a stale nie som rozhodnutý, ci tam pojdem.. prave z tohto dovodu, ze sa neskor neuplatnim v praxi..

  171. Dobrý den, promiňte mi můj laický dotaz 🙂 Ráda bych se zeptala, zda je možné na právnické fakultě sestavit rozvrh tak, aby člověk do školy chodil jen ráno a dopoledne, nebo naopak pouze odpoledne. Jde mi o to, že pracuji. Jsem schopna si práci zařídit tak, že jeden den v týdnu budu mít vždy volno, do tohoto dne bych se snažila „nacpat“ maximum předmětů a zbytek týdne bych potřebovala mít rozvrh buď jen dopoledne nebo odpoledne. Myslíte, že je reálné, takto rozvrh uspořádat? Předem děkuji za případnou odpověď a přeji Vám hezký den.

  172. Ahoj, díky za stránky, moc mi pomohly. Je od tebe vážně skvělé, že si najdeš čas odpovídat v diskuzi. Co přesně povolání právníka vyžaduje, jaká je náplň práce? Přečetl jsem o tom všechno možné, ale pořád si nedokážu udělat ucelený obrázek. Není to z převážné části jen nudná administrativa, kdy sedíš v kanceláři a studuješ dokumenty? Chápu, že se to asi dost liší podle toho, jaké zaměření si člověk vybere. Dá se při studiu práv v Brně studovat i jiná VŠ? Není studium práv příliš náročné? Práva mi přijdou jako velmi zajímavý obor, který zasahuje do každého aspektu našeho života. Chtěl bych ale vystudovat i jinou VŠ, při které bych případně titul a hlavně znalost práv využil.

  173. [194] Jana Mičková: – Dobrý den, rozvrh si sestavujete sama. Záleží na tom, kdy jsou volné semináře, každý z nich je však několikrát týdně a v různé dny. Pokud máte celý jeden den v týdnu volno a zbylé dny můžete chodit buď dopoledne nebo odpoledne, není to problém sestavit si odpovídající rozvrh. [195] guibert: – Vzhledem k tomu, že jsem právníka v praxi nikdy nedělal, nevím, zda bych měl odpovídat na to, co „právník“ dělá. Obecně je dotaz ale nesprávně položen, pod pojem právník se dá zařadit advokát, státní zástupce, firemní právník, soudce a i například notář. Každý z nich bude dělat trochu něco jiného. Kterou z těchto profesí máš na mysli? K tvému druhému dotazu, k právům můžeš samozřejmě studovat jakoukoliv jinou školu, když to budeš zvládat (hodně učení, málo volného času). Nejčastější kombinace pro studenty dvou škol jsou práva + ekonomická fakulta, kde navzájem využiješ informace z druhého oboru.

  174. Děkuji za odpověď 🙂 Ještě bych se ráda zeptala na Váš názor co se týče uplatnění po škole. I v této diskuzi se mluví o tom, že právníků je už poměrně dost a kvalitní uplatnění je čím dál složitějíší. Proto se chci zeptat, kdyby jste měl nyní možnost volby, studoval by jste práva znovu, nebo by jste volil jinou školu? A ještě Vám musím pochválit tyto stránky, myslím, že dost lidem můžou pomoci. 🙂

  175. [197] Jana Mičková: – Dobrý den, uplatnění je skutečně čím dál menší. Nejlepší situace je v Praze, ale sehnat nějaké místo např. v Brně je skutečně velký problém. Já osobně jsme začal během studia podnikat na internetu, proto bych si možná vybral školu bližší tomu, ale na druhou stranu jsem rád, že mám školu se zcela jiným oborem – pro větší rozhled.

  176. Trošku na odlehčení: Je třeba aktualizovat článek, firma Porsche už tramvaje vyrábí, respektive navrhuje, přesněji je to Škoda 14T, které jezdí v Praze a Brně. 😀

  177. Ahoj, by the wa, je ted studium prav stale na 5 let, nebo se to zmenilo? 🙂 Diky

  178. Ahoj Ondro, nejprve musím pochválit web, opravdu dobrá práce:-) V září jdu do čtvrťáku a na vysokou bych chtěla na práva. Má cenu hlásit se na nějaké přípravné kurzy? Nebo existuje třeba něco jako nultý ročník práv přímo na Masaryčce? Přihlášku si budu dávat do Brna a Olomouce a opravdu mám strach, že se sama nedokážu dobře na přijímačky připravit. případně, poskytuje MU něco jako sadu testových otázek z přijímacích zkoušek? Kamarádka co se hlásila na MU lékařskou fakultu měla přímo otázky, které se vyskytují na přijímačkách. Díky za odpověď.

  179. [186] Oli: Ahoj, omlouvám se, že odpovídám až nyní, ale dříve jsem sem nenakoukl, tak doufám, že už to není moc pozdě. Takže jednotlivě: 1. Ano, je reálné to zvládnout a jít dál, ale jak jsem psal, rozhodně to nepodceňovat, hlavně v tom letním semestru. Je toho opravdu hodně najednou. 2. Ano přesně tak, potřebuješ 60 kreditů, to znamená, že musíš mít hotové všechny napsané předměty za 1.ročník. 3. Materiály jsou stejné jako pro studenty prvního ročníku, není tam nic jiného. Doporučuji si od někoho koupit základní učebnice, pozor na pracovní sešity a učební pomůcky do seminářů. Dost se to mění a né každý je tak pocitvý, aby ti neprodal něco starého, jako se kdysi stalo mě, kdy jsem koupil praktikum z Teorie práva a zjistil, že za 14 dní má vyjít nové. 4. Řeknu ti to asi takhle. Chápu, je to hodně peněz a pokud jsi mladá a nebude tě bolet rok, který např. strávíš studiem jazyků a víš, že se na zkoušky naučíš a máš šanci se dostat, protože ti to uteklo o pár bodů, můžeš ten rok počkat. Nicméně, je tu to ale? Co když se příští rok nedostaneš a do CŽV už taky ne. Pak už to nebude rok, ale dva a a napřesrok to nemusí vyjít zase. Prostě já to cítím tak, že pokud dostane člověk tu šanci a ty peníze ho zase tak nebolí, měl by to zkusit. A udělat se to rozhodně dá. Samozřejmě, chce to tomu věnovat čas a nenechávat všechno na poslední chvíli.

  180. [199] RASH: – 🙂 když jen „navrhuje“, tak to tak nechám, snad si toho nikdo nevšimne 🙂 Díky za info každopádně, to jsou mi věci… [200] Lucka: – Lucko, studium práv je stále na 5 let [201] Sofie: – Sofie, už se to tu řešilo výše v komentářích. MU má veřejně na svém webu ke stažení všechny TSP testy z minulých let. Jsem názoru, že nejlepší přípravou právě na MU je procházet si ty testy a řešit je. Bližší rady, jak na ně jsou tady: http://www.muni.cz/tsp/strategie Pokud by ti to samotné moc nešlo, mohlo by možná stát za to vyzkoušet nějaký kurz pro přípravu na TSP. S tím ale nemám osobní zkušenosti.

  181. [202] Karel: Karel Ahoj, moc díky za odpověď!Rozhodně není pozdě, ptž, zatím stále čekám na dopis z fakulty, zda-li mě přijali nebo ne do CŽV. Pokud mě přijmou, tak už jsem pevně rozhodnutá do toho jít, jak říkaš je to šance. A štěstí se má pokoušet:-) S pílí na tom snad špatně nejsem, ptž na maturitu jsem se učila už od konce září(:-D) , tak snad v tomhle ohledu budu schopna to zvládnout. Jinak ti ještě jdenou chci poděkovat za tvou dopověď. Jsi první koho „znám“, kdo absolvoval CŽV a pokračuje dál v řádném studiu a hodně mi to pomohlo při mém rozhodování. Trochu mě děsí právě to shánění materiálů k studiu a taky přístup, popř.ochota, profesorů apod. Ale to je zřejmě normální při vstupu do něčoho nového:-) Zatím se měj fajn a moc dík! Je možné, spíš dost pravděpodobné, že ještě na tebe vyrukuju s nějakým další dotazem:-D Doufám, že když budu přijata, tak že budu úspěšná jako ty, mlčky závidím:-D

  182. Ahoj, musím poděkovat autorovi za tyto stránky. Člověk si tu může docela udělat názor na některé aspekty studia práv. Ale i já bych se ráda na něco zeptala:-) Tedy jestli dovolíte 🙂 Myslíte, že je reálné studovat při zaměstnání? Znáte někoho takového? Zajímalo by mě, jak by se to dalo vyřešit? A ještě by mě zajímala jedna věc? U programu CŽV je prezence na výuce nutná nebo ne? Děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den 🙂

  183. Ahoj Ondro,předem ti chci poděkovat za tento super web! Dočetla jsem se zde, spoustu užitečných informaci ke studiu práv.Jsem ve 3 ročníku na střední odborné škole a studují veřejnoprávní obor,mám zde 9 hodin týdne jenom práva,bereme zaklady všech právních odvětví.Moc bych se chtěla po maturitě dostat na práva, na UK, protože jsem z Prahy ale mám obavy, že přijímací zkoušky neudělám kvůli matematice, jelikož v ni nejsem moc dobrá. Jak je matematika na přijímacích zkouškách důležitá? Dá se na matematiku také připravit pomoci opakování testů OSP? Předem děkuji za odpověd.

  184. [208] Ondřej Pohorský: – Ahoj Michaelo, nepamatuji si už moc přijímačku do Prahy, ani nevím, zda jsou teď stále stejné. Už se v tom nepohybuji. Z toho, co bylo na Masaryčku, tak nejde ani tak o matematiku (stačí znalost zlomků), jako spíš o logické uvažování.

  185. Ahoj, chtěl jsem se zeptat – někde jsem četl, že se na právech do školy chodí jednou za týden a neustále chlastá, někdo říká že je to dřina…by mě zajímalo, zhruba, do jaké míry se dá od prváku minimalizovat čas strávený na univerzitě? s učením nemám problém, takže nějaké prošvihnuté přednášky mi problém nědělají a radši už bych chtěl nějakou praxi než trávit celé dny ve škole…taky uvažuju že bych se po právech vrhl na daňové poradenství, k čemuž se ale hodí praxe v účtu, tak bych to chtěl stihnout při právu ještě, tak ať vím jestli to není jen moje představa nebo se to dá reálně zvládnout… Moc dík za odpověď a super stránka, na hodně věcí mi odpověděla :)))

  186. [209] Matthew: – Ahoj, jak už tu bylo několikrát probíráno, na přednášky člověk nemusí chodit. Povinné jsou pouze semináře. Ty se registrují a dají se ze začátku školy vtěstnat tak do 2 (max 3) dní. Od třeťáku už to jde do jednoho dne týdně. Takže čas na jiné věci je.

  187. Zdravím Ondro rád bych se zeptal jestli by sem měl šanci se dostat na kolej když jsem z druhého konce republiky konkrétně z Chomutova a potom ještě jestli jsi se musel učit cokoli co obsahovalo mnoho čísel mám problém si je pamatovat ale naopak když slyším nějaký text tak se mi v hlavě ukotví (asi proto bych rád na nějaký humanitní obor) tak se jen ptám 😀

  188. Ahoj, jak je to dnes s postupem, když se chce člověk stát soudcem? Co musí projít po vystudování PrF? Díky.

  189. [213] Tom: – Ahoj, z hlavy vím jen to, že aby člověk mohl být soudcem, tak musí splnit následující: – titul z Prf – složení odborných zkoušek – potřebna praxe – věk minimálně 30 let Detaily bohužel nevím, půjde to ale najít na netu nebo vyčíst v zákoně.

  190. Ahoj, díky za odpověď. Chtěl bych se ještě zeptat – pokud bych měl po ukončení mgr. studia zájem stát se JUDr., musím studovat a chodit normálně na přednášky jako 5 let předtím další 2 roky nebo jde jen o napsání práce nebo složení nějaké zkoušky? Je to náročnější než mgr. studium? V čem se to liší? Myslíš, že uplatnění právníků s titulem JUDr. je lepší, než s „pouhým“ Mgr.? Díky.

  191. [216] Ondřej Pohorský: – Ahoj, pro získání titulu JUDr. už do školy vůbec nechodíš, jenom napíšeš rigorózní práci, zaplatíš poplatek (cca 6000 Kč), obhájíš ji a titul dostaneš. Titul JUDr. je přežitek z dřívějška a pravděpodobně bude dříve či později zrušen. Samozřejmě to zní lépe než Mgr. Výstupem skutečného doktorandského studia je titul Ph.D. za jménem. Pro jeho získání musíš chodit následující 3-4 roky do školy, učit, účastnit se konferencí, publikovat články a napsat doktorandskou práci.

  192. Ahoj, jake mnozstvi ucebnic si asi behem studia kupujes, popr. Jestli se to da pujcovat v univerzitni knihovne…?

  193. Zdravím, vemu to stručně; Dá se dnes právničinou uživit? Má smysl tato investice? (Dejme tomu že člověk má silnou vůli a ducha pro věc :D) Přemýšlel jsem ještě že bych si k právům vzal i externí výuku ekonomické fakulty. Vyplatí se? Co myslíte? Jinak musím pochválit tyto stránky a autorovu snahu pomoci, myslím že nám pomáhájí víc než by si Ondra řekl.. ^^ Díky za případnou odpověď a super web. Vesele uvítám názory i ostatních. Přeji hezký den 🙂

  194. zdravím,budu končit základku a nevím jakou střední zvolit,aby to byl dobrý předpoklad pro studování na právnické fakultě a studovat právo.předem děkuji

    jinak skvělý článek

  195. Ahoj, především skvělý článek 🙂 a mám taky jeden dotaz, jsem ve třetím ročníku na gymplu, ale mám problém, že mi moc nejde dějepis, myslíš, že to je problém?

  196. Ahoj, vynikající článek. Studuji 5. ročník osmiletého gymnázia a uvažuji o budoucím studiu práv. Měl bych několik dotazů.

    1. Co je pravdy na tom, že na právech si jdou lidé po krku již během studia?
    2. Jak je velké uplatnění ve státní sféře (státní zástupci, soudci)?
    3. Jaká je délka čekatelského období?
    4. Může se státní zástupce později stát soudcem?
    5. Jaká je pracovní náplň koncipienta?

    Předem děkuji za odpovědi.

  197. [225] ondřej: – Ahoj Ondřeji,

    odpovím postupně:

    1. Sám jsme nic takového nezaznamenal (což ovšem nemusí nutně znamenat, že to tak není)
    2. Tady nevím, na co se ptáš. Na nějaká čísla? Nebo na právnická povolání, která spadají pod státní sféru?
    3. 36 měsíců – pokud se to nezměnilo, najdeš to v zákoně o státním zastupitelství
    4. Myslím, že ano, ale nevím, nezjišťoval jsem
    5. Různě dle advokátní kanceláře, do které se dostane. Ale zpravidla se jedná o takovou „lepší sekretářku“ 🙂 tzn. vyřizuje telefonáty s různými rejstříky a soudy, opravuje gramaticky smlouvy, sepisuje jednoduché smlouvy atd. atd., je to různé (opět raději dodávám, že jsem koncipienta nedělal, takže to znám jen z doslechu)
  198. Děkuji za odpovědi, u druhé otázky jsem myslel procentuální podíl státních zástupců a soudců na celkovém počtu právníků.

  199. Zdravím Ondro, mám na teba dve otázky:

    • je skutočne pravda, že prvé semestre na práve sa točia predovšetkým o dejepise a histórií,
    • kladie sa pri štúdiu veľký dôraz na cudzí jazyk?

    Ďakujem

  200. [228] Palo: Ahoj Palo,

    • rozhodně ne. Nevím, kdo tyhle nepravdy šíří, ale slyšel jsem tuhle otázku už od hodně lidí. Je to nesmysl. Měli jsme sice Dějiny práva a České právní dějiny, ale mimoto mnoho dalších předmětů, které se historie netýkaly.
    • jazyky taky ne
  201. Ahoj všem 🙂 Nejdřív bych chtěla říct, že tahle diskuze obsahuje plno užitečných informací co se týče studia práv, takže moc děkuju, hlavně tomu, kdo tady odpovídá na všechny dotazy takovou dobu! Máš můj obdiv! 🙂 Chtěla bych se zeptat na pár věcí

    1. Jelikož jsem z Plzně a nechce se mi studovat v Praze ani v Brně (obě dvě města jsou mi dost nesympatická a hlavně představa, že bych jezdila domů jen na víkendy se mi vůbec nelíbí), zajímalo by mě, jestli nemáte někdo informace o tom, na jaké úrovni jsou studenti práv v Plzni. Popřípadě jestli se při přijímání do zaměstnání bere ohled na to, kde ten či onen studoval. Našla jsem tu jen jeden ohlas z Plzně a ten mě vcelku potěšil, ale přece jenom to je názor jednoho člověka. Všichni mě zrazují od studia v Plzni s ohledem na její aféry atd…Je tam možnost získat praxi při studiu? Mám po vystudování práv vůbec možnost uplatnit se (s aspoň trochu slušným platem), když tady čtu ty příspěvky, docela mě to odrazuje…
    2. Máte někdo zkušenosti, popřípadě něco víte o tom, jestli je reálné studium práv a zároveň nějaké jiné vysoké školy, třeba pajdy nebo ekonomky? A co by měl člověk studovat, když ho baví cizí jazyky, kdybych třeba chtěla být překladatelka a­pod.?
    3. Jsem ve třeťáku na gymnáziu a loni, když jsme měli v rámci zsv právo, jsem měla možnost jít se podívat na soudní přelíčení (nebo jak se to jmenuje :D) a docela mě to zaujalo, akorát mi přišlo, že to tam všichni berou jako rutinu. Nebude to pak pro člověka moc velký stereotyp??? Neskládá se práce právníka v podstatě jen z papírování a slovíčkaření???

    Předem děkuju moc za odpovědi 🙂

  202. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli tu někdo nevíte, na jaké právnické fakultě má člověk větší šanci si sestavit rozvrh podle sebe a na jaké fakultě se vyučuje i v pozdějších hodinách. Jde mi o to, že plánuju studium a při tom pracovat. Předem děkuji za každou radu

  203. [230] Kristýna: – Ahoj Kristýno,

    1. Tady by chtělo, aby ti odpověděl někdo, kdo právo v praxi dělá, za sebe nemůžu nic hodnotit. Někde možná berou v potaz, kterou školu člověk studoval (a Praha a Brno pak budou mít výhodu), myslím ale, že záleží více na znalostech a dojmu z konkrétního absolventa, než aby se daly ty školy takto „šmahem“ hodnotit. Nemám ale tyhle mé domněnky nijak objektivně podloženy.
    2. K právům se nejčastěji studuje ekonomka, jde to i prezenčně, ale pak bys neměla vůbec žádný čas a musela se kompletně věnovat škole. Pokud chceš být překladatelka, tak bude nejlepší volbou daný jazykový obor na Filosofické fakultě.
    3. Je to rutina a je to papírování. Určitě je to ale i svým způsobem pokaždé jiné a pro někoho zábavné a naplňující. Já však právo nedělám v praxi, tudíž by to chtělo opět vyjádření někoho, kdo k tomu má co říct na základě zkušeností.

    [213] Tom: – Dobrý den, v Brně si můžete sestavovat rozvrh, ale prvních několik semestrů budete tak či tak muset chodit na semináře i v dopoledních či odpoledních hodinách, sestavit si rozvrh jako „večerní“ školu, obávám se, není možné. Jak je tomu na jiných fakultách, nevím.

  204. Páni, tohle je přesně to, co jsem hledala 🙂 Ale ještě bych se chtěla zeptat, jak probíhá běžná výuka? Je to tak, že přijdu na přednášku, sednu si a dělám si poznámky z výkladu a pak mě někdo na konci semestru přezkouší? a jak dlouho taková jedna přednáška trvá? Děkuju za odpověď

  205. [233] Tereza: – Ahoj Terezo, je to přesně jak píšeš. S tím rozdílem, že ty přednášky jsou nepovinné, takže na ně chodit nemusíš. Jedna přednáška trvá 90 minut.

  206. Ahojky děkuji za spoustu užitečných informací. Já jsem ve třeťáku na gymnáziu a přála bych si jít na práva, ale chtěla bych se zeptat, jestli je lepší jako seminář dvouleté ZSV nebo dějepis? Děkuji za odpověď :))

  207. Ahoj, Ondro. Studuji 3. ročník gamnázia a přemýšlím o tom co dál dělat a právo mě dost zajímá – tedy ta trocha co bereme v ZSV (ikdyž je to fakt v kostce). Také mě dost zajímá politika…to jen tak na úvod…

    Dozvěděl jsem se zde plno užitečných informací, ovšem nikde stále nemůžu nalézt předměty, které se vyučují na MUNI. Tedy takhle: našel jsem jakýsi soupis, ale vůbec netuším, které budu potřebovat v daném studijním oboru (http://www.muni.cz/…/courses/209?…)

    Dále bych se zeptal, zda-li je dobrou volbou 5ti letý magisterský obor „Právo a věda“ a jaké se tam vyučují předměty (povinné a povinné volitelné). Jestli je to dobré pro uplatnění např. jako advokát, státní zástupce, firemní právník…

    Případně pokud netušíš, co jít studovat, kdybych se chtěl věnovat politice…může to znít docela směšně…Vím, že dost politiků jsou například právníci (JuDr.)…takže v tom mám trošku zmatek

    Předem moc děkuju za odpověď :).

  208. Ahoj, jak moc jsou požadované jazyky k přijetí na PF UK? A jaký se potom tam vyučujou?a jak moc? a jaký se z nich skládají zkoušky?

  209. Hele on není na Právnické fakultě UK den otevřených dveří?

  210. [237] Denis: – Denisi, nevím, co jsi to našel, správný soupis předmětů je tady: http://is.muni.cz/…lony_tisk.pl?…

    Je rozdělen podle semestrů, přičemž kódy předmětů začínající na písmena MP jsou povinné, ty, které začínají na MV jsou volitelné, tj. nemusíš je mít. Za celé studium ale musíš splnit myslím 6 volitelných předmětů (možná se to číslo změnilo).

    Jinak pětiletý magisterský obor „Právo a právní věda“ je dle mého názoru jediná možná volba, chceš-li dělat předměty jako je advokát, státní zástupce atd.

    Co jít studovat, aby jsi se mohl věnovat politice ti bohužel neporadím. Myslím, že jakýkoliv společensko-vědní obor je dobrý (právo, ekonomie, sociologie, politologie), ale to je můj laický názor.

    [238] Marie: – K přijetí myslím, že nebyly potřeba (nevím, jak je to teď, dělal jsem přijímačky přes sedmi lety). Co se vyučuje na Prf UK bohužel nevím, jsem v Brně.

    [239] Nini: – Tak to vůbec nevím. Co zkusit jejich web, nebo napsat na studijní oddělení Prf UK?

  211. [240] Ondřej Pohorský: Takže za celých 5 let studia ,podle posledního uvedeného počtu co znáš, bych musel mít hotových 6 MV. A je jedno ve kterém ročníku, semestru bych je zvolil? Jelikož jak vidím v přehledu předmětů jsou některé semestry volnější (o něco málo méně MP). Chápu to dobře?

  212. [241] Denis: – Je to přesně jak píšeš s tím, že předměty si můžeš dát i v jiných semestrech, než ve kterých jsou (ty nepovinné).

    Například pokud je MV202K Rétorika jako jeden z možných PVP (povinně volitelných předmětů) ve 2. semestru, můžeš si ji zapsat případně ve čtvrtém, šestém, osmém …

    Popsal jsem to srozumitelně?

  213. Ahoj, omlouvám se za to, že tu teď (možná nevhodně) budu narušovat tvůj brněnský monopol. Nemyslím to nijak zle.Po přečtení všech těch komentářů mi to nedalo. Ale jsem také prvním rokem na právech, ale v Olomouci. Pokud je tu tolik lidí, kteří se hlásí nebo by se chtěli hlásit na práva, stojí mi to za to. Zarazil mě totiž tvůj příspěvek, Olomouc určitě ne. Možná se Vám to bude zdát divné, ale Olomouc byla naopak můj sen. Není to tím, že jsem z Olomouce, naopak bydlím o 150 km mimo. Ale je to tím kouzlem, které Olomouc bezpochyby má, pokud je Brno osobní, Olomouc je rodina. S výukou jsem také zcela spokojena, a to zejména s praktickým přistupováním ke studiu, které je myslím důležité! Nebudu se tu dále široce rozepisovat, ani dělat univerzitě reklamu. Je to jen můj, zcela subjektivní názor. Vím, že se statistikami jako člověk nemůžu bojovat. Také se omlouvám autorovi těchto článků, ale prostě mi to nedalo. Mějte se a přeji hodně štěstí všem uchazečům..:)

  214. [243] Sarka: – Ahoj Šárko, komentář, který máš na mysli, v němž jsem psal o Olomouci takto negativně je z roku 2008. Tehdy olomoucká práva bojovala o akreditaci a nebylo jisté zda ji dostanou. V takovém případě jsem mohl těžko někomu v odpovědi doporučit, aby tam šel. Nyní už je to minulostí a situace je jiná.

    Co se týče oblibě měst, tak to je samozřejmě subjektivní. Jak u tebe, tak u mě 🙂

  215. Ahoj, jsem studentkou druhého ročníku anglického gymnázia v Olomouci ( vybrané předměty studované v AJ). Práva jsou mým velkým snem od malička 🙂 Baví mě ZSV a dějepis. Chtěla jsem se zeptat co bych měla udělat pro to aby má šance na příjetí MU byla vyšší. Myslíš , že už je na čase se začít připravovat a pokud ano tak z čeho? 🙂 Dále jsem se chtěla zeptat jestli se nějak zohledňuje to kde student studoval na střední škole..jestli je nějakou výhodou to , že student studuje anglické gymnázium ( předměty vyučované v AJ). A poslední otázka , „hledí se “ na vysvědčení ze střední školy ? Chci pro to začít už něco dělat , jelikož rok se s rokem sejde a já zjistím že jsem zaspala čas …:) jen nevím jak začít. Děkuji předem za odpověď …

  216. [245] Andrea: – Ahoj Andreo,

    už je to tady několikrát odpovězeno. Konkrétně na MUNI se dělají přijímací zkoušky z tzv. testů TSP (Testy Studijních Předpokladů) – viz dokument http://www.law.muni.cz/dokumenty/13421.

    Jediný způsob přípravy je tedy dělat si tyto testy z předchozích let (jsou dostupné věřejně) – http://www.muni.cz/admission/tsp…

    Podle výsledků TSP se určí kdo je přijat a kdo ne. Pouze podle TSP! Tzn. ne podle znalostí dějepisu, ne podle vysvědčení, ne podle toho, ze které jsi školy. TSP jsou defacto podobné testy jako IQ testy, tudíž jediné, co ti můžu doporučit je opravdu dělat si ty z předchozích let.

    Ale ve druháku na to máš podle mě ještě čas.

  217. Ahoj, vím že o tom tady byla už několikrát řeč, ale rád bych věděl víc něco o té náročnosti studia. Vím že je to asi jak pro koho. Jsem student 3. ročníku gymnázia a co se týče logických oborů (matika, fyzika, chemie) probíhá mé úspěšné studium už 3. rokem tak, že hodiny prochrápu, den před písemkou mi někdo vysvětlí o co jde a druhý den písemka suveréně za 1. Co se týče dejepisu, čj, zsv atd., tak to vypadá stejně-dečer před písemkou 2× prolistovat, spát a ráno za 1 😀 Myslím si že studenti práv jsou podobné případy. Jak to zvládáte a kolik toho průměrně u učení prosedíte přes semestr/přes zkouškový? Díky předem za odpověd Petr

  218. [247] Petr: – Ahoj Petře, buď rád, že ti to takhle na gymplu prochází.

    Bohužel to na právech takhle nepůjde, resp. párkrát náhodou, kdy se člověk naučí dvě otázky ze třiceti a vytáhne si u zkoušky jednu z nich. To se ale moc často nestává.

    Takže úplně bez snahy, jak si to představuješ, jen s přirozenou inteligencí to neustále vycházet nebude.

    Pravda je taková, že přes semestr nemusíš dělat skoro nic, pokud chceš studovat stylem nejmenšího odporu. Během zkouškového se to ale naučit budeš muset. Pokud opět budeš balancovat na spodní hraně snahy, vynecháš jakékoliv učebnice a jako zdroj pro učení použiješ vypracované otázky, které jsou rozsahem x-krát menší, tak se to u většiny předmětů budeš přesto učit několik dní … přes noc (jako je to v mnoha vtipech o studentech práv) to fakt nepůjde.

    Shrnu to, abych odpověděl na tvou otázku. Pokud na to plánuješ “kašlat“ jako dosud (což z tvého komentáře chápu) a studovat stylem, aby jsi procházel, tak přes semestr nemusíš dělat de facto nic a měsíc a půl zkouškového pro tebe bude pak hodně učení. Počítej ale se známkami někde pod průměrem.

  219. Děkuji moc za odpověď 😉 Jenom na upřesnění: nechtěl jsem tím říct, že na něco kašlu nebo že se vůbec neučím, nebo že jsem Einstein, který to nepotřebuje. Samozřejmě že se učím, ale myslím že mi zatím stačí docela málo a chtěl jsem vědět jak by to fungovalo dál. Zajímalo by mě ale ještě něco: je právo spíš ‚šprtací‘ obor, kde prostě když se to člověk nanadrtí, tak nemá šanci, nebo obor s velkým využitím logického myšlení, dedukce, schopnosti viděl problém z nadhledu atd.?

  220. [249] Petr: – Právo je rozhodně obor, kde je využití logického myšlení a nahlížení na problém v širších souvislostech zapotřebí.

    Asi jsi to ale myslel jaké je právo jako studijní obor, a ne obecně. Na vysoké škole budeš určitě taky oceněn, pokud budeš mít vlastnosti dobré dedukce a schopnost dívat se na problém z různých úhlů pohledu (čistě teoreticky by se tam sítem přijímacího řízení měli dostat jen takoví lidé). Toho ale využiješ nejvíce během semestru při práci v seminářích.

    Na zkoušky to s logikou stačit nebude a je to hodně učení. Přestože se nemusíš učit žádné paragrafy a text zákonů, tak toho zůstává opravdu hodně. Pro příklad, tady jsou nějaké vypracované materiály na zkoušky studenty práv z MUNI: http://emuni.cz/downloads.php?d=5

    Stáhni si například hned ty první, tj. vypracované otázky na Teorii práva. Jsou vypracované hodně stručně, v učebnici je toho mnohem víc. Tahle zkouška je v prvním ročníku a je tedy obtížnosti a množstvím informacím z těch jednoduchých. To co je ve vypracovaných otázkách bys musel určitě všechno umět, abys prošel, otázka je, zda by ti to stačilo na nějakou dobrou známku.

    V dalších ročnících jsou mnohem těžší předměty, kde i stručné vypracované otázky mají např. 150 stran Wordu desítkou písmem.

    Nechci tě ničím z toho strašit, jen ukázat, že naučit se tohle přes noc prostě nejde a logikou vymyslet taky nedá.

  221. Jéé ni nevíš jak jsi mi pomohl. Děkuji mnohokrát za odpovědi a za čas strávený u nich. Přesně tohle jsem chtěl vědět. Tak ještě jednou díky a hodně štěstí ve studiu. 😉 P.S. Fakt pěkné stránky 🙂

  222. Zdravím všechny. Jak je to s uplatněním a platovým ohodnocením po právech? Vím že se to tady už několikrát řešílo, ale přiznejme si-dnes je práce málo v každém oboru a po škole není nikdo hned špička v oboru, takže ty platy taky tak vypadaj. Z této diskuze mi vyplýva, že práva nejsou perspektivní obor. Když se ale podívám do novin na seriózní članky o VŠ, vidím opak. Mám celkem dilema. Jsem v 3. ročniku gymplu a připadají 2 typy škol, na kterých bych šel: 1)nějaká chemická (v matice, fyzice i chemii jsem celkem nadprůměr) 2)práva (logické myšlení mám, učit se není problém, přehled celkem taky mám, soc. vědy a dějepis mě baví). Předem mnohokrát děkuji za jakoukoliv odpověď, radu nebo i názor.

  223. [252] Martin: Ahoj Martine,

    chápu, že je těžké mít k této věci jasné stanovisko, když tady a v novinách čteš něco jiného.

    K tomu uplatnění a platům … výš se to fakt už řešilo, nevidím důvod přepisovat stejné komentáře znovu dokola. Navíc jak jsem psal, nic, co má souvislost s právem nedělám, takže moje odpovědi na otázky z praxe jsou jen hádáním. Snad odpoví někdo, kdo je v praxi.

    Od svých spolužáků, kteří právo dělají vím, že v Praze sehnat práci snad i jde, v Brně je to s uplatněním naprostá tragédie. Jak je to v krajích nevím.

    Další otázka je, jak to bude na trhu vypadat za šest, sedm let, kdy bys tu školu dokončil.

    Jak je to s chemií netuším už vůbec, takže srovnávat práva a nějakou další školu, resp. uplatnění po nich si nedovolím 🙂

  224. Njn jasný, ale stejně díky 😉 Slyšel jsem také o právech takovou jednu zprávu(nebo drb?): že prý je tam nejtěžší se dostat. Pak z těch co se tam dostanou to udělaj všeci, mnozí s tím že celých 5 let prochlastaj včetně zkouškových období. 😀 Nemaká se tam prý o moc víc než na gymplu (a já viděl na vlastní oči lidi co gympl prošli relativně slušně, a to jsem je za 3,5 roku neviděl ve škole nezhulené :D) Vím že doslova to brát nelze, ale ‚na každém šprochu pravdy trochu‘ žj :D. Jasné že je to tím, že se tam dostanou jen chytří lidi, takže jim asi stačí málo dělat a daj to. Ale fakt je to pro vás co na to maj a dostanou se tam taková flákačka? 😀

  225. Mnohokrát díky za článek. Jsem jeden z těch, co chtějí zkusit své štěstí na MU. Akorát mám šíleně stupidní dotaz. Mohu studovat 5 let Mgr. Práva pouze s maturitou z gymplu, nebo musím mít Bc. jěště před tím? Sám se za tento příspěvek velice stydím, ale pomohlo by mi to s podáním přihlášky. Děkuji D4rK

  226. Btw, pročetl jsem komentáře, je tam nastíněno těch 5 let, s maturitou, ale stále si nejsem jistý. Na stranu druhou nevěřím systémům e-přihlášek, které by mi měli výslovně zakázat Mgr. i když nemám Bc.

  227. Ahoj Ondřeji,

    předem děkuji za tyto diskuze, které tady vedeš. Jsou to jedny z mála zdrojů, jež člověku osvětlí, jak skutečně vypadá studium práv na MUNI. Mám dvě otázky. Letos dokončuji magisterský obor na VŠ a chci se pustit do dalšího studia. Setkáváš se na univerzitě se studenty, kteří začali studovat práva až po absolvování jiné VŠ?Znáš někoho, kdo zvládl studium práv na MUNI a paralelně měl poloviční pracovní úvazek? A.

  228. [258] Alžběta: – Díky Alžběto. Na fakultě jsou lidi, kteří měli něco vystudovaného. Já sám jsem jich potkal jen pár. Nevidím v tom problém, naopak výhodu pro tebe, že už víš, jak to na VŠ chodí.

    K druhé otázce: osobně neznám nikoho, kdo by dostudoval práva při práci. To pochopitelně neznamená, že by to nešlo 🙂

  229. Ehm… a co můj dotaz pls? 😀 Nebo je moc stupidní? 😀 😀

  230. [254] Martin: [260] Martin: – Promiň, Martine, tvůj dotaz mi nějak utekl.

    Na práva se určitě není lehké dostat, to ukazují už statistiky. Mě potom studium jako úplné flákání nepřišlo, ale je pravda, co jsem psal už výš, že přes semestr nemusíš dělat defacto nic, když se naučíš potom na zkouškové. Takhle možná vznikají tyhlety mýty.

  231. Ahoj Ondro, v prvé řadě velké dík za tento web. Jsem studentkou gymnázia a zanedlouho mě také čeká výběr VŠ. Zde jsem našla odpovědi na své otázky, které jsou tady již zodpovězeny. Jen by mě zajímalo jestli neznáš studenty z jiných právnických fakult. Dočetla jsem se, že narozdíl od brněnské fakulty, kde jsou přímacími testy TSP, tak na jiných fakultách se skládají testy dokonce ze ZSV apod. Kdy později již přijatí studenti nabízí všelijaké učebnice, knihy ZSV a jiné, ze kterých se připravovali na přijimací zkoušky. Zajímalo by mě jestli přijimací zkoušky na jiné fakulty vyžadují o tolik náročnější přípravu. Ty sám sis nepodával přihlášky na jiné fakulty? Další dotaz směřuje k jazykům. Čili jak to s nimi je na VŠ. Nyní se v nich celkem „plácám“ jako ryba na souši totiž. 😀 Klade se na ně důraz? Dále jsem se dočetla, že u přijimacího řízení se udělují další body za bonifikace, čili maturitní vysvědčení s vyznamenáním, jazykové zkoušky apod. Dokáží tyto bonifikace příliš rozhodnout přijetí na fakultu? Předem děkuji za odpověď.

  232. co je podle tebe lepsi – nosit si notebook do hodin nebo si delat klasicky poznamky do bloku? dik

  233. Ahoj, Ondro, chtěl bych Ti poděkovat za velmi zajímavý článek a pokud správně počítám, tak již máš studium práv za sebou. Velmi by mě zajímalo zpětný pohled na celková studia. Zda jsi spokojen nebo by jsi před těmi lety volil jinou školu. Take bych byl rád, kdyby jsi mi něco napsal o tvé zkušenosti s hledáním pracovního místa popřípadě o tvém aktuálním zaměstnání. Hodně se mluví o tom, že právníků je spousta a že ne všichni najdou uplatnění odpovídající statusu absolventa práv. V současnosti se připravuji na maturitu a rozjímám nad tím, co je nejlepší pro mou budoucnost. Studuji osmileté gymnázium a při volbě seminárních předmětu před dvěma lety jsem volil technické předměty (matematika, fyziky, deskriptiva), ovšem po čase jsem začal tíhnout k humanitním oborům, zejména oblasti Práva. Má jediná možná volba byla tedy jasná. Masarykova univerzita jediná při přijímacím řízení nedbá na znalosti v oblasti ZSV a tudíž je to má jediná přihláška na tento obor. Doufám, že mi to vyjde. Předem děkuji za tvou odpověď a ještě jednou děkuji za tento článek a následnou diskuzi.

  234. [265] Pavel: – Ahoj Pavle, vezmu to postupně. Správně bych už měl mít dostudováno, ale nemám, končím nyní v květnu. Pokud se mi státnice nepovedou, tak v září. Je to způsobeno prodloužením studia a přerušením, díky čemuž jsem se dostal z pěti let studia na takřka sedm. Mimoto na to má vliv, že nejsem nijak dobrý student, jak už jsem zmínil v průběhu tohoto vlákna.

    Ke zkušenosti s hledáním pracovního místa bohužel nemůžu moc napsat, žádné místo jsem nehledal a hledat ani neplánuji. Živím se jako grafik na volné noze a právo dělat nebudu. Právníků je každopádně spousta, poměrně zajímavý pohled dává k problematice shánění místa tento článek: http://nemecpetr.blog.respekt.ihned.cz/…atu-a-bohati

    Kdybych si mohl vybrat znovu, co studovat, nevím, jak bych volil. Práva jsou dobrá škola, ta v Brně a v Praze obzvlášť, je možné, že se mi budou ještě někdy v životě hodit. Navíc je to hezký obor, pokud tě baví a zajímá, proč to na tuto školu nezkusit.

  235. Ahoj Ondro, díky za tuto diskuzi! Můj názor na tuto celou věc je ten, že titul Mgr. práv už zdaleka není tak prestižní záležitostí, jak tomu kdysi bývalo. Přítel vystudoval PrF MU, dělal si při ní všemožné praxe a teď rok nemůže v Brně sehnat práci (v oblasti advok. koncipienta). Situace je výborně popsána v článku z Respektu, který jsi tu 22.4. zveřejnil. Myslím, že nejperspektivnější obor dnešní a budoucí doby na VŠ jsou IT. Hodně zdaru při státnicích!

  236. Ahoj Ondro,

    naposledy jsem tady byla cca před 4 lety. Když jsem končila gympl a při hledání informací o právech jsem našla tvoje stránky. Je zajímavý, že ses rozhodl vytvořit diskuzi o studiu práv, když jak sám tvrdíš, není to zrovna obor, který by tě naplňoval a živí tě něco úplně jiného. Každopádně je to dobře, protože máš správný odstup. Já šla na práva jako většina s vidinou velké kariéry a snahou změnit svět k lepšímu. Teď jsem ve třeťáku a chci je hlavně dostudovat!:D Ve druháku jsem měla dost velký vnitřní problém s lidmi na fakultě, protože povrchnost a „umělost“ je tady prostě víc doma než na jiných oborech. Dost jsem bojovala s tím, že ztratím 5 let života, abych se nakonec naučila mluvit v nesrozumitelných frázích a další 3 roky se po mně za minimální plat (né-li zadarmo) vozila poslední sekretářka. Každopádně krizi jsem prozatím zvládla a teď souhlasím, že práva jsou dobrá škola. Neumím matiku, IT a ani lékař ze mě nebude, takže bych neměnila. Jsem na UP v Olomouci. Vím moc dobře, jakou pověst má Olomouc oproti Praze a Brnu a nehodlám nikoho přesvědčovat, že časy se mění:) Jen jsem chtěla říct těm, kteří o právech uvažují, že by si měli rozmyslet, proč je chtějí studovat. Jestli pro vidinu dobrého společenského postavení a peněz, tak ať se připraví na pořádnou facku. Je potřeba mít rád právo samo o sobě a chtít do něj proniknout! Jinak se to studuje hodně obtížně:)

    Konec výlevu:) Velké díky za tenhle web a hodně štěstí s grafikou!

  237. [270] Ondřej Pohorský: – Ahoj Báro,

    podepsal bych se pod tvou větu, že uchazeči o studium práv by si měli dobře rozmyslet, proč právě tento obor chtějí studovat, přičemž vidina dobrého společenského postavení a peněz nebude to pravé … už z důvodů, že cesta k tomuto cíli bude velmi dlouhá a trnitá. Chce to i jinou motivaci.

    Ať se daří dál ve studiu a za další roky jsem zase přijď napsat, jak jsi dopadla 🙂

  238. Ahoj 🙂 Mám dotaz k přípravě na právnickou fakultu. Nedoporučil bys mi, prosím, nějaké knížky, které jsou dobré na přípravu ke zkouškám? Ze kterých ses například učil ty a tak podobně…Díky moc 🙂

  239. [271] Aneta: – Aneto, jak už bylo několikrát v této diskuzi uvedeno, doporučuji na práva v Brně dělat Testy studijních předpokladů (TSP) z minulých let. Podobná příprava ne přijímací testy bude vhodná i na jiných fakultách.

  240. Dobře, děkuju 🙂 Diskuzi jsem četla, ale nedočetla až do konce…:D

  241. Ahoj. V jednom tvém příspěvku jsem četla, že neplánuješ po získání titulu Mgr. usilovat o titul JUDr. Chtěla bych se zeptat proč? Máš pak v práci nějaká omezení nebo můžeš vykonávat stejné profese jako JUdr? Díky

  242. [274] Lenka: – Ahoj, co se týče právních profesí, tak mám dojem, že s Mgr. by jsi měla mít možnost vykonávat totéž jako s JUDr.

    Toho JUDr. nakonec nezavrhuji, je na to dost času (zbytek života), ale pro mou práci je to nyní skutečně jedno – už i pro to, že nedělám právo 🙂

  243. Ahoj, hlásím se na právnickou i lékařskou fakultu(právo, všeobecné lékařství) a tak bych se chtěla zeptat jestli se dostanu na obě fakulty je možné zvládat obojí studium? Nevím jak bych se pak měla rozhodnout, láká mě jak studování práva tak i doktořiny. Co je lepší studovat, medinu nebo práva? Co je lepší pak na uplatnění a jak studium je těžší, jak časově, tak i na učení.. Jak píšeš, že se dá udělat rozvrh, že budeš chodit dva, tři dny, tak mám kámošku, která studuje medicínu, tak takový rozvrh rozhodně nemá.. Tak možná ta medina, bude asi časově náročnější. Nikoho z práv neznám, tak pro to se ptám.. A ještě, nevím kolik VŠ bych mohla studovat? Prezenční, kombinované studium. Dík za odpověd.

  244. @ Petra: nemám osobní zkušenost, ale z doslechu vím, že je to překvapivě častá kombinace – studium práva i medicíny zároveň.

  245. [276] Petra: – Nedovolil bych si rozhodovat, zda je „pro tebe“ lepší studovat medicínu nebo práva, to si musíš rozhodnout sama.

    Obě školy jsou založeny na memorování, tzn. musíš toho dostat opravdu hodně do hlavy (na medicíně je toho víc než na právech). Jak ale píše Pavlína, jsou lidé, kteří to studují dohromady.

    Jak se tvoří rozvrh na medicíně nemám ponětí. Porovnávat uplatnění po škole si netroufám.

    Co se týče studia, myslím, že můžeš studovat kolik VŠ prezenčně či kombinovaně chceš. Jediný problém může nastat pokud „přestuduješ“ standardní dobu studia, potom už se za to musí platit, doporučuji si to dohledat.

  246. Ahoj, děkuji za zajímavý web. Uvažuji o studiu práv, jen jsem v trochu jiné situaci než většina diskutujících a chtěla bych proto znát i názor „z druhé strany“. Už mám svoje „odstudováno“, v roce 2010 jsem složila SZZ technicky zaměřeného oboru, získala titul Ing. a po celé této studijní anabázi jsem si řekla „nikdy víc“. Už dva roky jsem v pracovním procesu a přesně podle rčení „nikdy neříkej nikdy“ uvažuji o dalším studiu a vybrala jsem si práva. Nemám ambice být právníkem, ale s ohelem na skutečnost, že se s tímto oborem více či méně setkávám každý den v práci, chtěla bych získat všeobecné právní vzdělání, mít trochu (víc) přehled. Proto bych chtěla zkusit vystudovat bakalářský obor „Právo v podnikání“ v kombinované formě na jedné ze soukromých VŠ (VŠ aplikovaného práva anebo UJAK). Dají se práva studovat dálkově při práci? A jaká je pověst těchto vysokých škol? Díky

  247. [278] Ondřej Pohorský: Ondřej Pohorský: Ahoj, zajímavé stránky, ale jak to tak pročítám, většína tvých odpovědí se odvíjí od toho, že tě práva moc nebaví. 😀 Studuji 3. rokem v Praze a konkrétně s výrokem že práva jsou o memorování nemohu souhlasit. Na KAŽDÉ vysoké škole se musíš ‚našprtat‘ nějakou teorii. Nevím jak u vás, ale u nás při zkouškách nechtějí jen odvykládat našprtaný text. Musíme dokazovat, že to chápeme, víme proč to tak je a co z toho plyne.

    Zastávám názor že v podstatě jsou si veškeré VŠ dost podobné-nejde o to být šprt a biflovat, ale o to umět vidět věci z nadhledu a pochopit je. Ale je to jen můj osobní názor 😉

  248. [279] Katka: – Katko, se studiem bakalářského dálkového studia při práci nemám osobní zkušenosti, takže ti bohužel moc neporadím. Padal zde několikrát dotaz, zda lze studovat práva prezenčně při práci. To si myslím, že je poměrně náročné, ne-li nemožné. Naopak variantu dálkového bakalářského studia bych se při práci vůbec nebál, při troše úsilí to dle mého názoru nebude problém. U pověsti těchto oborů bych se řídil pověstí dané fakulty obecně.

    [280] Ondra K.: – Ondro, myslím, že přesně to co píšeš, jsem napsal už v samotném článku. Kromě diskuze doporučuji přečíst i ten (přestože je psán lehce ironickou formou, tak v něm uvádím skoro stejnými slovy to co mi rozporuješ).

    K memorování – když vidím kamarády z jiných škol, domnívám se, že práva jsou přeci jen více o memorování než např. technické obory. Tam skutečně do jisté míry stačí porozumnění.

    Tedy s tím, že je množství látky, které je na různých VŠ potřeba si „našprtat“ stejné nesouhlasím. Na druhou stranu netvrdím, že stojí práva na vrcholu „memorovacího žebříčku“. Medicína je pořád o pár levelů jinde.

  249. Ahoj, potřebovala bych radu :)… dostala jsem se jak na práva na Masarykovu univerzitu, tak na VŠE – fakultu Národohospodářskou. Samozřejmě vím jakou mají práva prestiž, ale i přesto jsem na vážkách a uvažuji i o VŠE, protože mě hodně láka Praha jakožto město, ale zase sem na Národohosp. fakultu slyšela jak hodně pozitivní, tak bohužel i nějaké negativní ohlasy. Hodně lidí mě cpe do práv (na což samozřejmě ohledy moc neberu), ale já se prostě obávám že práva a tenhle typ učení nebude pro mě (i přesto, že na základce byly práva mým snem, ale to sem nevěděla co to obnáší a vlastně ani teď uplne přesně nevím 🙂 )… I když vlastně ani já sama přesně nevím, co by mě více bavilo, ale spíše věřím VŠE… Samozřejmě slýchám, že s ekonomama by se dal dláždit chodník, jak jich je hodně, proto mě na druhou stranu lákají práva, protože tam je podle mě možnost získání dobré pracovní pozice a vysokého platového ohodnocení více nadějná než po Národohospodářské, co myslíš? 🙂

  250. [282] Tereza: – Ahoj Terezo, jak jsem psal výše,… protože nedělám právo po škole, tak bohužel netuším. Pokud ale už teď víš, že by styl učení, který funguje na právech, pro tebe nebyl, tak to ještě pořádně zvaž.

    Jediné dobré doporučení je studovat školu, která tě bude bavit více, protože přeci jen těch pět let není až tak krátkých.

  251. Ahoj, také studuji na PF v Olomouci a mám srovnání s jinými fakultami. Kritizuji: – vyučující, jež nejsou schopni předat látku. jejich výklad je nakvalitní, špatný, neunesou jiný názor, neumí vést studenta, vyčítají mu, když něčemu nerozumí místo aby vysvětlili – testy, které jsou jako loterie, protože výrazně přesahují obsah seminářů, bazíruje se na nesmyslech. šprtání se doslova nepochopitelných definic slovo od slova. abych to shrla: učíte se jako hrom, biflujete se technicky věci, kterým nemusíte zcela rozumět (jste-li šprti, super, máteli -li schopnost vybírat s textu důležité, pak máte smůlu), jen kvůli titulu. Není zde lidský přístup a povinností školy je vyhazovat od státnic, protože si chce udělat lepší jméno… Takhle to ale není, Univerzito… Kvalita se pozná v praxi a při nekvalitní výuce si jméno nezlepšíte. Doporučuji pro ty, co mají v rodině právníky 🙂 a ti jim dovysvětlí princip…

  252. jinak neberte to jako pomluvu, ale můj osobní názor. je třeba dřít, i když vás k tomu nikdo nepřinutí, ne vyučující, ne kamarádi (ty kamarády bych dala do uvozovek). musíte mít hodně islnou a pevnou vůli a jestli si myslíte, že ji máte, tak věřte tomu, že nemáte nic 😀 jak říkám, doporučuji upol hlavně lidem z 6 nebo 8 letých gymnázií, kteří se dokážou šprtit… slovo od slova… ostatním tuto školu nedoporučuji, není to o tom, co je podstatné a co musíte vědět, ale o biflingu… není to vůbec o vašem IˇQ, to totiž za biflingu nestojí…

  253. [286] Hrozna: Hrozna: Ježííš nestraš 😀 Tento rok budu maturovat a poté chci jít na práva. Myslím že mám dobrou pamět, ale ještě lepší logiku, problémy tymu matika fyzika mi problém nedělaly. Měl jsem možnost se bavit s 3 právníky (notář, soudce, advokát). Ti přiznali že nějaký základ je potřeba našprtat, ale v praxi jsou práva o logice, ne o tom kdo umí líp zákoník z paměti. Škola jako taková to je prý ‚lehká‘, rozuměj kdo se dostane, ten taky vystuduje, pokud nezačne fetovat nebo na to vyloženě srát 😀 V hledání práce musí mít člověk trochu štěstí, to ale dnes v úplně každém oboru. Pokud ale na škole něco človek POCHOPIL a nejenom našprtal, má vystaráno do důchodu. Doufám tedy, že je to pravda 😀 Mám ale jinou otázku 😀 Nevíte někdo jak je to s uplatněním v cizině? A také jsem slyšel, že hlavně cesta dobrého obchodního právníka je zlatý důl.

  254. Ahoj, i když to je trochu „mimo mísu“, ráda bych se zeptala na podrobnější informace o studiu. Nastupuji na práva a po přečtení tvého článku zjišťuji, že studium práv je pro mě španělská vesnice. Tak jestli máš nějaké rady, či tipy, sem s nimi. Předem děkuji za odpověď. Barča =))

  255. Ahoj, mám zájem studovat na právnické fakultě v Brně. Už delší dobu se připravuji na TSP formou testů,z let minulých,které jsou k dispozici na stránkách MUNI. Rozhodně si nemyslím,že by mi mohlo „bezhlavé“ procházení testů zajistit úspěšné složení zkoušky TSP, ale moje percentilové umístnění se pohybuje mezi 80-90 (čerpám ze statistik,jednotlivých variant testů), což si myslím není úplně špatné. Ale nutno podotknout, je to v pohodlí domova. V mém úmyslu je, zapsat se do přípravného kurzu TSP a příští rok na jaře zkusit štěstí. Mám vesměs technické vzdělání, Český jazyk mi nedělá větší problémy,ale dějepis a angličtina boužel nebyly stěžejní předměty na škole, kterou jsem absolvoval. Moje otázka vede k úvaze,zda-li mám šanci se na této fakultě uplatnit, i přes vše vyjmenované. Předem díky za odpověď, Tvoje(Vaše) příspěvky jsou velice motivující. Kevin.

  256. [288] Barbara: – To je hodně rozmlžená otázka, chtělo by to nějak konkretizovat. [289] Kevin: – Rozhodně, na fakultě se má dle mého šanci uplatit kdokoliv, kdo ji chce studovat, bez ohledu na to, zda je spíše technik nebo ne. Důležité je chtít.

  257. Ahoj, letos budu maturovat (taky hrůza, nikdo nic neví :D) a rozhoduji se mezi ekonomií v Praze na VŠE a právy – zkusil bych jak MUNI, tak UK. Už teď se však musím na něco víc zaměřit (rozvrh mi nedovolí chodit na společenské vědy a matematiku zároveň) a já se pořád nemůžu k ničemu naklonit. Chci se zeptat – jaký je Tvůj názor na uplatnění právníků v dnešní době obecně, případně, pokud můžeš porovnat, vzhledem k ekonomům? Moc díky.

  258. Ještě dopíšu jeden dotaz. Pokud to správně chápu, je to tak, že abych po případném vystudování práv mohl dělat advokáta, musím složit advokátní zkoušku, k čemuž je potřeba být 3 roky advokátním koncipientem. Pro vykonávání povolání soudce je něco podobného. To tedy všichni vystudovaní právníci musí 3 roky po studiích „živořit“, aby potom mohli dělat jedno z těchto povolání? Co když budu chtít dělat právníka v nějaké firmě – vezme mě, když nebudu mít advokátní zkoušku? (budu moci i tak firmu zastupovat před soudem??) Díky.

  259. [290] Ondřej Pohorský: Ondřej: Díky za odpověď Ondřeji. [292] tomm: tomm: Já myslím,že maturity budou „střízlivější“,než tento rok. Rozhodně bych se nastávajících maturit nebál. To, co nám připravili tento rok, nebudou chtít určitě opakovat.

  260. Ahoj Ondro, diky za bezva clanek a podnetnou diskuzi. Rada bych se vsak dotazala ostatnich 🙂 ja uz jednu skolu mam (FSS Brno) nyni jsem se ale dostala na Prava do OLomouce (prava jsou ma srdcova zalezitost), chtela bych poprosila o pomoc Olomoucke studenty. Mam rodinu a dite,takze si zadam o individual (na studijnim mi pani rekla, ze nebude problem). Ale tim, ze ve skole moc nebudu, potrebuju materialy pro sve samostudium, takže bych tímto studující olomoucaky chtěla poprosit o informace, materiály, no zkrátka o všechno co je při studiu práv v Olomouci třeba.Za jakékoli zaslane info budu moc vdecna, diky! prf.olomouc@seznam.cz

  261. Ahoj, ta otázka tu asi už někde byla, ale chtěl bych se zeptat jak se dá/nedá kombinovat prezenční studium dvou oborů najednou? Jakou musím mít účast na přednáškách a cvičeních? Díky

  262. Ahoj, jmenuji se Kuba a moc rád bych Ti pověděl pár vět a zároveň bych se taky chtěl informovat o studiu jako takovém. Už v dětství mne bralo právo a chtěl jsem být právníkem, ale postupem času, když přišla 8. a 9. třída na ZŠ, začalo se probírat lidské tělo, máma ve zdravotnictví, já nevěděl kam jít řekl jsem si, že by zdravotní škola byla dobrou volbou. V současné době jsem ve třetím ročníku a už tedy mám do konce „jen“ dva roky. Moc rád bych se k právu „vrátil“ a opravdu jej začal poctivě studovat. Zjistil jsem, že zdravotnictví pro mne je, ale ne jako životní profese. Rád bych zde působil, třeba jako právník v oblasti zdravotnictví atd., ale jako doktor vůbec. Nevím … Proto se Tě chci zeptat na konkrétní otázky. Například, zda mám šanci se dostat na Práva ? (žiji v Praze, takže UK je pro mne jasná volba.), Potom jaký předměty jsou „profilový“ a měl bych je ovládat, abych netápal, který jsou pro Právo nejlepší, jestli mi rozumíš, jak to myslím Potom jakou formou probíhají zkoušky. Četl jsem SCIO a OSP asi a ZSV A poslední, zda mám navštěvovat nějaké speciální kurzy nebo by jsi mi doporučil nějakou literaturu. Jsem ochoten pro to udělat cokoliv. Byl bych moc rád, kdyby jsi mi odpověděl a nebo třeba i poslal email 😉 Díky moc s pozdravem hezkého dne Kuba N.

  263. Ahoj, plánuju studovat práva na Masárně, ale vzhledem k všeobecně obtížné situaci na pracovním trhu bych chtěl zkusit 2 výšky najednou, čili si přidal nějakou ekonomii. Na gymplu mě baví spol. vědy, s matikou nemám nejmenší problém. Slyšel jsem, že se to tak docela dělá a uplatnitelnost absolventa se po dostudování zvýší. Máš s tím nějaké zkušenosti, známe, slyšel si o tom něco? A co se tak studovává? Jak jsem se díval, tak by se k tomu asi hodil obor Finance a právo z Ekonomicko-správní fakulty. Za odpovědět předem díky Honza 🙂

  264. [299] Honza J.: – Ahoj, s uplatnitelností dvou škol bohužel nemám zkušenosti. Osobně jsem dvě školy nevystudoval a ve svém okolí ani nemám nikoho, kdo by vystudoval práva a k nim další školu. Podle logiky věci bys ale větší šanci na uplatnění se dvěmi školami určitě měl mít. Nejčastěji se k právům studuje právě ekonomka, jak jsi napsal. Více jsem k tomuto tématu napsal mimo jiné v článku https://www.poho.cz/jak-se-dostat-na-prava-a-dalsi-otazky/

  265. Ahoj Ondro, Prečítala som si niektoré tvoje komenty a zaujímama ma tvoj názor…..Mám 32 rokov a som zamestnaná v bankovom sektore….už veľmi dlhú dobu ma láka štúdium práva – samozrejme vzhľadom na prácu externe….Myslíš, že má zmysel študovať ešte právo v mojom veku, keďže právnickú kariéru si už možno veľmi nerozbehnem alebo mám radšej riešiť iné zameranie? Ďakujem za tvoj názor…

  266. [301] Sára: – Ahoj Sáro, tak předem by jsi si měla ujasnit, zda by jsi chtěla studovat práva kvůli: – kariéře v právu – nebo jako zlepšení kvalifikace v tom co děláš teď – nebo pro „radost“ Jak píšu v dalším článku „Jak se dostat na práva a další otázky“:https://www.poho.cz/jak-se-dostat-na-prava-a-dalsi-otazky/ tak dělat práva při práci je poměrně náročné, to by chtělo také zvážit, zda ti to časové možnosti umožňují.

  267. Ahoj, zaujaly mě práva v Brně z důvodu, že je tam navazující magisterské studium. Absolvoval jsem Bc. na VŠE Podnikání a právo, takže mám, myslím si, určité základní znalosti práva. Zvažuju právě zkusit se přihlásit v Brně rovnou na magistra na právnickou fakultu. Máš, prosím Tě, s někým takovým zkušenosti, kdo šel na práva ze školy jiného zaměření rovnou na magistra. Chytl se?? Díky za odpověď, F

  268. [303] Filip: – Ahoj Filipe, jak se dívám na web Právnické fakulty v Brně, tak tam vidím navazujícího magistra pouze v podobě „Veřejná správa“, což rozhodně nelze srovnávat s pětiletým magisterským oborem „Právo a právní věda“. S nikým kdo studoval tento obor se bohužel neznám, takže bližší informace nemůžu poskytnout. Být tebou zjistil bych si, zda lze s tímto oborem dělat to, co plánuješ, protože množina možného uplatnění tam bude zcela jiná než u klasického prezenčníno magistra z Práva a právní vědy.

  269. [301] Sára: Ahoj Sáro, studoval jsem práva při práci a začínal v 33 letech. Navíc jsem dojížděl z Prahy do Plzně, což časovou náročnost dost zvyšovalo. Jde to, ale je to hodně náročné na čas, běžně jsem to dělal tak, že jsem jel do školy, po škole do práce a nadělával čas ve škole do noci a zbytek ve dnech, kdy škola nebyla nebo o víkendu. Když jsem šel studovat, nějaký zvláštní přínos jsem neplánoval a přece teď nastupuju na místo in-house právníka, takže.. nikdy není pozdě.

  270. Ahoj, velmi mě zaujal tento článek. Díky za něj!:) Sama se chci věnovat studiu práv a proto by mě zajímalo kolik času jsi strávil přípravou na zkoušky, od jakého ročníku jsi se začal připravovat apod. Děkuji za odpověď

  271. Ahoj, zajímalo by mě jak je to s získáním diplomu práv v ČR a uplatnění v zahraničí. Víš o tom něco? Hrozně mě láká studovat právo, ale také odstěhovat se po dostudování do zahraničí. Pokud vystuduji práva zde jak je to s uplatněním v zahraničí? Dělají se tam nějaké kontrolní zkoušky nebo tak něco? Děkuju za radu 🙂

  272. [308] Sima: – Ahoj, velmi dobrá otázka, bohužel v této oblasti vůbec netuším. Ani mě nenapadá, kde by jsi se mohla zeptat. Snad zkusit nějakou ze studentských organizací, které se sdružují na právech … tj. např. ELSA.

  273. Ahoj, zajímalo by mě jakým stylem probíhá výuka na právnické fakultě. Jakým způsobem se probírá každé odvětví práva např. v občanském právu, zda se projde každý paragraf a uvedou se praktické příklady z reálného života, kolik materiálů je určeno k samostudiu, atd. Vím, že se ptám asi moc obecně, ale rád bych si udělal aspoň nějakou představu. Děkuji za odpověď

  274. Ahoj, omlouvám se, jestli už se někdo ptal, ale vážně se mi nechce číst přes 300 komentářů :D. Chci se zeptat, z čeho musím maturovat, abych mohla studovat práva a jestli je vážně tolik těžké se do Brna dostat. Vím, že je to asi trochu blbě položená otázka, ale doufám, že mi na ni nějak zkusíš odpovědět. Každopádně dík alespoň za článek, který mi mimochodem dost pomohl s rozhodováním, protože ten mýtus o memorování jsem znala jako realitu a trochu mě od práv odrazoval, ale stejně je asi zkusím. Jo a ještě se chci zeptat, jestli se v momentální situaci dá sehnat slušné místo právníka, nebo není tolik prac. míst. Dík Peťa 🙂

  275. Ahoj,jaká je dobrá škola na práva?Dělají se přijímačky? Děkuji

  276. [Peťa] Momentálně jsem ve 2. ročníku na právech v Brně a vidím to zhruba takhle: Z čeho budeš maturovat je čistě na tobě, pro budoucí studium je to úplně jedno, pro přijímačky taky. Jestli se chceš dostat do Brna tak doporučuji online přípravné kurzy z http://www.aleph.cz, a jednodenní akci TSP nanečisto (taky od Alephu), která bývá týden před ostrými přijímačkami. Ohledně absolventů a pracovních míst to vidím takhle, že samotná škola nestačí, a že je dobré (dneska už v podstatě nutné) zkoušet sbírat nějaké zkušenosti během studia, pracovat v advokátních kancelářích, na soudě, zastupitelství atd. Jakási brigáda v oboru. Ve škole se moc času nestráví, takže se jde poměrně dobře (když budeš chtít) věnovat těmhle „brigádám“. Snad to aspoň trochu pomohlo 🙂

  277. ahoj,ráda bych se tě zaptala na toto: na právech na masarykově univerzitě je studium rozděleno na bakalářské,magisterské a magisterské navazující,a na doktorské studium se dostanu až po absolvování magisterského.Mám v tom zmatek,myslela sem si, že lze studovat pětileté studium rovnou.Jaký je teda rozdíl mezi tím. Děkuju za odpověd

  278. [317] marci: – Ahoj Marci, máš v tom trošku guláš, takže to uvedu na pravou míru. Na Masarykově univerzitě je studium oboru Právo a právní věda pouze magisterské. Bakalářské obory tam jsou také, ale nikoliv z Práva a právní vědy, ale pouze z některých oblastí práva (třeba podnikového) a slouží proto nikoliv k vykonávání právní praxe, ale jako doplněk k jiným zaměstnáním. Jediná varianta je tedy magisterské pětileté studium. Není tam ani navazující magisterské studium (nemůžeš vystudovat bakaláře a pak jít na dva roky na magistra, musela by jsi jít na magistra opět znovu na celých pět let). Doktorské studium, na které se ptáš si můžeš vybrat po vystudování magisterského programu.

  279. Ahoj, máš moc pěkné stránky 😉 Tento rok maturuju a měl bych dotaz: dá se studium práva (myšleno 5 letý magisterský obor) nějak ‚inteligentně‘ zkombinovat s ekonomíí? Vím, že jdou studovat 2 vysoké najednou, ale to mi přijde moc hard. A když jsem se díval do nabídky povině politelných předmětů, tak jsem tam moc ekonomie nenašel. Zjednodušeně řečeno: ptám se, jestli to jde nějak udělat, že bych studoval naplno práva a k tomu tak napůl ekonomii. Třeba navštěvoval některé přednášky na ekonomicko správní fakultě. Díky Martin

  280. Zdravím a děkuji za skvělý web, pro případné zájemce o studium PrF je to velmi cenná studnice informací. Mám dotaz ohledně časové náročnosti a to spíše na někoho ze současných prváků či druháků. Dají se povinné semináře nacpat již v prvních ročnících studia do jednoho dne? Ondra na to v komentářích již určitě odpovídal, ale jde mi spíše o současný stav, přeci jen už je to absolvent (k čemuž mu gratuluji .-)). A ještě jeden navazující – je velký handicap na přednášky nechodit? Za případné odpovědi moc děkuji 🙂

  281. Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli se dá dostat na práva i s průměrnými známkami na střední škole. Teď jsem ve čtvrťáku na obchodní akademii a rozhodla jsem se jít na práva(dlouho jsem ani pořádně nevěděla kam půjdu),ale máme jednu hodinu týdně právo a mě zaujalo, ale jak říkám, nemám zrovna moc dobré známky, tak bych chtěla vědět, jestli se dá od poloviny čtvrťáku připravit na přijímačky nebo jestli už je pozdě. Na webových stránkách MU jsem našla Testy studijních předpokladů minulých let,tak už jsem nějaké zkusila, ale nevím jestli tohle stačí na přípravu. Děkuju Kačka

  282. [322] Kačka: – Ahoj, jak už jsem párkrát psal, tak na známkách nezáleží při přijímačkách např. do Brna vůbec. Jde pouze o výsledky TSP testů. Nejlepší, co tedy můžeš udělat, je připravovat se na ně. Řešením těch z minulých let. Pokud ti to nepůjde, existují nějaké kurzy i knížky. Kurzy budou už asi plné, ale podle mě se přeceňují.

  283. Ahoj, jsem sice teprve v prváku, ale už nějakou dobu mám představu, že bych chtěla studovat práva. Také jsem přemýšlela co přesně by mě zajímalo a asi bych chtěla být notářka. Jen sem se tě chtěla zeptat co pro to musím vystudovat přesně a jestli mě notářství dokáže uživit. Děkuju 🙂

  284. [324] Terka: – Ahoj Terko, aby jsi byla notářkou, musíš vystudovat právnickou fakultu a následně pracovat u nějakého notáře. Ten si tě „vychová“ a až odejde z praxe, můžeš dělat notáře místo něj. To je tedy teorie, v praxi je poměrně těžké dostat se k práci notáře, protože je jich zákonem omezený počet, často se tedy notáři stávají synové/dcery notářů apod. Ale neházej flintu do žita, třeba to vyjde, o to spíš, když už máš v tomto věku jasný cíl.

  285. Jenom bych podotkl, že šalině Škoda 13T se přezdívá „Porche“ =)

  286. super článek 🙂 vzhledem k době, která uplynula od jeho napsání, už jsi asi mgr. že? 🙂

  287. a na jakou dráhu ses vydal, smím-li se zeptat? Advokát? a ještě – JUDr. stále neplánuješ nebo jsi změnil názor?

  288. Ahoj, taky uvažuju o právnické fakultě, ale nevím, kterou si vybrat. Ještě pořád má Olomouc tak hroznou pověst?

  289. tak Plzeň už se snad ani nepočítá 😀 😀 😀 ovšem je mi líto studentů, kteří tam studovali poctivě, protože se na ně teď stejně všichni dívají skrz prsty…

  290. Studuji v Olomouci v novém studijním programu, je to celkem maso, vyhazuje se jako na běžícím páse. Pár kamarádů přestoupilo do Brna, protože to nedávali a říkají to samé – V Brně mají lidštější přístup, je tam jistota, že pokud se na zkoušku pořádně naučíš, tak ji uděláš. V Olomouci je to stále trochu loterie, protože požadují znalosti, které třeba ani nejsou odpřednášené. Nicméně musím podotknout, že Olomouc ušla dlouhou cestu od krize v roce 2001 a kvalitativně se všechny tři fakulty velmi vyrovnaly (na úkor Plzně).

  291. Ahoj, dostala jsem se na práva na MU, mám z toho radost, ale trošku se děsím výběru předmětů. Nemáš nějakou radu či typ, jaké předměty a u koho si zapsat do prváku? Jaké jsou dobré a jaké nikoliv? Díky moc, K.

  292. [335] KarolínaR: – Ahoj Karolíno, předem gratuluji k přijetí na MU. Výběrem předmětů se netřeba stresovat, obzvlášť ne v prváku. Rozjede se to na plné obrátky až o pár semestrů dál. Myslím, že skoro nejde udělat ve výběru chyba v prvním semestru. Pokud bude někdo o něco přísnější, tak se ti to naopak podle mě vrátí v dobrém. Nevím ani, jak se od mého studia proměnil učitelský sbor, takže bych se spíš zeptal v ISu v diskuzích, kde odpovídají o rok starší studenti. Hodně štěstí.

  293. Ahoj, hneď na začiatok sa chcem ospravedlniť, ak položím otázku, ktorá tu už odznela, pretože som nečítala všetky komentáre. 🙂 Idem teraz do tretieho ročníka na gympli a po skončení chcem určite študovať na MUNI. Chcem sa spýtať či sú na MUNI umožnené Slovákom skúšky po slovensky, alebo budem musieť odpovedať v češtine. Taktiež, dĺžka štúdia je 5 rokov a po skončení máš titul Mgr. alebo JUDr.? A posledná otázka – je na MUNI právo rozdelené na niekoľko odborov (napr. obchodné právo, trestné právo, atď.) alebo je len jeden odbor, ktorý obsahuje všetky tieto odbory? Ďakujem za odpoveď. 🙂

  294. Já tenhle článek četla někdy v šestnácti, když jsem v druháku na gymplu byla namotivovaná, že musím, prostě musím jít na práva \a být jako Elle Woodsová? haha jenom si dělám srandu:-)..\ a vím, jak mě celý článěk a i celá diskuze namotivovala ještě o něco více… A teď mám po prváku na pražských právech. 🙂 Co jsem tak slyšela jen je že Vy v Brně se nemusíte memorovat nutně tolik jako je to požadováno u nás a je u Vás kladen právě spíše důraz na pochopení niancí \čímž neříkám ani že se nemusíte učit a ani že u nás je kladen důraz jen na zbesilý šprting 😀 \ … Co se týče Karlovky je to výborná škola, ale asi lehce zkostnatělá a některé věci fungují ještě doopravdy jako za Karla :-))) … 😀

  295. Ahoj, dostala jsem se na práva do Brna. Je to obor, který mě vždy lákal, jen jsem neměla moc štěstí na přijímačkách… Teď je mi 28 a teprve začínám.. říkám si…jestli už není pozdě?.. díky za jakýkoliv názor

  296. Dobrý den, nepřečetla jsem si sice všechny komentáře, takže nevím zda už se náhodou někdo neptal… Můj dotaz se týká spíše střední škole, nebo ještě lépe státní střední škole se zaměřením na právo. Zatím marně pátrám na internetu a nemůžu žádnou takovou najít. Na jakou střední školu jste chodil vy?? já studuji všeobecné gymnázium navíc s přírodovědným zaměřením a mám pocit, že mě na právní školu vůbec nepřipraví (pouze můj pocit).

  297. [342] Nevenka: – Dobrý den, podle mě je naopak všeobecné gymnázium to úplně nejlepší, co vás mohlo potkat. Sám jsem na něj chodil. Střední školy se zaměřením na právo by vás možná naučily něco málo o právu, ale to na přijímačky stejně nepotřebujete a právo se chcete stejně učit až na VŠ, proto se na něj hlásíte, ne? Přehled ze všech oborů, který vám dá gymnázium je podle mě zdaleka nejlepší.

  298. Porsche sice nevyrábí tramvaje, ale dělá jejich design a pak to konstruuje Škoda.

  299. Ahoj, nečetl jsem všechny příspěvky takže je dost možné,že to tady už zaznělo.Zajímá mě kvalita výuky na fpr v Plzni.Nedávno dostalo magisterské studium akreditaci tak je to pro mě celkem aktuální téma.Pochopil jsem, že Brno a Praha jsou na jiném lvlu co se náročnosti a prestižnosti týče,ale chtěl bych znát tvůj nebo i ostatních názor na práva v Plzni. Nechci řešit to, že se tady dal koupit titul atd atd.. myslím si, že v dnešní době to funguje téměř na všech fakultách jenom tady to jelo asi ve větším měřítku..zajímá mě rozdíl kvality,a jak moc je Mgr. z UK nebo Brna zvýhodněn před absolventem z Plzně. Myslím,že někde na začátku zazněla informace týkající se uplatnění tohoto oboru. Můj názor je ten, že je velmi těžké se po úspěšném zakončení studia uplatnit na trhu práce v této sféře.Informace jsem dostal od mého známého, který je momentálně advokát. Řekl mi, že není problém dostudovat těch pět let, ale že problém nastává po ukončení studia, kde když se chcete živit tím co jste studovali musíte dělat 3 roky koncipienta, myslím téměř na všechny funkce(notář,exekutor,advokát…)Prý advokáti pod sebe koncipienty nechtějí z těchto důvodů: 1)veškerou práci po vás musí zkontrolovat(tím pádem tam moc prospěšní nejste) 2)velmi často se stává že advokát vychová nějakého koncipienta připraví ho na adv.zkoušky a ten koncipient mu po těch třech letech a úspěšném složení advokátních zkoušek přebere klientelu. 3)když už seženete místo koncipienta je dost možné, že za celé tři roky vás nic nenaučí(př. celé tři roky děláte platební příkazy) tím pádem pak zkoušku neuděláte a je to k ničemu. Nemluvím o tom, že po dobu těch tří let(když budete mít oproti jiným to štěstí a seženete místo koncipienta) dostáváte minimální plat až na Prahu, kde můžete mít nástupní plat klidně 20 tisíc, ale strhnou vás z kůže. Další věc je, že pozice notář je dá se říct dědičná, exekutora normálně dělat taky nebudete,soudců je všude taky dost takže v úvahu připadá například advokát. Proč to celé píšu? Jenom jsem tyto informace chtěl předat dál, a otevřít budoucím zájemcům o studium oči a zrušit představu toho,že stačí udělat školu a budete se mít jako prase v žitě,něco podobného vidím u lidí, kteří si myslí,že po vystudovaní ekonomky jsou úspěšní manažeři,bohužel to takhle nefunguje. Jestliže nemáte dobré kontakty nebo rodinu plnou právníků bude to pro každého velmi těžké se v tomto oboru prosadit a živit se tím. Zajímá mě jak moc se tento názor rozchází s realitou? Děkuji za odpověď..:)

  300. Ahoj, jsem teprve ve druhém ročníku gymnázia v Praze, ale už teď mě dost často napadají otázky ohledně vysoké školy, mého budoucího povolání, výplaty a životního standardu. Když se řekne „právník“, představím si pána v obleku, s kufříkem, lejstry s hromadou textu.. ale taky peníze. Ne nějakou ohromnou sumu, ale vidím někoho kdo zabezečí svojí rodinu, kdo si aspoň jednou za rok dopřeje dovolenou a kdo si to Porsche TŘEBA JEDNOU koupí, nebo alespoň má o trochu větší šanci než většina ostatních. Jenže, je má vidina správná? Nebo mi moje představy zkreslila Pravá blondýnka a spousta seriálů z právnického prostředí? Teď už máš práva vystudovaná a i když už se v nich nepohybuješ, jak je to s tvými bývalými spolužáky? Měli problém sehnat práci? Je jejich plat menší než by po tak náročném studiu měl být? Snad chápeš kam těmito otázkami směřuju 🙂

  301. Já chci letos nastoupit taky na vejšku, vybral jsem si Cevro Institut (Právo v obch.vztazích), doufám, že udělám přijímačky….a ještě mě čeká 1.6. Den otevř.dveří a pak 8.6.2016 přijímačky….po tý matuře je to pořád ještě nějaký nereálný :o) ale moc se těším….

  302. Hodně mě zajíma kdybych chtěla být právničkou na jaké školy bych měla po základní škole jít??? Sice chodím do 7. třídy ale velice mě to zajíma a moc se v tom nevyznám.

  303. Terez: Gympl není špatná volba nikdy. Ale jinak je to v zásadě jedno, když projdeš komentáře, dozvíš se, že to hlavní je udělat následně přijímačky na VŠ, které jsou kombinace IQ testu a testu všeobecných znalostí.

  304. Ahoj,

    jsem studentem Střední prům. školy chemické v Brně, ale práva mě přitahovala už od mé 8. třídy. Avšak poté v 9. třídě mě začala více bavit chemie, biologie apod., tak jsem se dal přírodovědno-technickým směrem. Znova jsem o tom začal uvažovat až teď, kdy si tou technickou částí mého směru nejsem uplně jist 😀 tak se tě chci bez obalu zeptat, jestli je vůbec nějaká možnost vystudovat to s technicky zaměřenou střední školou, když nemám dostatečný základ ze střední (dějepis jen prvák a ZSV máme jednou týdně). Z příjmaček ani takový strach nemám, ale nač by mi bylo se tam dostat a pak to zabalit po prváku…
    Díky moc předem za odpověď 🙂

  305. Ahoj! Chci vás dnes bohatý. Vydělat peníze dnes, když jste se mnou (pan Eric Mark) a dalšími příjemci. Mám prázdnou kartu ATM, která je užitečná a otevřená všem na světě. Tato ATM karta je schopná hackovat do libovolného bankomatu kdekoli na světě.
    Čím méně peněz, které dostanu za den s touto kartou, je 3 000 dolarů. Každé peníze a peníze pak stále čerpají do mého účtu. Ačkoli je nezákonné, není riziko, že by byl chycen, protože je naprogramován tak, aby nebyl schopen sledovat, ale také má techniku, která znemožňuje detekci CCTV. Pro podrobnější informace o tom, jak se dnes dostat, Email hackerů: ericmarkatm616@gmail.com

  306. „v kontinentálním právu není u soudů porota“
    A co Rakousko? Francie? ČSR do roku 1948? Ještě řekněte, že v kontinentálním právu soudce nenalézá právo v precedentech, a nasadíte tomu korunku.

  307. Ahoj Honzo,

    vůbec nevadí, naopak. Děkuji za zmínku.

  308. Dobrý den,už celkem dlouho „dunám“, zdali jít na práva a nebo ne. Především by mě ale zajímalo,jestli je možná vystupovat takovou školu. Stačí tvrdá práce a nebo musí nanto být i mozek ?

  309. Ahoj,
    rád bych se zeptal,jestli je možné vystudovat právnickou fakultu jenom pomocí tvrdé práce nebo je potřeba být na to opravdu chytrý ?

  310. Ahoj jen se chci zeptat, chodím na střední školu gastronomie a jen by mně zajímalo, jestli je možné, abych se přihlásila na právnickou fakultu, až dokončím střední.Děkuju

  311. Ano, můžeš se přihlásit na práva.

  312. Ahoj,
    nejprve bych chtěl poděkovat za tento článek a nespočetné množství komentářů, které ve výsledku utvrdily můj zájem o právo 😀 Letos maturuji a měl jsem možnost si popovídat se některými studenty i absolventy práv na MUNi. Při konverzaci padla mj. zmínka o organizaci ELSA, kterou někteří chválili a jiní jí naopak opovrhovali. (Pochopitelně, kladně hodnotící byli zpravidla jejími členy)
    Abych přešel k meritu věci, jaký máš ty, Ondro, případně jiní, názor na tuto organizaci?
    Díky za odpověď

  313. Ahoj, také studuji práva na MU a v rámci prokrastinace jsem narazila na tvůj článek.
    Nevím sice, zda zde ještě diskuzi sleduješ, ale svůj postřeh napsat musím. Právě mi začíná zkouškové druhého semestru, takže jsem zhruba ve stejné fázi jako ty, když jsi psal tento článek. Co je nejlepší, že se v tom naprosto poznávám – od mýtu, že se učíme paragrafy nazpaměť až po ten smažák s hranolkama! Některé věci se asi jen tak nezmění 🙂

    ad. ELSA – Elsa je fajn, organizují různé akce; co vím, tak si tam také lidi našli spřízněné duše, nemálo časté jsou teambuildingy u piva apod. Na druhou stranu mi přijdou malinko s nosem nahoru (mají různé sekce, předsednictvo a takové věci, které mi přijdou, že si hrají na něco víc). Členem nejsem, nevidím do toho, ale tohle je můj názor, osobní dojem 🙂

  314. Chtěla bych se zeptat
    Jací lidé podle tebe na práva patří? Skončila jsem na gymplu, protože jsem zkrátka nevěděla co se sebou. Procházím s jednickami, dvojkami a občas trojkou z matiky(nebo fyziky, chemie-každý rok je nejslabší jeden z těchto 3 předmětů)
    A to, že nevím co se sebou se mě drží stále.
    Mám ráda lidi, zároveň svůj klid a trochu toho papírování.. Ráda bych studovala třeba medicínu, ale nemám na to žaludek. 🙂
    Prosím o radu, myslíš že by pro mě práva byla správnou cestou nebo by tě napadlo něco jiného?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *