Filmy roku 2013

Rok 2012 je za námi a i v tom letošním budu pokračovat v tradici, se kterou jsem vloni začal – totiž vydání seznamu filmů, které si v následujících dvanácti měsících nehodlám nechat ujít. Poučení z minula je takové, že se musím o něco víc krotit ve slovech nadšeného těšení, protože mě z loňského seznamu některé snímky nemálo zklamaly, a to bohužel i ty, u nichž jsem byl přesvědčen, že jsou sázkou na jistotu (za všechny Prometheus). Filmy opět představuji v chronologickém pořadí, jak budou uváděny v kinech.

Nespoutaný Django [Unchained Django]

Nespoutaný DjangoPremiéra: 17.1.
Režie: Quentin Tarantino
Hrají: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson

Začátek roku a hned jeden z filmů, na který se těším od doby, co bylo oznámeno, že proběhla první klapka. Quentina Tarantina jde jen těžko zařadit do škatulky “normálních” režisérů a všichni, kdo mají rádi styl jeho filmů pravděpodobně tuší, že byla jen otázka času než se Quentin pustí do žánru westernu. Ostatně, už i jeho přechozí filmy obsahují hodně “westernového” nádechu.

Nespoustaný Django bude o černošském otroku, který se pomocí nájemného lovce lidí snaží dopadnout skupinu vrahů a mimoto získat zpět od hlavního záporáka svou ženu. Onoho lovce ztvární Christopher Waltz, kterého pro Hollywood objevil právě Tarantino svými Hanebnými Pancharty a záporaka Leo Di Caprio, který si už podle traileru svou rolí víc než užívá.

Všechny Tarantinovy filmy mám více či méně rád a přestože jsem v úvodu napsal, že bych se rád vyvaroval velkému nadšení, tak to hned poruším. Na tohle se těším moc a naštěstí mi první reakce ze zahraniční hrají do not.

Hitchcock

HitchcockPremiéra: 7.2.
Režie: Sacha Gervasi
Hrají: Anthony Hopkins, Helen Mirren, Scarlett Johansson, James D’Arcy, Jessica Biel

Stačí číst obsazení a je hned jasné, že Hitchcock by snad dopadl dobře i bez režiséra. Možná to trochu přeháním, ale popravdě si nedokážu představit, jak jinak než skvěle může dopadnout film, v němž jsou v hlavních rolích Anthony Hopkins (Oscar), Helen Mirren (Oscar) a Scarlett Johannson. Pokud se i přesto něco pokazí, tak je to od celého štábu za kamerou zločin proti kinematografii a měli by mít zákaz natáčet cokoliv po zbytek života (včetně rodinných videí).

Film Hitchcock bude o zákulisí natáčení kultovního Psycha, které je právem považováno za top v kategorii budování filmového napětí. Před návštěvou kina vám rozhodně doporučuji jej shlédnout (pokud jste Psycho neviděli ani jednou, tak je to pro vás povinnost kino-nekino). Anthony Hopkins se na svou roli důkladně připravoval, zamaskovaný je k nepoznání, Andrew Garfield vypadá jako dvojče Normana Batese a Scarlett – jo, Scarlett, ta je pořád krásná.

Carrie

CarriePremiéra: 14.3.
Režie: Kimberly Peirce
Hrají: Chloë Grace Moretz, Julianne Moore, Judy Greer

Tohle je první střela na náhodu. Horror Carrie od Stephena Kinga jsem četl a rád se na něj podívám. Moc toho o tomto filmu nevím, trailer skoro nic neodhaluje, takže nezbývá než se chytat stébla, že hlavní roli hraje Chloë Grace Moretz (pamatujete na tu sympatickou holčičku z Kick-Ass nebo na tu z Huga?) a že režisérka Kimberley Peirce natočila předtím výborně hondnocený snímek Kluci nepláčou. Ani to však neznamená, že se jí to podaří znovu. Tento film může zkrátka dopadnout všelijak. Byl bych rád, kdybych se trefil.

Velký Gatsby

Velký GatsbyPremiéra: 16.5.
Režie: Baz Luhrmann
Hrají: Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgerton, Isla Fisher

Velká tragická lovestory letošního roku a podruhé Leonardo di Caprio. Tentokrát jako tajemný zbohatlík Gatsby v jazzem a párty pumpujícím New Yorku 20. let usilující o Carey Mulligan. Žádné předchozí filmové zpracování jsem neviděl a knihu nečetl, takže příběhem i zápletkou to pro mě bude premiéra.

O obsazení strach nemám – to že je Leo v první herecké lize snad netřeba stále dokola opakovat, Carey je sympaticky roztomilá, jediné čeho se tak trochu bojím je režie. Luhrmann natočil Moulin Rouge, v němž otáčel volume vkusu skoro až na hranici kýče a bojím se, aby mu u této látky neujela ruka a v tom kýči skutečně neskončil. Podle traileru to nejde vyloučit.

Muž z oceli [Man of Steel]

Muž z oceliPremiéra: 20.6.
Režie: Zack Snyder
Hrají: Henry Cavill, Amy Adams, Russell Crowe, Diane Lane, Kevin Costner

V létě se dostanou na program kin popcornové blockbustery. Bude jich letos dost a z plakátů budou na cílové skupiny mířit svaly Dwayna Johnsona v novém filmu od Michaela Baye Pain and Gain, silná auta z Rychle a zběsile 6 a nakonec dojde i pověstného a drápky vystrkujícího Wolverina. Na něco z toho možná půjdu taky, ale když jsem pročítal seznam premiér roku 2013, byly dva blockbustery, které si nenechám ujít. Prnvím z nich je právě Muž z oceli.

Téma Supermana mi nijak zvlášť neimponuje. Rozhodně nemůžu říct, že jsem ho v dětství hltal a běhal s plachetkou po pokoji. Jenže. Batman nám vloni skončil a Christopher Nolan si po něm sice bere zasloužené volno, nicméně vydělané peníze vložil do produkce právě Muže z oceli a já (a nejen já) mám pocit, že si chce svou investici ohlídat a dává režisérovi Zacku Snyderovi soukromé konzultace, jak se točí dobré filmy. Jak jinak si lze vysvětlit to, co je vidět v traileru. Bojím se něco podobného u téma jako je Superman vůbec vypustit z klávesnice, ale tohle vypadá skoro až … až umělecky. Posuďte sami.

Světová válka Z [World War Z]

Světová válka ZPremiéra: 20.6.
Režie: Marc Foster
Hrají: Brad Pitt, Mireille Enos, Matthew Fox, David Morse, James Badge Dale

Pro někoho vrchol roku 2012. Pro mě naděje na slušivé Béčko v Áčkovém kabátku. Zombíci se definitivně vymkli kontrole a útočí ne na jeden opuštěný dům kdesi za hřbitovem, nýbrž konečně na celou Zemi. Světová válka se zombie začala a zastaví je kdo? Zastaví je Brad Pitt a potom si dá zasloužené pivo a my s ním.

Vloni to byli Expandables 2, letos je to tento film, na který si mozek rozhodně neberte s sebou do kina a jen se dívejte, jak všichni utíkají, střílí, jak se milióny amerických dolarů mění v CGI zombíky všude okolo a Brad to všechno řeší, když už je i armáda na situaci krátká. A pozor! Všechno je o to těžší, protože tihle zombíci nejsou pomalu se viklající mrtvoly, ale všichni aspirují na světový rekord ve stovce a běhají jako Usain Bolt. Držte Bradovi palce, ať je zvládne.

Elysium

ElysiumPremiéra: 29.8.
Režie: Neill Blomkamp
Hrají: Matt Damon, Jodie Foster, William Fichtner, Alice Braga, Diego Luna

Jsou režiséři, na jejichž filmy půjdu ať natočí naprosto cokoliv. Jen kvůli jejich jménu a proto, že mě nikdy nezklamali. Zatím mezi ně patří David Fincher, Christohper Nolan a Sophia Coppola. Tento film ukáže, zda se k této skupině přiblíží Neill Blomkamp. Mladý jihoafrický režisér, který má na kontě zatím jen jeden celovečerní film, a to District 9. Ten byl ale natolik jiný a přitom výborný, že jsem dopředu zvědavý, jak se bude jeho kariéra dále ubírat.

Půjde opět o žánr sci-fi a rozpočet je tentokrát o něco štědřejší než u District 9, proto si mohl Blomkamp dovolit obsadit Matta Damona a vždy skvělou Jodie Foster. To už je ale spíš taková třešnička na dortu a na tohle sci-fi bych se těšil víc než na mnohými vyhlížený Star Trek, a to i tehdy kdyby v něm hráli samí neznámí herci jako právě v Districtu 9.

Hobbit: The Desolation Of Smaug

Hobbit: The Desolation Of SmaugPremiéra: 12.12.
Režie: Peter Jackson
Hrají: Martin Freeman, Richard Armitage, Graham McTavish, John Callen, Ian McKellen

Druhý Hobbit ze tří. Uf. Mrzí mě, že to takto dopadlo a že i příští rok budu psát znovu o tom, že ve filmech roku 2014 nás čeká v prosinci třetí a poslední díl pohádky od Tolkiena natočená Peterem Jacksonem.

Studio MGM potřebuje peníze, takže z látky, která by stačila na jeden delší snímek udělalo ne dva, ale tři filmy o stopáži podobné jako Pán prstenů. Je to šílené a ještě šílenější je, že se na něj přesto budeme těšit a v tomto i v tom následujícím prosinci otevřeme znovu své peněženky, abychom strávili dalších několik hodin s Bilbem, Gandalfem a Glumem na cestě za drakem Šmakem.

To jsou tedy premiéry roku 2013, na které půjdu určitě. Mimoto dojde i na nějaké ty další letní vypalovačky a snad i trochu artu. A ještě něco. Jestli správně chápu českou distribuci (mnohdy nepochopitelnou), tak 21.března má jít do kin Tenkrát na Západě od Sergia Leoneho. Jestli je to pravda, tak to je ovšem mimořádně dobrá zpráva!

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *