Dálkový ovladač

Jsi chytřejší než osmák?

… tak nějak by se mohla jmenovat další soutěž naši největší komerční a vpravdě bulvární televize – televize Nova. Jednalo by se o soutěž ryze vědomostní a navíc takovou, kde využijí své znalosti lidé sběhlí a životními zkušenostmi přímo protkaní. Uváděl by ji zpocený Richard Genzer a v roli protivníka odvážnému soutěžícímu by vystupoval osmák. Chápejte, ne žák osmé třídy, ale osmák (jinými slovy osmák degu). Soutěžní úkoly by mohly spočívat kupříkladu v procházení bludiště, hledání pamlsku na čas nebo třeba… točení za ocáskem. Divácký úspěch by byl zaručen předem a rodiny by se scházely k pořadu „Jsi chytřejší než osmák?“ s železnou pravidelností. A aby taky ne. Vždyť by to byla pořádná taškařice.

Živě slyším postřehy sledujících, kteří komentují neúspěch muže středního věku v závodu o rychlejší proběhnutí tratě než osmák slovy: „Hele, mámo, jak ten osmák toho chlapa převezl. To zvíře teda musí bejt chytrý.“ V té chvíli by na obrazovce poskakoval triumfálně vyhrávající osmák, obecenstvo by se smálo jeho roztomilým pohybům a Richard Genzer by vzrušeným hlasem vybízel pokleslého soutěžícího do dalšího kola.

No vždyť říkám … taškařice.

Jsi chytřejší než páťák?

A teď z méně ironického půllitru. Nedávno jsem sledoval TV Nova a mimo jiné viděl i soutěž s názvem „Jsi chytřejší než páťák?“. Pořad mě moc nenadchnul, přišel mi z principu mírně neuctivý k soutěžícím, kteří strkají obrazně hlavu na špalek, aby jim byla následně sťata o jednu či dvě generace mladšími „šprty“ s nulovými životními zkušenostmi, ale za to uměle vyšroubovaným egem. Za druhé mi připadlo na mysl, že vybraní soutěžící nebudou zrovna z řad vysokoškolských profesorů, takže výsledek soutěže je podle mého soudu rozhodnut předem. Pokud ne scénářem, tak alespoň něčím, co se tomu bude mlčky podobat. Když ke všemu připočtu dvojici lidových bavičů Suchánek a GenzerTele-Tele, tak alespoň co se mne týče, minula se „zábava“ účinkem. Tento formát pořadů nicméně potvrzuje směr, kterým se Nova ubírá. Osmáci mohou teprve následovat…

Velká bíla houba

A nakonec poslední událost z minulého týdne – viděl jsem po dlouhé době Televizní noviny TV Nova.

To je pokaždé malý zážitek, minimálně proto, že si při jejich sledování člověk uvědomí, jak strašně špatný je svět okolo, kolik vražd se ten den událo, jak paní Novákovou z Dolní Horní vylekalo zdražení plynu a jak jsou lidé zlí. Během předčítání z této černé kroniky tak poskytují divákovi jedinou útěchu unylé oči Karla Voříška těsně před pláčem a naděje, že náladu zvedne až zviřátko nakonec. S Televizními novinami to tudíž nesmíte přehánět, doporučuji dávkovat po malých doušcích, maximálně jedno shlédnutí za 14 dní, jinak hrozí, že upadnete do lehké, ale zato trvalé deprese a nepomůže vám ani to zviřátko.

Další pozoruhodností je nevyváženost jednotlivých „spotů“. V relaci Televizních novin, kterou jsem naposledy shlédnul, byla za zlatý hřeb událostí toho dne vybrána zpráva o houbě. V reportáži, jejíž délka byla srovnatelná s reportáží o požárech v Řecku, jsem se dozvěděl, že dva lidé našli v lese houbu. Velkou houbu. Velkou bílou houbu! Neuvěřitelné. Po hmatu jsem našel ovladač a zmáčkl tlačítko právě ve chvíli, kdy na obrazce stál reportér, v jedné ruce držíc fotbalový míč, v druhé houbu a se smrtelným výrazem se podivoval, jak moc jsou k nerozeznání. Televizi jsem vypnul. Sice se nedozvím, jak to celé dopadlo, ale doufám, že tuto šokující zprávu o velké bílé houbě zaznamenala i zahraniční BBC. Minimálně proto, že takové novinky by na obrazovkách seriózních médii neměly chybět. Tolik pro dnešek s vážnou tváří plnou sarkasmu…

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

6 thoughts on “Jsi chytřejší než osmák?”

  1. Jsi mi připomněl první odstavec staršího příspěvku (http://munio.cz/…ss-uzitecne/) :-). V celku s tebou souhlasím. Ke zprávám se chodím odreagovat a občas shlédnout nějakou tu kuriozitu. Pokud mě něco opravdu zaujme, hodnotnější informace si dohledám na internetu.

    Ještě vtipnější je, když na nově vždy zdůrazňují … zprávu, která naše televize odvysílala jako první… nebo kdy na ČT1 sdělí škodu 220.000,– a na Nově téměř čtvrt miliónu.

    Ale musíme to brát s nadhledem. Jsou to přece jen zprávy pro masy.

  2. Spíš masivní zprávy. To co si ČT nedovolí publikovat, NOVA hlásí jako ověřené zprávy.

  3. Novou nema smysl se zabejvat, ikdyz tehlhe clanek byl velmi trefnej.

  4. souhlasim s Rekem. budme radi, ze Nova existuje a ma svoji skupinu divaku. kdyby nebyla, musely by se na tuto skupinu zamerovat i ostatni televize. to by bylo teprve neco:-)

  5. Měl jsem v té stupidní soutěží známého. Člověka co je chytrý, dobrý obchodník, pracoval pro prestižní firmu (prodával Mercedesy), páťáci ho rozdrtili :/ Soutěž je trapná, spíš pro vesničany

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *