Před měsícem jsem vyměnil svou starou „krabičku na obrázky“ (Konica Minolta Dimage Z20) za nový digitální kompakt FUJIFILM FinePix S9600 a po čtyřech týdnech používání přináším několik praktických postřehů, k nimž jsem došel. Nečekejte klasickou objektivní recenzi (takovou naleznete například zde) od člověka, který měl v ruce stovky přístrojů a může tak nezaujatě srovnávat, ale spíše názory řadového uživatele, pro kterého je výměna starého přístroje za nový malou oslavou.
Prvně musím říct, že rozhodnutí koupit si FUJIFILM FinePix S9600 nebylo lehké, a to především kvůli jeho ceně, která se v době koupě pohybovala na 12.000, což se dotýká horní hranice, za níž lze ještě tento druh fotoaparátu pořídit. Člověka v takové chvíli pochopitelně svádí myšlenka, zda ještě nějaký čas nepočkat, nepřišetřit dodatečně peníze a nekoupit rovnou zrcadlovku. To by byla hned jiná liga! Nakonec jsem se ale rozhodl, že tak neučiním a další rok či dva ještě vydržím ve skupině, kterou mají všichni majitelé zrcadlovek za nebohé amatéry. Je to z důvodů, že se ještě necítím dostatečně profesionálně a jsem rád, když za mne fotoaparát udělá většinu práce sám. Při příští výměně to už budu možná vidět jinak.
Pojďme ale k mým postřehům při práci s FUJIFILM FinePix S9600. A začnu rovnou těmi negativními. Prvním logickým prohřeškem je váha přístroje, která je bez baterií 600g, s bateriemi a brašnou bez problémů přes 700g. To už je pořádný macek, u kterého se nemusíte bát, že by se vám jen tak ztratil v kapse. Díky své robustnosti se fotoaparát dle mého soudu dobře drží a skvěle padne do ruky, ale pokud jej máte v plánu nosit celý den zavěšený na krku, pocítíte i stinnou stránku věci. Můžete namítnout, že jsem s tím mohl počítat už při koupi a máte určitě pravdu. Druhý prohřešek jsem však z recenzí na internetu nezjistil a připadá mi mnohem podstatnější.
Tou je spotřeba energie. FUJIFILM FinePix S9600 je malý žrout s věčným hladem a pokud nevlastníte dobíječku na baterie, utratíte za monočlánky nemalé peníze. Po rozbalení jsem dal do přístroje čtyři originální baterie, které přišly společně poštou, zapnul přístroj udělal několik zkušebních fotek, s manuálem v ruce procházel všemožné funkce, které má dřívější Minolta neznala a za necelou hodinu mi na displeji začala červeně blikat kontrolka vybitých baterií. Baterie jsem tedy vyndal, pomyslel si své o šetrnosti inženýrů z FUJIFILMU, kteří k fotoaparátu za 12.000 přibalí baterie za pár korun a šel do obchodu koupit kvalitní. Paní prodavačka mi doporučila Duracel („Králíček chodí, chodí a chodí…“) v ceně jedna AA baterie za 20 Kč a šel zpátky domů. K mému úžasu se scénář opakoval. Necelá hodinka, zhruba třicet fotografií a baterie Duracel byly vyždímány do posledního Voltu. Opakuji tedy ještě jednou, pokud uvažujete o stejném přístroji, doporučuji nabíjecí baterie a brašnu s velkým prostorem, v němž s sebou můžete stále nosit alespoň tři sady (po čtyřech článcích), pak budete mít totiž možnost objevit i jiné kvality přístroje než jen zpracování ikonky oznamující slabé baterie.
Toliko k negativům a teď trochu veseleji. Kromě výše zmíněného je totiž FUJIFILM FinePix S9600 podle mého názoru skvělý. K hlavním kladům, které si uvědomíte ihned po chvíli používání je rychlost přístroje. Nedají se samozřejmě čekat hodnoty srovnatelné se zrcadlovkami, ale i tak netrvá doba mezi spuštěním a prvním snímkem déle než půl vteřiny, což je nadprůměrné a málokdy budete potřebovat rychlejší reakci.
Dalším podstatným pozitivem je hloubka ostrosti. S fotoaparátem lze zaostřit i prakticky s minimálním zoomem na konkrétní bod. Tímto vzdávám vděk ostřícímu prstenci na objektivu, kterým můžete manuálně zkorigovat to, co přístroj automaticky netrefí. A to se mi líbí nejvíc! FUJIFILM FinePix S9600 vám jde naproti přesně v tom, co potřebujete. Sám vše nastaví, ale přesto, že nejste přepnuti do ryze manuálního režimu, můžete vše doladit dle sebe.
V souvislosti s ostřícím prstencem musím zmínit další „vychytávku“, která si mě hned získala. Je to zoomovací prstenec, známý spíše ze zrcadlovek. Jaký je v tom rozdíl, řeknete si, že – mačkat tlačítko nebo točit prstencem. Velký, říkám já. Tlačítkový způsob je totiž krokový a tak se při velkém zoomu musíte spokojit vždy s nějakým kompromisem. Naproti tomu se zoomovacím prstencem dostanete do „záběru“ přesně to, co chcete.
Mohl bych pokračovat dál, ať už výborným supermakro režimem nebo konečně použitelným videem se zvukem, je toho totiž hodně, co FUJIFILM FinePix S9600 nabízí. Toto je malá ochutnávka vlastností, které zaujaly mne. Vězte, že jsem po měsíci používání s FUJIFILM FinePix S9600 spokojen, což ostatně můžete také posoudit z fotografií na tomto webzinu.
Pokud i vy patříte do cílové skupiny, která hledá kvalitní fotoaparát, ale ještě se necítíte na to, skočit rovnýma nohama do vody profesionální fotografie a koupit si zrcadlovku, mohl bych vám FUJIFIML FinePix S9600 vřele doporučit. Je to zkrátka dobrý fotoaparát.
Doplnění: S použitím dobíjecích baterií 2700 mAh vydrží fotoaparát fotit bezproblémů celý den při běžném turistickém používání např. při focení památek ve městě.
Já dodnes používám Olympus 740-UZ, ale už mě nebaví takové velké „děla“ a tak se chystám pořídit si Panasonic DMC-TZ3. Krásný, maličký a nadupaný digitál.
Realrooku, mýlíš se ty. Tohle není zrcadlovka, tedy alespoň ne pravá, není tam totiž žádné zrcátko… Některým foťákům se sice říká „EVF zrcadlovky“, ale je to blbost a je to leda pro zmatení lidí…
http://www.fotografovani.cz/…m_dslr1.html – zde si můžeš přečíst něco o pravých zrcadlovkách. Tohle je podle mě jen velice pokročilý kompakt s prvky zrcadlovek (kroužek na zoom atp.), ale zrcadlovka to ještě není, jen takový mezistupeň… 🙂
Vzdyt ty ani nevis, co mas za kanon :). Tohle je zrcadlovka (hledacek zobrazuje presne to, co vidi objektiv, i kdyz zrcadlo uz tam neni), uz tva minula Minota byla. Jinak s temi bateriemi je to velmi ekologicky pristup, u Minolty jsi taky porad dokola kupoval AA na jedno pouziti? Snad je nakonec nehazis normalne do kose. To uz by byl opravdu totalni hovadismus. Ja ziju v dojmu, ze nabijeci baterie jsou prvni vec, kterou dokoupim automaticky i k tomu nejlevnejsimu fotaku. Uvaha, ze ty valecky kyseliny na jedno pouziti se prekvapive nevyplati (ekologicky, ekonomicky), mi prijde jako z jineho sveta 😉
Ano, prava zrcadlovka to samozrejme neni. Ustrnul jsem v dobe, kdy se za zrcadlovku bezne oznacovaly i funkcne podobne EVF zrcadlovky. Diky za uvedeni v obraz.
[2] tark: takhle ostentativní už po ránu, no dobrá.
Méně arivismu, více pochopení.
k tem baterkam..normalni baterky fotak nevybije..treba v dalkovym ovladaci/hodinach ti jeste rok pobezej..jen neutahnou fotak..ja dycky pouzival nabijeci..2300MAh..na starsim typu tohohle fotaku dali 700fotek bez blesku..
k DOF nevim jestlo to umoznovala ta Z20, ale u fuji funguje system max zoom+makro rezim..idealni na portrety ze 2–3m..(minimum co to dovoli zaostrit)
+mezi kompakty to hlavne radi malej cip..mit tohle APS-C tak bude kvalita dost podobna setakum..
Samozřejmě, ale ještě jsem neviděl opravdovou zrcadlovku s malým čipem 😉
Ahoj, myslím že článek postrádá důležitou informaci, kolik snímků uděláš s normálními bateriemi tzn. kvalitními nabíjecími, např. GP 2600mAh.
[8] kahi: viz komentář Huggiho, osobní zkušenost ještě nemám s 2600mAh, až koupím, dám vědět.
No.. upgrade z EVF „dočasně“ na EVF mi nepříjde příliš šťastný, stačilo by doplatit nějaké 4 tisíce na Canon 350D, který už je ve všech ohledech kvalitativně úplně jinde, taková lidová zrcadlovka (nedá se mluvit o profi foťáku). A byl už by v podstatě na furt.
Zrcadlovky taky mívají automatiku, akorát při ní třeba nedoostřují a neupravují kontrast, to jsou zrovna věci, které ty si stejně děláš na počítači sám, když to chceš dát někam na net.
[10] mekky: a o tom to právě je, dostal bych „lidovou“ zrcadlovku na furt, jak píšeš. A to já nechci. Raději si dva roky zafotím s touto nedrpůměrnou EVF, abych pak vklouznul do průměrné zrcadlovky, než teď kupoval „na furt“ podprůměr.
[11] Ondřej Pohorský: popravdě ty zrcadlovky už se až tak moc neliší a existují profíci, kteří fotí s 350D. U zrcadlovek nefotí tělo ale objektiv, znám člověka, který má 350D a pár kvalitních objektivů, ten nejdražší asi za 50.000, a nejsou ty fotky o nic horší, než třeba z Canonu 10D.
Ty vyšší modely lépe ostří, ale jinak v tom není nijak zásadní rozdíl. Když už si člověk koupí zrcadlovku, tak ho to přinutí se s ní naučit fotit.
Mi osobně na EVF vadí hlavně to, že display v hledáčku nemá dostatečné rozlišení na to, aby se s tím dalo dobře manuálně ostřit.
Ale v rámci EVF sis asi vybral dobře.
[12] mekky: jenže to už by bylo cenově zase někde jinde. Jinak máš samozřejmě pravdu, ale za 12K bych asi nepořídil.
Články píšeme pro lidi, ne pro vyhledávače. Cpát do každého odstavce FUJIFILM FinePix S9600 a to ještě tučně, to už je opravdu na mě moc. Přeju ti teda aspoň to, ať seš na ten výraz první v Seznamu, teď to máš i v komentáři 🙂
[14] Marek Stacho: přijde ti článek méně čitelný díky tomu pro lidi? Mě ne.
Víš proč se v zákoně píše „Úřad na ocharnu hospodářské soutěže (dále jen úřad)“ a pak už jen úřad? Protože s tím každý počítá. Stejně tak zde každý ví, že se jedná o FUJIFILM FinePix S9600 a tak stačí uvádět zjednodušený výraz a v této próze dokonce i slova podobného významu. Ale je to detail, jen jsem se chtěl vyjádřit.
[16] Marek Stacho: nijak nezakrývám a ani jsme nezakrýval snahu o optimalizaci pro vyhledávače, takže napsat FUJIFILM FinePix S9600 (dále jen „foťák“) by nebylo ono. Jen jsem ti odpovídal v tom smyslu, že běžnému čtenáři to ve čtení jistě nečiní výraznější problémy.
Napíšu raději předem, SEO pokusy budou pokračovat, není nic lepšího než praxe a vlastní zkušenost..
Jsem také jeden s těch co si tento přístroj pořídíl a je s ním nadmíru spokojený. Narozdíl od zrcadlovky nemusím kupovat spousty oběktivů, které aby zabrali rozpětí s9600 by stáli několikanásobně více než je pořizovací cena zrcadlovky. Samozřejmně pokud někdo hledá plně automatický fotoaparát, tak se v s9600 trochu zklame, protože např auto režim i ostření nejsou tak dokonalé.Zato lidé co jsou zvyklí na zrcadlovky budou spokojeni, protože v manuálnim režimu i ostření je tento fotoaparát výborný, samozřejmně v rámci EVF. A co se týče baterii je to takový amlý žrout ale já mám Ni-MH 2500 mAh a nafotím i 150 fotografii, takže to není tak strašné. Na celodení výlet vydrží. Jinak mockrát děkuji za tento článek, protože je jeden z mála, krom reklamních, ktrý dokázal ocenit přednosti tohoto fotoaparátu. Přeji dobré světlo!
jj to je jeste pridam..za o trochu vyssi cenu by sice koupil 350D..ale jen se setakem 18–55..za dslsi stejne (ne)kvalitni tele by dal dejme tomu 3000(z druhy ruky) a uz je ten rozdil v cene znatelnejsi..(tim EVF neobhajuju..druhy uz mylsim cenu nema..ale to musi vedet sma nejlip..;)
ten clanek se mi libi, prave se rozhoduju mezi timto fotakem a nikonem d40…jak vidim tak asi bude lepsi si koupit finepix s 9600 a naucit se s nim, a pak si koupit nejakou dobrou zrcadlovku. Moc dekuji, diky tomuto clanku mam asi vybrano…
dobrý den, chtěl jsem se optat na fotoaparát finepix s 9600 jestli jse u nej dá vzmnenit objektiv předem děkuji za odpověd
[21] michal: neda
Mam dotaz, kdyz si proste a jednoduse koupim tenhle fotak tak jestli v tom je ta pamětovka a kolik se mi do fotaku i popripade na ni vejde dohromady fotek? predem dik.
[23] xD: to zalezi na tom, kde to koupis. Kdyz to nekde koupis s 1 Gb kartou, tak na rozliseni 9 Mpx v nejvetsi kvalite vyfotis 222 snimku. Na 5 Mpx 888 snimku
Prosím o radu.Jak je to s aberací.Na ukázkových fotkách v jiných recenzích a na Megapixelu je to všechno fialové jak sviňa.Rozhoduji se mezi Panasonikem FZ5O a aberace u Fuji mě dost děsí.Jaké jsou vaše zkušenosti?
[25] Milan: žádné barevné problémy nezaznamenávám, ale pokud jste viděl fialové fotografie v recenzích, je možné, že se to může lišit kus od kusu. Můj je v pořádku.
Děkuji za odpověď.Ale když se podívám na fotky z recenze M.Hájka http://www.fotografovani.cz/…axi-rec.html?… nebo na ukázkové fotky http://www.megapixel.cz/…inepix-s9600?… tak stále nemám důvěru.Ještě prosím o údaj, kolik asi uděláte fotek s bateriemi o kapacitě cca 2700 mAh? Díky moc a dobré světlo.
[27] Milan: informaci o bateriích jsme doplnil na konec článku
Doporučoval bych podívat se na fota a články na tomto odkazu: http://forum.fotografovani.cz/read.php?… Vzhledem k tomu, že se jedná o EVF s ovládáním zrcadlovky, tak fota každého jedince jsou jiná. Tento fotoaparát má ve své třídě aberaci oproti jiným fotoaparátům nejnižší. To, že jsou fota různorodá je dálo tím, že se nejedná o kompakt, u kterého si mohu dovolit nastavit „auto“ a pálit jednu fotografii za druhou. To si mohu dovolit jedině tak někde v jižních státek za dost dobrého světla. Tento fotoaparát vyžaduje, aby jej v ruce držel někdo, kdo o fotografování něco ví a umí si fotoaparát nastavit tak, aby z něj dobrou fotografii dostal, t.j. ví, co to je priorita času, clony a umí fotit na manuál. Já jsem si ho před rokem, při jeho uvedení na trh, také pořídil. Byl jsem zvyklý na kompakt a tak jsem nadával, když mi za špatného počasí nevyšlo foto objektu, který se navíc ještě pohyboval. Dnes je to už o něčem jiném, protože jsem se naučil fotoaparát ovládat a vím, co je třeba nastavit, aby bylo foto dobré. To, co z tohoto fotoaparátu dostanete se v určitém směru dá srovnat s výsledky kompaktů (při dobrém světle), ale kdo to s fotoaparátem umí, tak z toho vyždíme velmi slušná fota, která by z běžných kompaktů nedostal ani náhodou, a která by jej při pořízení zrcadlovky přišla ve vztahu k investici za objektivy, na nemalé peníze. Jediné, co mohu tomuto fotoaparátu vytknout je šum, který zrcadlovka nemá. Když ale vidím recence a srovnání fotografií tohoto fotoaparátu s jinými – třeba s Panasonikem FZ50, tak jsem rád, že jsem zvolil právě tento fotoaparát. Není to žádný drobeček, který bych při cestách strčil do kapsy, přesto jej sebou na kole v batohu tahám rád. Svá fota mám na: http://www.albumfotek.cz/vborvbor/?… Většina z nich je pořízena za špatných světelných podmínek, (většinou bylo zataženo nebo pršelo), komprimací a umístěním na web ještě ztratily na kvalitě, ale i tak si myslím, že ujdou a názorně dokládají, co se dá s tímto fotoaparátem pořídit. Ať již špatného a nebo dobrého. Pokud by někdo od tohoto fotoaparátu čekal zázraky, které dokáží někteří fotografové se zrcadlovkami a drahou optikou, tak se toho nedočká ani náhodou. Ale i ten kdo vlastní zrcadlovku a drahou optiku to musí nejprve dostat do krve a pochopit jak se s tím fotoaparátem zachází, jinak ani ze zrcadlovky dobrou fotografii nedostane. Ten, kdo má fotografování jako jediného koníčka, zná taje fotografování a chce mít výsledky své práce co nejkvalitnější, tak si na zrcadlovku stůj co stůj našetří. Kdybych měl ale mít v rámci svých koníčků já tu nejlepší techniku, tak na ni šetřím ještě deset let. Člověk nemůže mít všechno.
[29] Vláďa: děkuji za vyčerpávající doplnění k článku
zdar, taky jsem původně chtěl koupit zrcadlo, ale pro focení makra (nepovažuju se v žádným případě za profíka, prostě rád fotím kytky apod. zblízka – tj. žádný vybavení za 20 tisíc) vychází cena nad 20 tis, což pro mne coby hobby fotografa není akceptovatelné. Zajímalo by mne, jestli opravdu zaostří od toho 1 cm (nebo aspoň 5 cm), případně, jestli umožňuje v režimu AF ostření na různá místa – tj. třeba výběr normál/na střed nebo tak.
PS: zatím se držím Praktiky, ale koupě tohohle foťáku mi narozdíl od většiny zrcadlovkářů rozhodně nepřipadá jako pokles na horší úroveň.
[31] Helios: Ahoj, koupě tohoto foťáku je podle mě také dobrá ivestice pro někoho na rozhraní amatérského focení a profíka.
Makra baz problému foťák vyfotí od cca 2 centimetrů. Co se týče ostření, tak hlavní výhodu vidím v manuálním ostřícím prstenci, takže pokud ti automat nenabídne to místo, kam potřebuješ zaostřit, přepneš na manuál a zaostřís si podle sebe.
[34] Ondřej Pohorský: ahoj Qitishko, osobně jsem se šumem spokojen, nic co by v této cenové kategorii člověk nemohl očekávat.