Stolní fotostudio

fotoaparatJedny z nejčtenějších článků na tomto blogu jsou recepty.  Byť jsou v době psaní tohoto článku jen čtyři, tak například recept na Ragú bolognese (z roku 2007!) navštíví měsíčně více lidí než bych byl býval čekal. Rád bych vydal nějaké další, ale narazil jsem na jeden praktický problém.

V rámci plánovaných receptů chci slušným způsobem nafotit postup tvorby jídla. Ne jen pár momentek a finální stylizovanou fotografii, jak to mají prakticky všechny foodblogy, leč skutečně krok za krokem. Co nejpodrobněji. Jenže to je mnohem náročnější než se může zdát. Pokud jste někdy vařili a snažili se při tom fotit, víte, že to je noční můra. Vše je neuspořádané, na stole se válí suroviny, pečete-li, máte ruce od mouky a nechcete si fotoaparát zašpinit, vaříte-li, zasáhne jeho čočku při každém pokusu o zvěčnění obsahu bublajícího hrnce oblak páry. Zkrátka, nemáte po takové anabázi chuť brzy podstupovat nic podobného hodně dlouho.

Přemýšlel jsem, jak to vyřešit. Vzdát se toho nápadu s focením jednotlivých kroků a udělat skutečně jen fotografii surovin, pak sepsat postup a pak vyfotit výsledek jako to mají ostatní? V tom roce 2007 možná ano, ale dnes … věřte mi, že to poslední, co internet potřebuje, je další zaměnitelný blog o jídle. Pak mě to napadlo.

Nápad

Nebudu fotit jednotlivé kroky přímo uprostřed hlavního dění, ale bokem, jen jako vzorek z bojiště probíhajícího na sporáku. Tedy, pokud bych vařil guláš, nebudu fotit hromadu nakrájené cibule, ale jen malou hromádku. Nebudu fotit půl kila kližky, ale jen 5 nejhezčích kostek masa. Nebudu zápasit s párou, protože dám jednu naběračku do malého kastrólku a vyfotím poté, co pára zmizí. Super, přemýšlím dál, strom nápadů se košatí. Díky tomu můžu mít fotoaparát na stativu a mačkat jen spoušť. Skvělé. Když to bude bokem v malém formátu, vždy ze stejné vzdálenosti, bylo by fajn mít vždy i stejné světlo. Jak to nasvítit? Lampou? To by musela být tak silná, aby přesvítila světlo z venku, a nebo bych musel vařit a fotit v noci. To ne. Chtělo by to nějaké prostředí alespoň částečně izolované od okolí. Něco na stůl. Pak se mi žárovka s nápadem rozsvítila nad hlavou podruhé. A až tady, po nutném úvodu se dostávám k nadpisu článku. Stolní fotostudio.

Stolní fotostudio

Dal jsem vyhledat do Googlu a našel na anglických webech postup, jak si vyrobit domácí stolní fotostudio. To je přesně, co potřebuji. Hodí se nejen na focení jídla, ale libovolných malých předmětů. Různá řešení se drobně liší. Tady je postup podle něhož ho vyrobím já. Budu potřebovat:

  • Papírovou krabici ve tvaru krychle (strana aspoň 1 metr)
  • Ostrý nůž na řezání do krabice
  • Průsvitný papír
  • Lepící pásku
  • Arch bílého papíru (o šířce jako je strana krabice)
  • 2 silná halogenová světla

Stolní fotostudio - materiál

Nejprve krabici složím a odříznu horní části, kterými se zavírá. Budu tedy mít krabici bez jedné strany. Položím ji na bok.

Fotostudio - Krok 1

Do pravé a levé boční strany vyříznu okénka čtvercového tvaru, která budou jen o pár centimetrů menší než strana krabice.

Fotostudio - Krok 2

Vyříznutá okna zakryji průsvitným papírem a přilepím ho po okrajích zevnitř krabice lepící páskou. Průsvitný papír slouží pro rozptýlení světla.

Fotostudio - Krok 3

Už se blížíme ke konci. Zbývá arch papíru. To může být například zadní strana libovolného plakátu. Je potřeba jej přilepit dovnitř krabice od spodní přední hrany po zadní strop krabice. Je to proto, aby při pohledu zepředu nebyla vidět žádná hrana a za předmětem bylo hladké bílé pozadí. Obrázek to vysvětlí lépe.

Fotostudio - Krok 4

Tím je stolní fotostudio hotové. Položím ho na velký jídelní stůl, z boků namířím na průsvitné papíry halogenová světla, díky čemuž vnitřek zalije rozptýlené světlo, postavím před krabici (pardon, fotostudio) stativ a můžu začít fotit.

Stolní fotostudio

A teď mě omluvte, musím jet do Hornbachu koupit krabici a pár dalších věcí. Abych mohl začít psát o jídle. To přeci dává smysl.

 

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *