Jak investovat do akcií I. – základní pojmy

Jak investovat do akcií - základní pojmyUž přes dva roky aktivně investuji do akcií. To znamená, že část peněz, které ušetříme, nedávám na spořící účet nebo do správy některému z finančních poradců, ale sám sleduji společnosti, které jsou na burze, rozhoduji se, které koupit, které v mém portfoliu držet a naopak které prodat.

Občas jsem se o tom někde zmínil, přičemž se mě pak pár kamarádů ptalo na bližší detaily, jak to celé probíhá. Napadlo mě, že by to mohlo zajímat více lidí, takže o tom napíšu.

Investování do akcií je hodně široké téma, proto ho rozdělím do série více článků. Na internetu sice podobné seriály existují, ale jsou buď příliš obecné, nebo to jsou naopak detailní technické manuály pro ovládání aplikace brokera. Já se vám to pokusím popsat více prakticky a lidsky, jako kdybych vám to říkal u piva. Obecnému úvodu se nevyhnu, ale dostanu se i k tomu, jak skutečně krok za krokem vzít svoje peníze a koupit za ně na burze akcie. Snad to bude méně nudné. Pojďme na to.

V prvním díle projdu ty úplně základní pojmy, které s investováním do akcií souvisí a které byste jako budoucí vlci a vlčice z Wall street měli znát.

Akcie

Začneme zlehka. Akcií. Tradičně se na tomto místě dočtete, že akcie je cenný papír, stejně jako jsou dluhopisy, opce, směnky atd. následované popisem, čím se jednotlivé cenné papíry liší. Hm, to bychom si moc nepomohli.

Akcie - podíl na podnikání společnostiLepší je vnímat akcii jako podíl. Proto se také anglicky řekne akcie „share“, čili ano … podíl. Když si koupíte jednu akcii společnosti McDonalds, máte tím pádem podíl na jejím podnikání. Na jejich úspěších a ztrátách. Když od té chvíle půjdete do McDonaldu, jdete obrazně řečeno „do svého“.  Trochu přeháním, jedna akcie by v tom případě byla jako mít podíl jedné kapky z celého moře, ale v zásadě je to tak. Když McDonalds zkrachuje, vaše akcie bude bezcenná, když naopak přijde se super návykovým burgerem a zvýší se jeho zisky na dvojnásobek, budete mít radost, protože ji můžete prodat se ziskem.

Samotná cena akcie neudává nic o tom, jak je společnost velká. Jedna akcie společnosti Tesla motors stojí dnes $216 a akcie Apple $96, tedy více než dvakrát méně. Ve skutečnosti je ale jablečný gigant šestnáctkrát větší než výrobce elektrovozů Elona Muska.

Liší se totiž celkovým počtem kusů vydaných akcií. Ten při vynásobení cenou akcie udává aktuální celkovou cenu společnosti na trhu – anglicky market capitalization (zkráceně market cap). Abych nepsal jen teoreticky – pro sledování cen amerických akcií doporučuji používat Yahoo Finance nebo Google Finance (oboje jsou zdarma), kde při otevření daného titulu uvidíte právě aktuální market cap (a další údaje, kterým se teprve budeme věnovat).

Apple - market capitalization
Market Cap společnosti Apple je dnes zhruba 525 miliard dolarů

Když tedy někde v médiích zachytíte, že nejhodnotnější společností světa je Apple, víte, že to je právě toto číslo (aktuální cena akcie x počet akcií), díky kterému jej lze porovnat s ostatními společnostmi.

Dividenda

Dividenda - podíl na ziskuJe-li akcie podíl na podnikání společnosti, je dividenda podílem na zisku. Je to takový bonus k vlastnění samotné akcie. Společnost, která vyplácí dividendu, vezme vždy za dané období část zisku, rozdělí ji podle počtu akcií a vyplatí každému držiteli jeho podíl.

Období, za které se dividenda vyplácí je u českých akcií tradičně rok, u amerických to bývá čtvrtletí.

Funguje to následovně – společnost vyhlásí, že dividendu vyplatí (rozhodnutím valné hromady, ale tím vás nebudu zatěžovat) a uvede s tím spojené datum, ke kterému musíte akcii mít v držení, aby vám byla dividenda následně vyplacena.

Zdaleka ne všechny společnosti dividendu vyplácí. Naopak. Mezi českými tituly jich najdete okolo desítky – jsou v přehledné tabulce na webu FIO, včetně výše dividendy a jejího vývoje za poslední roky.

dividendove-akcie

U zahraničních akcií najdete informaci o výplatě a výše dividendy v již zmíněné tabulce na Yahoo Finance nebo Google Finance pro každou akcii.

Apple dividenda

Dividendové akcie jsou skvělé v tom, že plánujete-li je držet dlouhodobě, a tím myslím roky, nemusíte moc řešit, jak se vyvíjí jejich kurz. Nechcete totiž primárně vydělat na rozdílu mezi nákupem a prodejem, ale berete to jako „uložení“ peněz, které vám každý rok přinesou malý zisk. Například, koupíte-li českou akcii výrobce cigaret Philip Morris a ten bude nadále pokračovat ve své dividendové politice, můžete dle vyplacených dividend za posledních 5 let realisticky předpokládat, že vám z vlastnictví každé akcie poplyne ročně zhruba 7 procent její nynější hodnoty. A to je o hodně lepší než uložit peníze na spořící účet.

Dividenda Philip Morris

Burza

Že je burza místo, kde se akcie nakupují a prodávají asi víte. Burza ale není jen jedna. Dokonce nemusí být ani jedna v každém státě. U nás v ČR máme dvě velké burzy, a to Burzu Cenných Papírů Praha (zkráceně BCPP) a RM-Systém.

Burza Cenných Papírů Praha a RM Systém

Aby to nebylo úplně jednoduché, tak se akcie některých společností obchodují na obou burzách, některé společnosti pak najdete zpravidla jen na BCPP.

Pro nákup a prodej německých akcií nás bude zajímat burza Frankfurt a pro ty americké dvě velké newyorské burzy – New York Stock Exchange (zkráceně NYSE) a Nasdaq. Na rozdíl od našeho českého rybníčku je v případě posledních dvou zmíněných pouze malá hrstka akcií obchodovaných na obou burzách.

New York Stock Exchange a Nasdaq

Ve skutečnosti je to tak, že Nasdaq má tzv. zalistovány zpravidla technologické společnosti (Apple, Microsoft, Google, atd) a na NYSE se obchodují netechnologie (McDonalds, Coca-Cola, VISA atd). Pro nás jako investory má ale toto rozdělení minimální vliv.

Praktičtější je vědět, kdy je která burza otevřená. Pouze tehdy můžete akcie koupit nebo prodat. Přiklad ze života – když Apple představí nový revoluční iPhone o víkendu, již se vám nepodaří koupit akcie Applu za páteční cenu, protože je burza zavřená a v pondělí otevře s cenou na nové úrovni. V tabulce níže proto uvádím obchodní časy pěti výše zmíněných burz a jejich přepočet na český letní čas (pro zimní si musíte u amerických burz hodinu posunout).

Obchodní časy burz (pondělí – pátek)

Premarket Hlavní obchodování After-hours
BCPP 09:00 – 16:30
RM-Systém 09:00 – 17:00
Börse Frankfurt 09:00 – 17:00
NYSE 10:00 – 15:30 15:30 – 22:00 22:00 – 02:00
Nasdaq 10:00 – 15:30 15:30 – 22:00 22:00 – 02:00

Mimo uvedené hlavní časy se obchoduje v New Worku ještě pár hodin před otevřením na tzv. premarket a pár hodin po zavření v tzv. after-hours, ale na to pro začátek zapomeňme, uvádím to v tabulce jen proto, že se někdy může změnit kurz amerických akcií i mimo hlavní obchodní hodiny a toto je právě ten důvod.

Broker

BrokerBroker je zprostředkovatel mezi námi jako investory a samotnou burzou. Dříve to byl člověk, který musel být fyzicky na burze, stál na place, zvedal telefony klientů a doslova křičel kolik kusů akcie chce za jakou cenu koupit či prodat. Jako ve filmech.

V dnešní době, kdy se vše děje elektronicky, je práce brokerů o hodně jednodušší. Přijímají elektronicky příkazy, které zadáváte přes jejich internetovou aplikaci nebo telefonem a oni je obratem posílají na burzu.

Výběr brokera, přes kterého budete obchodovat je velmi důležitý, protože právě jemu svěříte své peníze. Z toho důvodu se budu přehledu brokerů, tomu, jaké informace z jejich nabídky jsou důležité a rozdílům mezi nimi, věnovat později v samostatném článku.

Index

Burzovní indexPoslední termín první části seriálu o investování do akcií bude index. O indexu jste jistě někdy slyšeli buď z rádia nebo televize. Index PX 50, Index S&P 500, Index Dow Jones apod. Co to znamená? Je to velmi jednoduché.

Index určuje jak si daná burza nebo odvětví stojí jako celek. Jeho hodnota se počítá z několika velkých akcií, které se na dané burze či v daném odvětví obchodují a jejich aktuální ceny. Když jde tedy většina z těchto akcií během obchodního dne nahoru, jde nahoru i index a opačně. Český největší Index PX 50 je například hodnota počítaná z padesáti (proto padesátka v názvu) velkých akcií pražské burzy BCPP a jejich aktuální denní hodnoty. Jak jsem říkal, jednoduché. Stačí vědět, který index patří k čemu:

  • Index PX 50 – Burza Cenných Papírů Praha
  • Index PX 30 – RM-Systém
  • DAX – Börse Frankfurt
  • Dow Jones – nejsledovanější americký index, počítá se z 30 velkých US akcií napříč odvětvími
  • S&P 500 – další US index založen na 500 amerických akciích – pro svou velikost se dle něj sleduje vývoj americké ekonomiky

To by pro první díl stačilo. Sám nevím, kolik jich nakonec tento seriál bude mít, pokusím se vás ale provést tématem investování do akcií tak, abyste na jeho konci měli všechny důležité informace a mohli začít, byť třeba v malém, sami investovat. Příště napíšu něco o tom, jaká mít realistická očekávání a jaké jsou akcie ve srovnání s jinými investicemi.

 

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

6 thoughts on “Jak investovat do akcií I. – základní pojmy”

  1. Bezva článek, těším se na pokračování!

  2. Super článek, těším se na pokračování, konečně někdo dokázal investování přiblížit i obyčejným lidem!!! LF

  3. Ahoj, jak to vypada s tim dalsim dilem? Bud se mi ho jen nedari najit, nebo predpoklad „v prubehu Vanoc“ nevysel 🙂 Diky, Dusan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *